UWAGA!

Ulica Gerarda Kwiatkowskiego

 Elbląg, Najlepiej, by ulica Gerarda Kwiatkowskiego sąsiadowała z jego ukochaną Galerią EL - sugerują wnioskodawcy
Najlepiej, by ulica Gerarda Kwiatkowskiego sąsiadowała z jego ukochaną Galerią EL - sugerują wnioskodawcy (fot. MS)

Współzałożyciel Galerii El, honorowy obywatel Elbląga, artysta odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego dokonania będą na zawsze wyróżnikiem naszego miasta. - Gerard Kwiatkowski powinien mieć w Elblągu swoją ulicę - mówią radni Platformy Obywatelskiej i proponują 'przemianowanie ul. Kuśnierskiej lub jej części, by "Ulica Gerarda" sąsiadowała z jego ukochaną galerią.

Przypomnijmy: Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo - przed II wojną światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance).
       W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie kontynuował swoją artystyczną działalność, ale nigdy nie rozstał się z ukochanym Elblągiem. Zawsze chętnie tu wracał, tu miał przyjaciół. Gerard Kwiatkowski zmarł 11 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie. W jego ostatniej drodze towarzyszyli mu przedstawiciele władz Elbląga. Teraz miejscy radni PO chcą, by jedna z ulic nosiła imię Gerarda Kwiatkowskiego.

  Elbląg, Najlepszy wybór - zdaniem radnych PO - to ul. Kuśnierska
Najlepszy wybór - zdaniem radnych PO - to ul. Kuśnierska (fot. MS)

- Ponad wszelką wątpliwość był wybitną postacią świata sztuki w wymiarze europejskim i we współczesnych dziejach Elbląga - argumentują. - Jego dokonania artystyczne będą na zawsze trwałym elementem i wyróżnikiem Elbląga. Formy przestrzenne już są uznawane za artystyczny ewenement w skali powszechnej. (...) Jest symbolicznym ucieleśnieniem naszej polsko-niemieckiej historii, dowodem, że może ona zaowocować wspaniałymi dokonaniami i obdarzyć nas dziedzictwem, z którego możemy być dumni.
       Radni Platformy Obywatelskiej złożyli dziś (25 sierpnia) wniosek do prezydenta Elbląga o nadanie nazwy ulicy Gerarda Jürgena Blum Kwiatkowskiego. Sugerują, by przemianować ul. Kuśnierską lub jej część. - Ulica Gerarda powinna być bowiem ściśle związana z Centrum Sztuki Galeria EL - wyjaśniają.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dziwna ta sugestia, ''ulica ściśle związana z Galerią EL ''. Historyczne nazwy ulic trzeba zmieniać ? To zmieńcie Robotniczą na Kwiatkowskiego. Robotnicy się nie obrażą.
 • Bzdura..... Przypomina mi się scena z alternatyw 4...
 • brawo
 • a moim zdaniem to najgłupsza inicjatywa. Rozumiem, że p. Gerard trochę sztuki w Elblągu wprowadził, ale to przesada. Zmiana nazwy ulicy wiąże się m. in. ze zmianą dokumentów przez mieszkańców danej ulicy co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jan Paweł II też ma swoją ulicę, ale nikt nie patrzył na to, żeby ulica była przy katedrze np. zamiast Mostowej lub Rybackiej. Nie "dostał" też nazwy np. Lotnisko Jana Pawła II. Ulica Gerarda jeżeli w ogóle miała by być to może jakaś nowa.
 • ul. Kwiatkowskiego to juz w Elblągu jest
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  0
  hgfds(2015-08-25)
 • Kwiatkowskiego jest na modrzewine. Moze Kwiatkowskiego II albo świętego Kwiatkowskiego
 • wy politycy to już w łbach wam się przewraca, chyba że za własne pieniądze zmienicie adresy domów i lokatorów a nie za pieniądze podatnika weście się do roboty a nie kłapać tylko gębą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  karol57(2015-08-25)
 • Mam nadzieję, że na forum wypowie się wielu elblążan i radni miasta Elbląga wezmą te opinie pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Moim zdaniem zmiana nazwy ulicy jest zbędna, Kuśnierska to piękna nazwa, funkcjonuje od dawna i należy ją pozostawić. Jeżeli już koniecznie potrzebna jest w Elblągu ulica imienia Gerarda Kwiatkowskiego to niech to będzie nowa ulica. Pozdrawiam wszystkich którzy zabiorą głos w tej dyskusji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  Janka(2015-08-25)
 • admin Zmiana historycznej nazwy ulicy to nie jest dobry pomysł. Natomiast Galeria El im. Gerarda Kwiatkowskiego, to byłoby to co się Mistrzowi należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  2
  admin(2015-08-25)
 • niech z po wybuduja sobie ulice i wtedy nazwą jak chcą !!!
 • tak jak piszesz, admin, dokładnie tak. niech nazwą galerię imieniem Kwiatkowskiego i odczepią się od Kuśnierskiej.
 • Po działaniach narodu i efektach tego działania widać kulturę materialną i stopień uczłowieczenia i tak jak amerykanie odkryli, że ulice można nazywać liczbami, które zawsze będą stanowić argument nie do obalenia - spokojnie utrwalają ten fakt nie tworząc kolejnych zadym i operacji logistycznych przemianowania nazw i pokrywania z tym związanych potężnych kosztów tak polskie bezhołowie pieje z zachwytu nad kolejnym bezmyślnym i drogim ruchem - gdzie tu jakaś, choć mała krzyna prawdziwej samorządności lokalnej - chyba tylko w prywatnej kieszeni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  AMalejużniekoniecznie(2015-08-25)
Reklama