UWAGA!

Uwaga, barszcz Sosnowskiego!

 
Elbląg, Uwaga, barszcz Sosnowskiego!
(fot. Joanna Marcinkowska)

Elbląskie PTTK alarmuje: blisko szlaków rowerowych w Raczkach Elbląskich rośnie barszcz Sosnowskiego, który jest groźny dla zdrowia i życia. Wójt gminy nakazała wycięcie niebezpiecznych roślin. Strażacy z OSP w Nowakowie zajmą się tym we wtorek.

„Ta niebezpieczna roślina znajduje się w bliskim sąsiedztwie trzech szlaków rowerowych, szczególnie często uczęszczanych w okresie wakacyjnym” - napisała do wójta gminy Elbląga Agnieszka Banaś, prezes PTTK w Elblągu. Na dowód przysłała zdjęcia wykonane przez Leszka Marcinkowskiego, szefa elbląskich przewodników, mapkę z zaznaczonym miejscem występowania trującej rośliny i prośbę o jak najszybsze usunięcie zagrożenia.
       - Z przepisów nie wynika bezpośrednio, kto powinien taką wycinkę przeprowadzić, ale zachowując się odpowiedzialnie poprosiliśmy strażaków z Nowakowa o usunięcie zagrożenia – powiedziała nam dzisiaj Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg. - Podjęliśmy również decyzję o tym, że zmienimy regulamin o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, nakładając na gminę obowiązek usuwania takich roślin.
       - Jesteśmy przygotowani do akcji. Przeprowadzimy ją we wtorek – usłyszeliśmy w OSP w Nowakowie.

  Elbląg, Miejsce występowania barszczu jest oznaczone strzałką
Miejsce występowania barszczu jest oznaczone strzałką (fot. PTTK)


       Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. To roślina, która produkuje toksyczne substancje. Są one zawarte w soku i mogą być wydzielane na zewnątrz przez włoski gruczołowe. Wystarczy być w pobliżu, by soki przedostały się na skórę. Wilgotna skóra i działanie promieni słonecznych powoduje, że dochodzi do oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Kontakt z barszczem Sosnowskiego może nawet prowadzić do śmierci. Do takiego przypadku doszło kilka dni temu koło Jeleniej Góry, gdzie zmarła 67-letnia kobieta.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama