UWAGA!

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pójdą do urn

 Elbląg, Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pójdą do urn

Jeszcze w tym półroczu zostaną rozpisane wybory – informuje Marek Kucharczyk, jeden z inicjatorów reaktywowania Młodzieżowej Rady Miasta w Elblągu. Uczniowie z elbląskich szkół wybiorą spośród swoich rówieśników reprezentantów, którzy zostaną radnymi. Praca w młodzieżowej radzie ma być nauką samodzielności i zasad funkcjonowania lokalnego samorządu.

Wybory odbędą się w szkołach na podstawie instrukcji przygotowanej przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego.
       Dzięki staraniom trzech organizacji – naszej młodzieżówki, czyli Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, kolegów z Forum Młodych PiS oraz Młodych Socjalistów udało się doprowadzić do reaktywowania Młodzieżowej Rady Miasta (MRM) w Elblągu. Dorośli radni wiosną br. na sesji RM przegłosowali stosowna uchwałę, dając podstawę prawną do rozpoczęcia procedury wyborczej. Teraz czekamy na odpowiednie instrukcje z Wydziału Edukacji UM określające terminy i zasady przygotowania wyborów w szkołach w oparciu o statut MRM.
       Po zakończeniu wyborów w szkołach zostanie zwołane uroczyste posiedzenie inauguracyjne Młodzieżowej Rady Miasta, podczas którego zaczniemy organizować fundamenty działalności Rady. Stworzymy i wprowadzimy w życie Regulamin Młodzieżowej Rady Miasta – tu chcemy być krok do przodu od dorosłej Rady Miasta w Elblągu, która nadal nie posiada własnego Regulaminu, a wszystkie zapisy dotyczące jej działalności określa Statut Miasta. Nasz Regulamin uporządkuje pracę młodzieżowej rady na lata i będzie gotową regulacją dla kolejnych roczników uczniów wchodzących do MRM.
      
       Czym jest młodzieżowa rada miasta?
      
Młodzieżowa rada miasta, gminy lub powiatu to specyficzna forma organizacji młodzieżowej, będącej częścią samorządu terytorialnego (czasami, ze względu na podobne cele i sposoby działania, bywa błędnie zaliczana do organizacji pozarządowych).
       W jej skład wchodzi zwykle od kilkunastu do około 30 młodzieżowych radnych. Są to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, wybrani w powszechnych wyborach. Dzięki temu mogą reprezentować stanowisko młodzieży przed władzami samorządowymi.
       Celem młodzieżowej rady miasta, oprócz reprezentowania młodzieży, jest także aktywizowanie rówieśników do działań na rzecz swojego miasta lub gminy oraz upowszechnianie wiedzy o samorządzie lokalnym.
       Pierwsza młodzieżowa rada w Polsce została utworzona w 1990 roku w Częstochowie. Dopiero w 2001 roku, wraz z nowelizacją ustaw samorządowych, do ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono artykuł formalnie zezwalający na utworzenie młodzieżowej rady gminy. Obecnie takie rady funkcjonują w około 200 polskich miastach, gminach i powiatach.
      
      
      
Marek Kucharczyk, SMD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama