UWAGA!

Uwaga na drodze jest na wagę życia

 
Elbląg, Piesi na przejściu powinni skupić się na realiach, a nie na wirtualnej rzeczywistości
Piesi na przejściu powinni skupić się na realiach, a nie na wirtualnej rzeczywistości (fot. Anna Dembińska)

Zagapienie się w ekran smartfona czy na reklamę znajdującą się w pobliżu drogi może pieszego drogo kosztować. Kierowcy też powinni uważać i przy dojeżdżaniu do "zebry" bacznie obserwować zarówno jezdnię, jak i chodnik. Jedni i drudzy "powinni", ale statystyki są smutne. W tym roku na Warmii i Mazurach doszło już do 16 wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Policja wychodzi więc na ulice z akcją edukacyjną „Na Drodze - Patrz i Słuchaj".

Jest to ogólnopolska akcja informacyjno - edukacyjna skierowana do pieszych oraz do kierujących pojazdami.
       - Ma ona na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo w momencie, kiedy ruch pieszych i kierujących się przecina, czyli z reguły na przejściach - mówi kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Przy przechodzeniu przez "zebrę" piesi powinni zwrócić szczególną uwagę na to, co dzieje się na jezdni, czy mogą bezpiecznie przejść, czy telefon, a nawet reklamy znajdujące się w pobliżu drogi ich nie rozpraszają. Na kierujących ciąży szczególny obowiązek przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych - podkreśla kom. Krawcewicz. - Wówczas powinni zmniejszyć prędkość, zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować zarówno przejście, jak i chodnik.
       Rok 2019 na Warmii i Mazurach rozpoczął się tragicznie. Doszło już do 16 wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Jak przyznaje naczelnik elbląskiej drogówki, przyczyny tych zdarzeń były różne: nieuważne przechodzenie przez jezdnię, przebieganie w miejscach niewyznaczonych, ale były i zdarzenia zawinione przez kierowców.
       W Elblągu kilka dni temu doszło do poważnego potrącenia na ul. Teatralnej. Samochód jadący prawym pasem zatrzymał się przed przejściem, natomiast 55-letnia kobieta kierująca kią jadąca lewym pasem nie zatrzymała się. Wtedy doszło do potrącenia 35-letniej kobiety i jej dwójki dzieci w wieku 6 miesięcy i 4 lat.
       By przejścia dla pieszych były jak najbardziej bezpieczne stosuje się ich doświetlanie i tzw. kocie oczka.

  Elbląg, Kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu
Kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu (fot. AD)

- Praca policji nie polega tylko na reagowaniu na wykroczenia popełniane przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prowadzimy również działania związane z inżynierią ruchu drogowego, czyli występujemy z wnioskami do zarządców dróg o poprawę bezpieczeństwa w różnych miejscach miasta i poza miastem - mówi kom. Tomasz Krawcewicz. - Przejście zmodernizowane i doświetlone są już na Nowowiejskiej i Bema, a zaplanowane m.in. na Grunwaldzkiej. Z naszych analiz wynika, że niebezpieczne przejścia znajdują się także na Płk. Dąbka, gdzie są dwa pasy jezdni, na Królewieckiej przy szpitalu wojewódzkim, a także na  Mickiewicza, gdzie dochodzi do potrąceń pieszych mimo ograniczenia prędkości do 40 km/h.
       Akcja pn. „Na Drodze - Patrz i Słuchaj" jest akcją profilaktyczną, policjanci będą docierali do różnych grup społecznych.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo dobrze, że artykuł zwraca uwagę pieszym, że ich bezpieczeństwo zależy tak samo od nich jak i kierowców. Jeśli piesi i kierowcy będą uważać to wypadków praktycznie nie będzie.
 • Dziwne czasy nastały, ludzie zdurnieli od patrzenia w ekran zamiast pod nogi, po prostu.. A potem kierowca oczywiście winny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  watch your steps(2019-03-27)
 • Ile jest wypadków na " zielonej strzałce", a ilu rowerzystów wjeżdżających na dużej prędkości na przejście ?
 • zakazać używania sprzętu elektronicznego podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych więcej żywych zostanie
 • A ja bym nic nie robił, żeby temu zaradzić. To jest popis dla teorii ewolucji Darwina. Niech trwa selekcja najbystrzejszych osobników.
 • A jak kierowcy jeżdżą przez skrzyżowania i rozmawiają przez komórkę to jest "fer" gdzie jest wtedy policja. Wystarczy stanąć na skrzyżowaniach obok siebie, Dąbka/Królewiecka i nie co dalej Królewiecka/Teatralna/12 Lutego lub przejście przy szkole nr 12 przy ul. Nowowiejskiej, wiele ciekawych rzeczy tam się dzieje, tylko policjant powinien stanąć po cywilnemu w pobliżu, bo inaczej będą jechać jak "baranki" 30km/na godz. A może i wtedy przyuważą swoich kolegów, przekraczających przepisu ruchu drogowego, które powinni tępić,
 • Ale potem musimy płacić za leczenie, jeżeli na nieszczęście dla nas przeżyje. .. Amen
 • największe niebezpieczeństwo dla kierowców to piesi ze słuchawkami
 • @elblążanin48 - a kobiety robiące makijaż na światłach
 • Jest jedno wyjście, większość kierowców i tak dynamicznie hamuje by wpuścić pieszego na pasy. piesi to wykorzystują i efekt jest jaki jest-raz do roku jednego pieszego, bez dochodzenia o winie, w końcu duży może więcej.
 • Przy przejściu pokazanym na zdjęciu powinna być kamera. Kierowcy w tym miejscu nagminnie wyprzedzają się mimo migających świateł i czekających pieszych. Do tego często prędkość pojazdów jest tam dużo większa niż dopuszczalna.
 • przejście dla pieszych na Grunwaldzkiej powinno być zlikwidowane bo jest najbardziej niebezpieczne w mieście
Reklama