UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ułani, na koń!

Elbląg, Rekonstrukcja „Szarży pod Krojantami”
Rekonstrukcja „Szarży pod Krojantami” (fot. 16 PDZ)

5 września w Krojantach pod Chojnicami można było obejrzeć widowisko historyczne, upamiętniające jeden z najbardziej znanych epizodów Wojny Obronnej 1939 roku – szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Wzięli w nim udział m.in. żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Tegoroczne obchody przyjęły formę widowiska historyczno – militarnego z autentyczną szarżą prawie 140 współczesnych kawalerzystów. Rekonstrukcję „Szarży pod Krojantami” poprzedziły uroczystości przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich – Apel Poległych z salwą honorową, składanie wieńców pod pomnikiem, okolicznościowe wystąpienia uczestniczących gości oraz Msza Święta.
       Następnie na polce walki wkroczyli członkowie klubów jeździeckich oraz grup rekonstrukcyjnych z całego kraju. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana – z racji patronatu oraz kultywowania tradycji 18 Pułku Ułanów Pomorskich przez 16 batalion zmechanizowany w Morągu – „wystawiła” do udziału w uroczystości Kompanię Honorową z 16 batalionu dowodzenia w Elblągu, grupę pozoracji i zabezpieczenia z 16 batalionu zmechanizowanego w Morągu oraz Orkiestrę 16 PDZ Garnizonu Elbląg.
      

 


       W trakcie tego patriotycznego widowiska można było także zobaczyć rekonstrukcję „Szarży pod Arcelinem”. Przypomniano bój 2. Szwadronu 1. Pułku Szwoleżerów w 1920 roku z bolszewikami, dowodzonego przez Rotmistrza Kazimierza Mastalerza, efektowny pokaz musztry 140 - konnego wzmocnionego Szwadronu Kawalerii Polskiej, XV Bieg Ułański, wyścigi konne, pokazy kawaleryjskie oraz pokazy zaprzęgów konnych i bryczek. Wielki aplauz wzbudził koncert Orkiestry 16 PDZ Garnizonu Elbląg, która bisowała kilkakrotnie.
       Już po raz dziewiąty uroczystości zostały zorganizowane przez Gminny Komitet Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Chojnicach, Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Wojsk Lądowych, 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną, 20 Brygadę Zmechanizowaną, Polskie Kluby Kawaleryjskie oraz wiele innych organizacji, które bezinteresownie i spontanicznie włączają się w organizację tego wspaniałego, historycznego i patriotycznego, ułańskiego święta.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama