UWAGA!

Trzy podejścia już były, do czwartego miasto się przymierza

 
Elbląg, Trzy podejścia już były, do czwartego miasto się przymierza
fot. arch. AD

To on zajmuje się szeroko pojętą administracją, pilnuje, aby Urząd Miejski funkcjonował sprawnie, a przede wszystkim nie może być związany z żadną opcją polityczną. Od ponad półtora roku Elbląg nie ma sekretarza miasta. Odbyły się już trzy konkursy na to stanowisko, obecnie Urząd Miejski przymierza się do czwartego.

Od września br. według nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych stanowisko sekretarza gminy (czyli również i miasta), powiatu bądź województwa nie może być obsadzone w drodze powierzenia obowiązków, dodatkowo nabór na takie stanowisko przeprowadza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia się tego stanowiska.
       W Elblągu takiego problemu nie ma, bowiem od ponad półtora roku miasto nie ma sekretarza. Ostatnią osobą, która pełniła tę funkcję był Jarosław Lango, który z początkiem grudnia 2011 r. został kierownikiem w Zarządzie Budynków Komunalnych. O potrzebie zatrudnienia sekretarza miasta wspominał również prezydent Elbląga, tuż po wyborach: – Być może powołamy sekretarza miasta, bo tak naprawdę od wielu kadencji jest wakat na tym stanowisku – mówił Jerzy Wilk.
       Przypomnijmy, do pierwszego naboru, który odbył się w lutym 2012 r. zgłosiły się cztery osoby, tylko jedna spełniła wymagania formalne, ostatecznie po rozmowie kwalifikacyjnej nie została zatrudniona. Drugi odbył się cztery miesiące później, w czerwcu 2012 r.. Wtedy też oferty przesłały trzy osoby, żadna nie spełniła wymagań formalnych, dlatego procedura naboru zakończyła się na etapie sporządzenia listy osób spełniających i nie spełniających wymagań formalnych. Do trzeciego przystąpiono na przełomie grudnia 2012 r. i stycznia 2013 r. Zgłosiło się trzech kandydatów, jedna spełniła wymagania formalne. Ostatecznie nie została zatrudniona.
       Powodem braku zainteresowania i ostatecznego wyboru osoby, która mogłaby pełnić tę funkcję mogą być wysokie wymagania dotyczące tego stanowiska. Według tych, które postawiono przy ostatnim konkursie potencjalny sekretarz miasta musiałby mieć m.in. wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku prawo lub administracja i co najmniej 6-letni staż pracy na stanowiskach urzędniczych, w tym co najmniej 4-letni staż pracy na kierowniczych stanowiskach urzędniczych, bardzo dobrze znać techniki legislacyjne, ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym, województwa i ustawy o pracownikach samorządowych, a także prawo pracy. Dodatkowo wymagałoby się od niego m.in. znajomości realizacji projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych, a także umiejętności redagowania pism urzędowych i okolicznościowych. W skład jego obowiązków wchodzi m.in. sprawowanie nadzoru nad prawidłową organizacją pracy, przestrzeganiem wewnętrznego porządku pracy czy prawidłowym wykonywaniem czynności administracyjnych.
       Kiedy można spodziewać się kolejnego, czwartego już naboru na to stanowisko? Jak informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego na razie miasto przymierza się do tego. Obecnie obowiązki sekretarza miasta pełni prezydent.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • i w ramach oszczędności niech tak zostanie! Prezydent ma sekretarkę, nawet kilka, więc sam też może być sekretarzem!
 • Zobaczcie co zmieniło się w Elblągu po wyborach wszystko na gorsze rozkopane ulice ogólny chaos to sprawił nowy gospodarz miasta p. Wilk a to dopiero preludium do całkowitego bałaganu i chaosu w mieście tak działa PIS.
 • @up - pewnie, wszystko wina Wilka. A co on może? Jak Nowaczyk ciągnąć wózek poprzednika. Długów tylko większych niech nie narobi, o ile ktoś pożyczy pieniądze dla zadłużonego po uszy Elbląga. A drogi w końcu skończą remontować, byle by pilnowali terminów i kar umownych.
 • Po co zatrudniać następnych jak kasy nie ma !!!1
 • a i tak nie wystaruję nawet jak będziecie prosić na kolanach - za mało kasy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  sekretarzwgminie(2013-09-17)
 • A ile płacą?
 • No i znalazł się trzeci wiceprezydent ale nieźle zakamuflowany pod nawą sekretarz. Nowaczyk nie miał sekretarza dlatego miał trzech wice a ten obiecał że trzech nie będzie miał a tworzy juz stanowiskio. Kolejne oszukanie wyborców, bo sekretarz to dokładnie to samo. A PISiory szcześliwe że spełnił obietnice. Jakie ? Bo narazie chyba żadnej. No chyba że w Weekendy jeździ na mierzeję z łopatą i kopie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  rozliczyć(2013-09-22)
Reklama