UWAGA!

Ulica Schichaua? Jeszcze nie teraz

Elbląg, Taki pomnik Ferdynand Schichau miał przed wojną. Można było go znaleźć pod Bramą Targową
Taki pomnik Ferdynand Schichau miał przed wojną. Można było go znaleźć pod Bramą Targową (fot. arch. portEl.pl)

Popiersie i skwer niedaleko I Liceum Ogólnokształcącego, jeden z tramwajów i statuteki, które wręcza Fundacja Elbląg – to wszystko upamiętnia postać Ferdynanda Schichaua, przedwojennego elbląskiego przemysłowca i filantropa. Niektóre osoby oraz instytucje chciałyby pójść o krok dalej i jedną z nowo powstałych ulic nazwać imieniem tej ważnej w historii miasta postaci. Tę sprawę widzi jednak inaczej komisja ds. nadawania nazw w Elblągu.

Rondo tylko dla miast
       O to, by patronem ulicy nazwanej roboczo Nowa 1 został Ferdynand Schichau, wystąpiło kilka instytucji, m.in. Fundacja Elbląg oraz osoby prywatne. We wnioskach pojawiła się również koncepcja, żeby rondo u zbiegu ulic Teatralnej i Robotniczej nosiło nazwę tego elbląskiego filantropa. Ten pomysł nie spotkał się jednak z aprobatą komisji do spraw nadawania nazw w Elblągu, która opiniuje złożone wnioski. W jej skład wchodzą radni, przedstawiciele elbląskiego Muzeum oraz nauczyciel historii, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.
       - Założenie naszych poprzedników było takie, żeby ronda nosiły nazwy miast partnerskich. Ta ciągłość powinna być zachowana – mówił Marek Burkhardt, radny KWW Witolda Wróblewskiego.
      
