UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tylko bez brzydkich słów, proszę!

 
Elbląg, 17 grudnia - Dzień bez przekleństw
17 grudnia - Dzień bez przekleństw

Na „ch”, na „k”, na „p”, na „r”, na „s”, na „w” … uff. Rozpoczynają się niemal na każdą literę alfabetu. Używane w każdym języku, w obiegu od wieków. Stosowane jako przerywnik lub środek mający zwiększyć siłę przekazu. Z ust sypią się w emocjach lub gdy zwyczajnie chcemy kogoś obrazić. W miejscach publicznych lepiej ugryźć się w język, bo brzydkie słowo może nas słono kosztować. Ale teraz sza! Dziś (17 grudnia) Dzień bez przekleństw.

Nie ma co się czarować, przeklinają niemal wszyscy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, pozycję społeczną. Jedni po to, by dać upust silnym emocjom, podkreślić wagę przekazywanej informacji, inni stosują wulgaryzmy jako „słowa-przecinki”, kolejni po to, by kogoś poniżyć lub obrazić. Eleganckie to nie jest, niemniej jednak zdarza się. Wulgaryzmy można znaleźć w słowniku PWN, słowniku języka polskiego, są również wydawnictwa związane z wulgaryzmami, slangiem i mową potoczną.
       Zapytany o wulgaryzmy wybitny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk tak nam odpowiedział:   - Nie mówię o tym nigdy. To nieprzyzwoite.
       To czasem też kosztowne. Art. 141 Kodeksu wykroczeń mówi: Kto w miejscach publicznych umieszcza nieprzyzwoite napisy, rysunki albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze grzywny do 1500 złotych. (Co zwykle nie dotyczy działań artystycznych).
       - Od początku tego roku elbląscy policjanci wystawili 393 mandaty za używanie słów nieprzyzwoitych w miejscach publicznych – informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Musiały być to przypadki wyjątkowego nadużywania brzydkich słów, bo najpierw policja poucza, a dopiero później karze mandatem.
       Słów nieprzyzwoitych nie warto też wypisywać na murach. Kara za „ku...”, „wyp...” na elewacji budynku może być wyższa niż w sytuacji, gdy taki wyraz „wypadnie” z ust.
       - Wulgaryzmy wypisywane na płotach, murach, elewacjach budynków traktowane są jako niszczenie mienia, czyli zwykły wandalizm – wyjaśnia Jakub Sawicki. - Zgodnie z artykułem 288 par. 1 "Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama