UWAGA!

Uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy i poczekaj

 Elbląg, Uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy i poczekaj
fot. KMP w Elblągu

Niewielu kierowców wie, że podczas kontroli drogowej obowiązują pewne zasady, którym trzeba się podporządkować. Podyktowane są kwestiami bezpieczeństwa, zarówno tego, który kontroluje, jak i kontrolowanego. Policja przygotowała kilka porad, jak należy zachować się w trakcie kontroli.

Policjanci z Elbląga kontrolują w ciągu doby nawet kilkuset kierowców. Sprawdzenia są pod kątem trzeźwości, dokumentacji, stanu technicznego, poszukiwań. Bez względu na charakter kontroli należy zachować odpowiednie procedury. Dotyczy to nie tylko kierowców ale i policjantów.
       Kontrola zaczyna się w momencie kiedy policjant daje znak do zatrzymania się - tarczą („lizakiem”) lub ręką. W warunkach niedostatecznej widoczności daje sygnał latarką ze światłem czerwonym lub tarczą ze światłem czerwonym/odblaskowym. Jadąc radiowozem za innym pojazdem może dawać kierującemu polecenie do zatrzymania również poprzez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie. Pamiętajmy, że funkcjonariusz nieumundurowany może zatrzymać nas tylko na terenie zabudowanym. Sygnał do poddania się kontroli drogowej może być wydawany z jadącego radiowozu.
       Jeśli zostałeś zatrzymany do kontroli to:
      
       - zatrzymaj się w miejscu wyznaczonym,
      
       - uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy,
      
       - nie wychodź z pojazdu! Nie wyłączaj silnika chyba, że zostaniesz o to poproszony przez funkcjonariusza,
      
       - poczekaj, aż policjant przedstawi się (poda stopień, imię i nazwisko), przedstawi przyczynę zatrzymania,
      
       - czekaj na polecenia funkcjonariusza. Prawdopodobnie pierwsze o co zostaniesz poproszony to dokumenty potrzebne do kierowania pojazdem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia i OC),
      
       - funkcjonariusz może poprosić Cię (i pasażerów) o opuszczenie pojazdu w celu kontroli osobistej i/lub kontroli pojazdu. Pojazd może być kontrolowany pod względem przewożonych towarów lub określenia stanu technicznego (policjant w tym celu ma prawo do kierowania Twoim samochodem, by sprawdzić działanie podstawowych układów pojazdu),
      
       - możesz zostać poproszony do radiowozu, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Są to: udzielenie pomocy rannemu lub choremu, doprowadzenie do komisariatu, izby wytrzeźwień lub szpitala, poddanie badaniu na zawartości w organizmie alkoholu lub innych niedozwolonych środków, odtworzenie przebiegu zarejestrowanego wykroczenia, przeprowadzenie czynności procesowych.
      
       Warto wiedzieć, że policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu. Policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania. Okazanie musi umożliwiać kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał dokument.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przecież nawet na kursie na prawo jazdy tłumaczyli jak się zachowywać podczas kontroli.
 • Napiszcie jak ma zachować się policjant bo to jest bardziej ważne. Co mu wolno a co nie i wykonywanie jego poleceń jest bzdurą w przypadku zagrożenia czyjegoś życia bo psycholowi z bronią w kaburze coś odbije.
 • Nagrywać, nagrywać i jeszcze raz nagrywać tego boją się najbardziej w łamaniu prawa pod niebieskim mundurem.
 • A skad pomysl by nie wylaczac silnika?
 • Ja również szczerze zachęcam żeby nagrywać. Tylko to może okazać się jedynym bezdyskusyjnym argumentem przy ewentualnej skardze na działania funkcjonariuszy. Inaczej, zawsze jest słowo przeciwko słowu a przełożony po co ma bruździć we własne gniazdo więc da wiarę. .. no właśnie, komu? Sam miałem taki przypadek, kiedy policjant gimnastykował się na wszystkie możliwe sposoby aby coś znaleźć lecz bez skutku. Pozwolił sobie, jak to często w wypadku drogówki bywa, na zbyt daleko idące procesy myślowe i ocenę odnośnie mojej osoby. Na pisemną skargę otrzymałem odpowiedź, której nawet szkoda komentować. Powiem jedynie, że przywołano artykuł 97 kw. Polecam zaznajomić się z tym artykułem bo wynika z niego dosłownie. .. nic, ale choćbyś bąka puścił, to mogą to pod ten artykuł podciągnąć i to nie jest żart. Jeszcze raz, polecam tylko i wyłącznie nagrywać. Inaczej szkoda czasu na pisanie jakichkolwiek skarg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  jedenzkierowców(2016-03-24)
 • Przeszukać osobę i pojazd policjant może po podaniu przyczyny przeszukania, ale pamiętajcie kierowcy że zawsze musi policjant sporządzić protokół przeszukania i zatwierdzić go u prokuratora. Jeśli tego nie uczyni możemy oskarżyć policjanta o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. I pamiętajcie telefon, kamera i nagrywać każdą, ale to każdą kontrol.
 • Jak można tolerować policjantów łamiących prawo i obracać to przeciwko obywatelom a później pisać że mają zaufanie ? Niech się pochwalą czarnymi owcami i pijakami których tam nie brakuje.
 • Skąd w tym mieście wzięło się tylu dekli, doradców co zrobić, wszystko jest napisane w kodeksie drogowym i po co te dyskusje? Zajmijcie się lepiej naprawą swoich golfów i passatów.
 • Niedługo wejdzie taka ustawa, iż za krzywe spojrzenie na policjanta pójdziecie do pierdla na kilkanaście dni, aż ktoś sobie o was przypomni i wypuści. Oczywiście bez prawa złożenia skargi.
 • ty zajmij się reperacją swojego mózgu bo na naprawę już za późno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Golfista(2016-03-24)
 • a o co im chodzi pod czas kontroli prewencyjnej jak masz ręce w kieszeni???? jaki paragraf to jest ktory policjant mi to wyjasni bo mi sie zdaje ze niema takiego przepisu zakazujacego trzymania rąk w kieszeni. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  recewkieszeni(2016-03-24)
 • zapomnieli dodać pokaż co masz w gaciach
Reklama