UWAGA!

Uroczysta zbiórka Dowództwa 16 PDZ

 
Elbląg, Uroczysta zbiórka Dowództwa 16 PDZ
fot. st. chor. Sławomir Tessar

Dzień przed Świętem Niepodległości, 10 listopada, w Sali Tradycji 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyła się uroczysta zbiórka Dowództwa Dywizji. Po przyjęciu meldunku o gotowości do uroczystości przez Dowódcę 16 Dywizji, gen. dyw. dr Leszka Surawskiego i wprowadzeniu sztandaru, odczytano decyzje i rozkazy o wyróżnieniu żołnierzy odznaczeniami i medalami państwowymi i resortowymi oraz mianowaniu na kolejne stopnie wojskowe.

Odznaczenia i akty mianowań wręczył Dowódca 16 Dywizji. Wyróżnieni zostali m. in. – Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami – mjr Kamil Stolarski, Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – st. chor. szt. Waldemar Kreft. Srebrnym i brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – ppłk Jacek Banasiak oraz kpt. Inga Łobacz. Na kolejne stopnie wojskowe mianowani zostali – do stopnia młodszego chorążego – st. sierż. Sławomir Laskowski, do stopnia starszego sierżanta – sierż. Artur Olichwierczuk. W czasie uroczystości, w swoim wystąpieniu, generał Surawski powiedział m. in. „Symboliczna data 11 listopada 1918 roku, to tylko koniec pewnego etapu, który uświadomił Polakom, że niepodległość jest możliwa i że stała się rzeczywistością. Jednocześnie 11 listopada, to początek trudnej drogi ku integracji państwowej różnych części przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, to początek walki o uznanie tej wywalczonej niepodległości przez społeczeństwo międzynarodowe, co wcale nie było takie łatwe.” Na zakończenie, gen. dyw. dr Leszek Surawski pogratulował wszystkim wyróżnionym i życzył „spokojnego i radosnego świętowania”.
       Przed uroczystą zbiórką, Dowódca 16 PDZ, gen. dyw. dr Leszek Surawski wraz z delegacją Dowództwa Dywizji złożył symboliczną wiązankę kwiatów i zapalił znicze u stóp obelisku na terenie Dowództwa – „Żołnierzom 16 Dywizji– ZA Honor, Ojczyznę i Wiarę”.
       Zastępca Dowódcy – Szef Sztabu 16 PDZ, gen. bryg. Marek Sokołowski wraz z delegacją zapalił znicze i złożył wiązankę kwiatów na grobie ś. p. sierż. Tomasza Murkowskiego z 13 pułku przeciwlotniczego w Elblągu, który zginął 11 listopada 2006 roku, realizując zadania w ramach VI Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
       10 listopada Salę Tradycji 16 Dywizji odwiedziły licznie grupy dzieci i młodzieży, które w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyły w niepowtarzalnych lekcjach historii, zapoznając się z tradycjami i współczesnością naszej dywizji ale także z genezą Święta Niepodległości.
       W dniu 11 listopada, we wszystkich miastach garnizonowych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których udział weźmie asysta wojskowa, wystawiona przez jednostki naszej Dywizji.
mjr Zbigniew Tuszyński, 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama