UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Urodziny orkiestry wojskowej

 
Elbląg, Orkiestra garnizonowa uświetnia obchody miejskich uroczystości
Orkiestra garnizonowa uświetnia obchody miejskich uroczystości (fot. st. chor. S. Tessar)

W piątek (18 maja) 68. rocznicę swego istnienia obchodzić będzie Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu.

Orkiestra Garnizonowa w Elblągu jest jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Polsce. Rozkazem Dowódcy I Armii Wojska Polskiego nr 03/OU z dnia 7 maja 1944 roku został utworzony w SUMACH na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty w składzie którego utworzona zastała Orkiestra Wojskowa. Swój szlak bojowy w okresie II Wojny Światowej przebyła z pułkiem i brała udział w walkach m. in. o Małą Czerepczynę, Krostyczewo, Białystok oraz Gdańsk.
       Skład osobowy orkiestry w tym okresie liczył 70 osób. W okresie II Wojny Światowej orkiestra w trakcie walk wykonywała różne zadania m. in. brała udział w pogrzebach poległych żołnierzy, opatrywała i ewakuowała rannych z pola walki oraz oczyszczała i usuwała przeszkody i zatory na drogach i frontowych szlakach komunikacyjnych. Po zakończeniu działań wojennych orkiestra stacjonowała w Gdańsku do 1949 roku. Rozkazem przełożonych w maju 1949 roku orkiestra została przeorganizowana na trzy orkiestry, które zostały dyslokowane do Elbląga, Malborka i Braniewa.
       W Elblągu muzycy zostali zakwaterowani w Szkole Oficerskiej Piechoty nr 3 przy ul. Armii Czerwonej (obecnie ul. Królewiecka). W 1957 roku, po rozwiązaniu szkoły orkiestra została przeniesiona do Batalionu Rozpoznawczego, stacjonującego przy ul. Saperów. 17 lat później, czyli w roku 1974 orkiestrę przeniesiono do 1 Pułku Czołgów Średnich, który stacjonował przy ul. Łęczyckiej. Elbląscy muzycy służyli tam przez okres 20 lat. W 1994 roku Orkiestra powróciła do „swoich korzeni” – czyli do koszar przy ul. Królewieckiej w Elblągu, gdzie stacjonuje do dnia dzisiejszego.
       Dowódcą Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg jest kpt. Maciej Skrzypczak.
      
      
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama