UWAGA!

Upamiętnili generała Skalskiego

 
Elbląg, Upamiętnili generała Skalskiego
(fot. EPMB SPOTTERS)

Na podmalborskie lotnisko należące do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku powrócił samolot MiG-29UB (4105) w nietypowym malowaniu.  Zobacz zdjęcia.

Po kilkutygodniowym remoncie oraz przeglądzie w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 na kadłubie maszyny pojawił się herb 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, a na statecznikach podobizny gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w mundurach - lotniczym z czasów pobytu w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.
       Wybór wizerunku nie był przypadkowy. Baza kontynuując tradycje 141. i 142. eskadry myśliwskiej 4. Pułku Lotniczego w ten własnie sposób chciała uhonorować asa lotnictwa, który swoją karierę lotniczą rozpoczynał w 142. eskadrze. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Skalskiego.
       Koncepcja została przedstawiona w Ministerstwie Obrony Narodowej jako uhonorowanie postawy bohatera z czasów II wojny światowej. Jej autorami są żołnierze 22. BLT: ppłk. Marek Więckiewicz i st. chor. sztab. Marek Bojcun.
       Z Bydgoszczy do macierzystej jednostki samolot przyprowadził osobiście dowódca 22. BLT płk pil. Leszek Błach. Samolot oficjalnie zostanie zaprezentowany szerszej publiczności podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2015 w Radomiu.
       Warto dodać, że w podobnych malowaniach latają samoloty MiG-29 stacjonujące w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Malowania tamtych maszyn upamiętniają również bohaterów-lotników z czasów II wojny latających w eskadrze kościuszkowskiej oraz Dywizjonie 303.
      
      
      
EPMB SPOTTERS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Bardzo piękna inicjatywa ! Mam nadzieję, że reszta (albo chociaż część) "malborskich" smokkerów zostanie pomalowana w podobnym stylu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    JacZar(2015-08-03)
  • Cześć i chwała Bohaterom ! Nawiasem mówiąc spytałem syna który interesuje się lotnictwem (2 klasa gimnazjum) czy zna nazwisko Skalski ? O dziwo-znał. I bohaterów z 303 i kosciuszkowców też. Wszystko z lekcji historii. Czyli jeszcze są nauczyciele. Budujące :)
Reklama