UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim

 
Elbląg, Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim
fot.Stanisław Michalski

13 czerwca 1915 roku, 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 roku i ofensywie bukowińskiej 1915 roku, uczestniczy w szarży pod Rokitną. 14 i 15 czerwca, ułani ze Starogardu Gdańskiego uroczyście obchodzili rocznicę tego wydarzenia. 

Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunina- Wąsowicza, do dziś uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego.
       W rocznicę tej pamiętnej szarży, Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokocinie – miejscu postoju Szwadronu, gdzie do roku 1939 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe, zaś uroczystości o charakterze patriotyczno – religijnym odbywają się w centrum Starogardu Gdańskiego. Po raz dziewiąty, w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której Dowódca objął honorowy patronat nad uroczystymi, rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.
       Tak było i w tym roku. 14 czerwca, na Starogardzkim rynku, stanęły na uroczystej zbiórce – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia oraz Orkiestra Wojskowa z Elbląga, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, Szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju oraz cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii.
       Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął gen. bryg. Stanisław Olszański – Zastępca Inspektora Wojsk Lądowych – Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je na Starogardzkim Rynku. W uroczystościach wzięli także udział m. in., Zastępca Dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. Marek Sokołowski, były zastępca Dowódcy 16 Dywizji, gen. bryg. w stanie spoczynku Krzysztof Makowski, Dowódcy jednostek oraz Szefowie i Komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i administracyjnych, kombatanci, duchowieństwo oraz przede wszystkim bardzo licznie przybyli mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i regionu. Po uroczystej mszy świętej, na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
       W trakcie uroczystości, po raz pierwszy w historii, został wręczony „Honorowy Proporzec Szwadronu”, który w uznaniu zasług w dziedzinie kultywowania i propagowania tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz Polskiej Kawalerii, otrzymała 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Proporzec odebrał w imieniu Dowódcy i żołnierzy 16 dywizji, Zastępca Dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. Marek Sokołowski. „Honorowy Proporzec Szwadronu” znajdzie swoje godne miejsce w Sali Tradycji naszej dywizji.
       Po zakończeniu uroczystości na rynku, odbył się „Kawaleryjski Festyn”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Elbląga, obejrzeć pokazy musztry paradnej kompanii 16 batalionu dowodzenia, musztrę Szwadronów Kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku spektakularnych pokazach a także widowiska i inscenizacje historyczne. Olbrzymim zainteresowaniem gości oraz mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 16 PDZ, pokazy sprawności żołnierzy oraz Punkt Informacyjny, dotyczący NSR, służby zawodowej jak i warunków naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Siłach Zbrojnych.
       Ułańskie święto połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń, ale stało się też prawdziwą lekcją historii i teraźniejszości Wojska Polskiego.
mjr Zbigniew Tuszyński, 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama