UWAGA!

„Tuus” dla Teresy Wandy Król

 
Elbląg, Tuus dla Teresy Wandy Król
Tuus dla Teresy Wandy Król (fot. WS)

Za kilka dni świętować będziemy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Hasło tegorocznych XIII już Dni Papieskich brzmi „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Ojciec Święty był bowiem mistrzem dialogu. Naśladując jego godną naśladowania postawę pochylenia się nad drugim człowiekiem, po raz siódmy przyznano elbląską nagrodę „Tuus”. Zobacz fotoreportaż z uroczystości.

Uroczysta gala XIII Dni Papieskich, która odbyła się dziś (11 października) w Centrum Sportowo-Biznesowym przy al. Grunwaldzkiej, poświęcona była dialogowi - w myśl słów Jana Pawła II: „Modlę się, aby duch dialogu i współpracy przeważył nad duchem walki i konfrontacji. Modlę się o poszanowanie godności każdego człowieka.”
       Podczas tej doniosłej uroczystości poznaliśmy także laureatów elbląskiej nagrody „Tuus”. Oprócz tego na zebranych spadł deszcz muzyki w wykonaniu zespołu „Gospel Rain” z Lublina. Dzisiejszy wieczór to przede wszystkim wspaniała okazja do wspomnień o naszym Papieżu rodaku, Janie Pawle II: - Jan Paweł II jest wciąż z nami, wciąż do nas przemawia, a Jego słowa nieustannie nas krzepią, tak jak w tym właśnie momencie – powiedział prowadzący galę, ks. Piotr Towarek. - Hasłem tegorocznych ogólnopolskich Dni Papieskich jest hasło: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Wszyscy wiemy, że Karol Wojtyła był mistrzem dialogu. Nie tylko w sensie teoretycznym – dodał. - Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości poprzez prezentowaną przez Papieża unikalną postawę w Jego kontakcie z drugim człowiekiem. Cechował ją niezwykły wręcz szacunek dla tego innego, z którym się spotykał. Wynikała ona ze świadomości, że każdy człowiek ma przecież boży rodowód, nawet jeśli tego nie uznaje, bądź jeszcze tego nie odkrył. Obok niezwykle istotnych słów Ojciec Święty pozostawił nam także czyny, gesty i spotkania, które doskonale ilustrują Jego umiejętność dialogu i mają niezwykłą moc przekonywania.
       Pamiętamy niesamowity wręcz dialog, jaki Ojciec Święty nawiązywał z młodzieżą, która w jego sercu zajmowała miejsce szczególne: - Takiego właśnie dialogu, rozmowy, szacunku do drugiego człowieka, a także zachowania własnej prawdy i wiary w dyskusji możemy wciąż i musimy się uczyć od Jana Pawła II. Dlatego też i dzisiaj tutaj jesteśmy – powiedział ks. Towarek.
       Gospodarzami uroczystej gali XIII Dni Papieskich byli prezydent Elbląga Jerzy Wilk i Jego Ekscelencja, ksiądz biskup elbląski Jan Styrna. Na uroczystości obecni byli senatorowie i posłowie RP, radni Rady Miejskiej Elbląga, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych oraz kapłani, siostry zakonne i klerycy Elbląskiego Seminarium Duchownego. Tradycją elbląskich Dni Papieskich już od siedmiu lat stało się przyznanie nagrody „Tuus”: - Tradycją Dni Papieskich są nagrody „Totus” nazywane często katolickimi Noblami – mówi prowadzący. - Także nasza diecezja i osobiście Jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Styrna, pragnąc nawiązać do tej właśnie tradycji, ufundował elbląską nagrodę „Tuus”. Chodzi w niej o odwołanie się do zawołania papieskiego pontyfikatu: „Totus Tuus” – „Cały Twój”. „Tuus” tłumacząc z łaciny oznacza „twój”. Oznacza więc kogoś, kto potrafi umierać dla siebie samego i jest całkowicie nastawiony na pomoc innym. Wskazuje na kogoś, kto mówi na wzór Jana Pawła II: „Jestem Twój, do Twojej dyspozycji, pełen altruizmu i poświęcenia. Oddaję Ci siebie całkowicie”.
       Nagroda przypada w udziale osobom zaangażowanym w naszym elbląskim środowisku w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą, osobom otwartym, gotowym poświęcić się drugiemu człowiekowi.
       W tym roku do nagrody „Tuus” nominowano: Teresę Wandę Król, pediatrę, specjalistę rehabilitacji dziecięcej, współtwórczynię Ośrodka Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, uczestniczkę wielu inicjatyw charytatywnych i dobroczynnych, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Teresę Miłoszewską, pełnomocniczkę dyrektora ds. osób niepełnosprawnych, pomysłodawczynię i organizatorkę Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, ambasadorkę ludzi niepełnosprawnych, laureatkę odznaki „Przyjaciel Dziecka”, odznaczoną Złotym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Zuzannę Makowską, uczennicę gimnazjum Szkół Pijarskich w Elblągu, wolontariuszkę Hospicjum Elbląskiego i uczestniczkę licznych akcji charytatywnych, wolontariuszy z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych, aktywnie współpracujących z Hospicjum Elbląskim oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku, koordynatorów akcji zbiórki włosów dla osoby po chemioterapii i uczestników licznych akcji charytatywnych.
       Decyzją kapituły elbląskiej nagrody „Tuus” główna nagroda przypadła w udziale dr Teresie Wandzie Król. Wyróżnienia otrzymali: III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II oraz Teresa Miłoszewska.
       Druga część wieczoru to istna uczta dla ducha - koncert zespołu „Gospel Rain”. Zespół współpracował z takimi twórcami jak Piotr Cugowski, Monika Kuszyńska, Beata Bednarz czy Natalia Niemen. Nagrywał także wspólnie z Marylą Rodowicz, Romualdem Lipko, Markiem Radulim, Pawłem Bębenkiem oraz wieloma innymi artystami.
       Jego twórczość to nie tylko muzyka gospel, znajdziemy w niej też ślady fascynacji stylistyką hip-hopu. „Gospel Rain” ma w swoim dorobku różnorodną stylistykę piosenek. Większość z nich to piosenki autorskie.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na pewno zapamiętam ją na całe swoje życie jako pediatra rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wyleczyła(niby)moje dziecko z kalectwa i gdyby nie rehabilitacja Pani doktor Marii byłby kaleka do dziś a to już 13 lat. Dziękuję Pani doktor Marii N. .. .za swoja pracę jaką poświęciła mojemu dziecku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  troskliwa(2013-10-11)
 • Wspaniale, że są tacy ludzie i bardzo dobrze, że obecna władza Elbląga również angażuje się w takie piękne inicjatywy, a nie tak jak było poprzednio, że tylko biznes się liczył i rekiny finansjery a o ludziach potrzebujących wsparcia zupełnie zapominano, trzeba pochylić się także nad tym biedniejszym człowiekiem.
 • Mnie ze skróceniem ścięgien Achillesa skierowała jako 10-letnie dziecko na balet! Skutek? - w wieku 12 lat operacja na ortopedii, dziękuję p. Hryniewiczowi, który ścięgna wydłużył i przestałam chodzić na palcach, bo pięta nie dosięgała do podłoża. Tuus przestrzelony. .. mocno. MK
 • Moim zdaniem była zła organizacja przed wejściem do hali następowała segregacja ludzi na równych i równiejszych jedni na wejściówkach mieli popisane numery miejsc długopisem więc wchodzili reszta ludzi traktowano jak gorszą część społeczeństwa. Brak napisu długopisem więc sobie czekaj do godziny 17.Efektem tej segregacji były wolne miejsca - wierni nie zgodzili się z takim traktowaniem
 • niepotrzebny bałagan przed wejściem. gratulacje dla wolontariuszy - młodzi ludzie którzy mają chęć bezinteresownie pomagać chorym i słabszym ludziom. to dla nich biję największe brawa !!!!!
 • Zgadzam się. Brawo dla Zuzanny Makowskiej i wolontariuszy z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych. Dobrze, że są ludzie którzy bezinteresownie niosą pomoc.
 • Sposób organizacji do bani. .. przed wejściem na imprezę masakra, wejściówki w pierwszej kolejnosci i druga kategoria. Połowa ludzi sie wkurzyła i poszła A w srodku połowa sali pusta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  ostatniraznatakiejimprezie(2013-10-12)
 • Fatalna praca akustyka. Na trybunie bocznej wogóle nie było słychać o czym zespół śpiewa, zagłuszany skutecznie przez zbyt nagłośnioną grę muzyków.
 • Wszystko źle. oj oj. I gdzie był papież? Jak można robić dni papieskie bez papieża? Ludzie jak wam źle to do seriali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  czopki(2013-10-12)
 • Z wejściówkami zawalił sprawę pewien ksiądz. Bez wiedzy organizatorow rozdal dodatkowo nieponumerowane bilety. Także bog zaplac. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Kroliksrulik(2013-10-12)
 • A co ma ksiądz do tego! chyba właściciel hali wie jak to zrobić! To nie kościół przecież gdzie ludzi na pasterce na maksa wchodzi i niekt nie patrzy czy ma ktoś wejściówkę! Ktoś dal ciała jak i rok temu! Z rodzina zapraszali a miejsc nie było! Wstyd!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  niebyłam(2013-10-12)
 • Gratuluję empatycznych postaw wszystkim ludziom dobrej woli i bardzo cieszę się, że czynią wspaniałe uczynki. Chciałabym jeszcze tylko sprostować i nadmienić, że wyliczani w artykule i komentarzach Wolontariusze z ZSTI nie byli ani obecni, ani zaproszeni na galę. Reprezentował NAS były wolontariusz ZSTI i były uczeń ZSTI, godnie, jak zawsze - laureat 8 Wspaniałych, ale z NAMI już nic nie mający, poza ubiegłoroczną pracą, wspólnego. Życzymy Marcinowi kolejnych sukcesów i jak zawsze jesteśmy chętni do pomocy. Opiekun Wolontariatu ZSTI - K. W.
Reklama