       To byłaby logiczna kontynuacja
       Również i pomysł nadania nazwy ulicy roboczo nazwanej Nową 1 imieniem Schichaua okazał się według komisji dość dyskusyjny. Wskazywano na to, że w mieście wystarczająco dużo miejsc upamiętnia tę postać, chociażby skwer i popiersie znajdujące się niedaleko I Liceum Ogólnokształcącego, więc lepszym rozwiązaniem byłoby nazwać tę ulicę imieniem Ofiar Sprawy Elbląskiej.
       - Byłaby to logiczna kontynuacja skweru o tej nazwie, który znajduje się na początku ulicy – argumentował Jerzy Domino z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, a także członek komisji.
       Z kolei Henryk Gawroński, radny PO, wskazał również na fakt, że w przypadku, gdyby zmieniono nazwę na ul. Schichaua, mieszkańcy tego miejsca musieliby zmieniać m.in. dokumenty.
       Wszyscy przyznali jednak, że droga do nadania nazwy którejś z ulic imienia Schichaua nie jest zamknięta, a jedynie „odłożona na inną okazję”.
       Komisja złożyła własny wniosek, który jest swego rodzaju kontrpropozycją dla tych, które już wpłynęły, czyli taki, który mówi, żeby ulica ta nosiła nazwę Ofiar Sprawy Elbląskiej. O tym, czy i jaką nazwę będzie nosiła ulica na razie nazywana Nową 1 zadecydują jednak radni podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • może rondo wilka? jak nie Schichaua kto więcej od niego zrobił w elblągu?
 • Poczekajcie do zakonczenia konfliktu na Ukrainie. Zobaczycie po której stronie stanie Angela. Żeby nie trzeba było zmieniac znowu nazw.
 • nie!!!!! tylko nie taka nazwa - nic nie mówi nikomu - wystarczy skwer - powinna być ulica Schichaua - a te pozostałe niech zmienią nazwy. Przy tej nowopowstałej ulicy są domy i firmy - więc i tak będą zmiany. Ale nie ulica Ofiar. .. .. CO TO ZA NAZWA - WRĘCZ URĄGA TO TYM OFIAROM. TO PRAWIE JAK ULICA 40 MĘCZENNIKÓW!!!!! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ W TEJ RADZIE!!!!! Czy wam już naprawdę odbiera rozum!!!!! Panie Burhardt - sam mieszka pan przy innej ulicy o ładnej nazwie a tu taka chała. NIE!!!!! A skwer - może Rondo Łękołody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  nowouliczanin(2014-08-20)
 • W przypadku zmiany nazwy Nowa na Schichaua mieszkańcy poniosą koszty zmiany dokumentów. .. .Ok, rozumiem troskę. Ale czy w przypadku zmiany nazwy z Nowa na Ofiar Sprawy Elbląskiej kosztów zmiany dokumentów już nie będzie? A tak naprawdę to przy Nowa1 nikt przecież nie jest zameldowany, więc czemu nie dać jej nazwy Schichaua?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  parach(2014-08-20)
 • Może ktoś ze starszych ludzi pamięta co stało się z tym pomnikiem? A może jakiś miłośnik historii Elbląga to wie. Bo ja jestem ciekaw co się z nim po wojnie stało. .Pewnie innych też to ciekawi.
 • tak sie składa że mieszkam na tej ulicy i ludzie sie śmieją kiedy mówie ż mieszkam na skwer ofiar sprawy elbląskiej paranoja co za durnie wymyślaja takie nazwy nie macie co do roboty nikt nie chce zmiany na jeszcze głupsza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  CZYTELNIK1234(2014-08-20)
 • Trochę na zapytanie o losy pomnika. Przesyłam do Redakcji zdjęcie cokołu pomnika z 1955,na którym usytuowała się klasa mojego brata Romana z I LO. Mój brat znajduje się najwyżej, na miejscu już niebecnej postaci Schichaua. Może wtedy właśnie " łapał" bakcyla wybitnego muzealnika, twórcy Muzeum Rybołóstwa Morskiego na Helu, Muzeum Wisły w Tczewie, wicedyrektora CMM w Gdańsku. Był autorem wielu opracowań dot. ziemi elbląskiej, dorzecza Wisły, dziejów mennonitów. Wracając do cokołu: przepadł w latach poźniejszych. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  RyszardKlim(2014-08-20)
 • Elbląg wiochą jest i wiochą będzie, ale właśnie poprzez takich ludzi, którzy nim teraz rządzą, Działacze PiS będą zmieniać kolejne ulice i ronda na tylko im koniunkturalnie odpowiadające. A w Berlinie do dziś jest Karl Marx Allee.
 • do paracha - mylisz się przy tej ulicy mieszkaja w blokach ludzie i to oni będą zmieniać dokumenty. Wystarczy kiedys przejsc sie i troche popatrzec albo wlacz sobie Google Street View i popatrzeć a nie trzep w klawiature ze nikt nie mieszka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  nowouliczanin(2014-08-20)
 • Połamany pomnik Schichaua znaleziono na złomowcu w Hamburgu. Nie wiem jakie były dalsze losy. Widziałem zdjęcie w jakiejś książce o Elblągu. ---- i wcale nie jestem stary - odpowiedz do poniżej.
 • Schichaua bardzo dobrze trzeba upamiętniać takich ludzi dla Elbląga. To co Ruskie kacapy zrobiły w 1945 roku Elblągowi zrobią teraz na Ukrainie. Każdy parówkożerca który przyjeżdża do Elbinga z Konigsberga na zakupy ma w swoim rodzie gwałciciela i mordercę nie tylko prusaków którzy tu mieszkali ale i polaków taka jest prawda!!!!!
 • Z jednej strony Schichauowi należy się ta ulica, ale z drugiej jest tylu zasłużonych elblążan - Polaków, którzy nie doczekali się swojej ulicy. Poza tym jeżeli ulica Schichaua, to moim zdaniem musiałaby być to jakaś reprezentacyjna ulica, zważywszy na jego wkład w rozwój miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  MarcinM.(2014-08-20)
Reklama