UWAGA!

(U)formujmy nauczycieli - posłuchaj!

 
Elbląg, W latach 2004-2005 Magdalena Środa była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn...
W latach 2004-2005 Magdalena Środa była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn... (fot. AJ)

Odświętne stroje, podziękowania, kwiaty, prezenty - głównie z tym kojarzy się koniec roku szkolnego. Szkoda, bo to dobra okazja, by rozmawiać o tym, jaka jest polska szkoła. I jaka mogłaby być.

W dyskusji o edukacji jest ważnych wiele wątków: polityka, pieniądze, to jacy są współcześni młodzi ludzie, rodziny czy modele wychowania. Jedną z kluczowych kwestii jest postawa nauczycieli. O polskiej szkole rozmawiano w czasie 5. Kongresu Kobiet w Warszawie.
       - Pojawiają się różne pomysły na jej reformę. Uważam, że nie chodzi o likwidację gimnazjów, dodawanie przedmiotów lub zmienianie ich treści - mówiła prof. Magdalena Środa*. - Szkoła powinna uczyć czegoś, o czym marzą wszyscy pracodawcy: myślenia, wnioskowania, umiejętności analizy, postawy krytycznej. Powinna też uczyć pewnych postaw i dawać kompetencje o charakterze obywatelskim, uczyć wartości, których nie przekaże dom, takich jak współpraca, bezstronność, uczciwość, praworządność i zaangażowanie obywatelskie. Młody człowiek w dzisiejszej szkole wie wszystko o przebiegu naszych rozlicznych powstań, ale nie wie, jak założyć partię, fundację czy płacić podatki. Myślę, że to jest coś najbardziej istotnego, żeby zmienić szkołę ze skansenu, którym jest, i który przygotowuje do życia w społeczeństwie, którego już nie ma, na coś bardziej nowoczesnego.
       Aby zrealizować te postulaty, Magdalena Środa proponuje wprowadzenie specjalnych "szkoleń formacyjnych" dla wszystkich nauczycieli i tych, którzy chcą wykonywać ten zawód. Posłuchaj radiowej rozmowy Agnieszki Jarzębskiej z portalu eswiatowid.pl.
      
      
       * prof. Magdalena Środa - etyczka, filozofka, publicystka, feministka; zajmuje się m.in. filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Jest nauczycielką akademicką, pracuje w instytucie filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet, a w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet jest ministrą edukacji, nauki i sportu.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama