UWAGA!

Urodzaj kandydatów, nie wszędzie jednak będą wybory

 
Elbląg, (il. AK)
(il. AK)

Aż siedem osób ubiega się o fotel prezydenta Elbląga. W innych gminach naszego regionu nie ma takiego urodzaju. A w Tolkmicku i Gronowie Elbląskim dotychczasowy burmistrz i wójt nie mają konkurencji. - Zgodnie z prawem przedłużyliśmy termin zgłoszeń o 5 dni – mówią nam członkowie tamtejszych komisji wyborczych.

Termin zgłoszeń kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów minął 17 października o północy. W Elblągu zgłosiło się siedem osób: Cezary Balbuza (Elbląska Koalicja Obywatelska), Robert Grabowski (Elblążanie Razem), Adrian Meger (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego), Janusz Nowak (SLD Lewica Razem), Edmund Szwed (Obywatelski Elbląg), Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) i Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego, popierany przez PO).
      
       Tylko jeden kandydat
       Ciekawa sytuacja panuje w Tolkmicku i Gronowie Elbląskim. Jedynymi kandydatami są obecnie urzędujący włodarze: burmistrz Andrzej Lemanowicz i wójt Marcin Ślęzak. Wszystko wskazuje, że tak pozostanie, choć komisje wyborcze w obu gminach zgodnie z prawem przedłużyły o 5 dni termin zgłaszania kontrkandydatów.
       - Listy na radnych w ponad połowie okręgów zgłosił jeszcze komitet Porozumienie Samorządowe, więc teoretycznie to ten komitet ma prawo wystawić swojego kandydata na burmistrza – powiedziała nam Maria Małysko-Dudek z komisji wyborczej w Tolkmicku.
       Jeśli nikt się nie zgłosi, wybory i tak się odbędą, bo kandydaci muszą otrzymać ponad połowę głosów, by dalej pełnić swoje urzędy.
       W Braniewie o kolejną kadencję walczy burmistrz Henryk Mroziński (Porozumienie Samorządowe), z którym zmierzą się Leszek Dziąg (Inicjatywa i Rozwój), były starosta braniewski, a także Janusz Piskorski (SLD Lewica Razem), Monika Trzcińska (startująca z własnego komitetu) i Monika Ruda, która jest kandydatką komitetu Wojciecha Penkalskiego. Poseł Penkalski sam nie startuje, firmuje tylko listę swoim nazwiskiem.
       W Pasłęku burmistrzem chce być nadal Wiesław Śniecikowski. Ma dwóch rywali: Janusza Otrębę, byłego pracownika pola golfowego i Krzysztofa Kopańskiego, pasłęckiego przedsiębiorcę i radnego. O kolejną kadencję w Pieniężnie ubiega się burmistrz Kazimierz Kiejdo. Jego kontrkandydatem będzie Marek Sadowski, przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego. W gminie Elbląg wójtem nadal chce być Genowefa Kwoczek. Jej rywalami są Kazimiera Pierzyńska-Czujwid i Ryszard Sieniuć. W Milejewie o ponowną kadencję nie zabiega Ryszard Janusz. Jego miejsce chcą zająć: Zbigniew Banach, Krzysztof Szumała i Bartłomiej Zięba. W Markusach o kolejną kadencję powalczy Wacław Wielesik, o fotel wójta rywalizują także Grażyna Chrostek-Żugaj, Dorota Wasik i Mariusz Abramowski.
       W Godkowie wójtem nadal chce być Janusz Grzywalski, który będzie o to stanowisko rywalizował z Andrzejem Bondarukiem i Konradem Dylem. W Rychlikach obecny wójt Henryk Kiejdo za rywali ma Krzysztofa Barańskiego i Zbigniewa Lichuszewskiego, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu. Z kolei w Młynarach obecny burmistrz Ryszard Zając zmierzy się z Markiem Misztalem i Mariuszem Perlejewskim. We Fromborku obecna burmistrz Małgorzata Wrońska rywalizuje z Henrykiem Bakinowskim, Rafałem Brzeskim i Kają Kruszyńską.
      
       Te wybory są inne, czasem brakuje rywali
       We wszystkich gminach, które nie mają statusu miasta na prawach powiatu, po raz pierwszy wybory są większościowe, a nie proporcjonalne. Co oznacza, że z każdego okręgu mandat radnego otrzyma ta osoba, która zdobędzie najwięcej głosów, bez względu na próg wyborczy. Gminy zostały podzielone na tyle okręgów, ile jest mandatów w radzie. To spowodowało, że w niektórych okręgach mieszkańcy nie będą musieli głosować na radnych.
       - W okręgu Pogrodzie-Wodynia zgłosił się tylko jeden kandydat Robert Dziwosz, zostanie radnym bez głosowania – poinformowała nas Maria Małysko-Dudek z komisji wyborczej w Tolkmicku.
       Podobnie jest w Gronowie Elbląskim, gdzie radnymi bez głosowania zostaną dwie osoby.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama