UWAGA!

Uwaga na pieszych i rowerzystów

 
Elbląg, Uwaga na pieszych i rowerzystów

Wczoraj (12 października) w Elblągu doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Sprawa jest wyjaśniania przez wydział ruchu drogowego. Niemniej jednak widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego i ostrożność kierowców to czynniki, które wpływają bezpośrednio na zdarzenia. Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj około godz. 9 na ulicy Mickiewicza w Elblągu. 68-letni rowerzysta jadąc chodnikiem, w kierunku al. Grunwaldzkiej, zjechał przed przejściem dla pieszych na jezdnię. Został potrącony przez volkswagena passata, którym kierował 68-letni mężczyzna (trzeźwy). W wyniku obrażeń wewnętrznych rowerzysta zmarł w szpitalu. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach. Niemniej jednak gdyby mężczyzna miał go na głowie, jest wielce prawdopodobne, że on uratowałby mu życie.
       Piesi i rowerzyści stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo.
       Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.
       Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również, aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!
       Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu, bo zyskuje dalsze życie.
      
       Ważne odblaski!
       Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji. Dzięki odblaskom jest widoczny, przez to bezpieczniejszy na drodze. Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czy policjant który spowodował wczoraj kolizje z tramwajem został przebadany na zawartość alkoholu i innych substancji i jaki dostał mandat ? Bo coś tu mocno śmierdzi z traktowaniem kolegów przez funkcjonariuszy.
 • A gdzie informacja aby uwazać na tramwaje, wkońcu tyle ich w Elblągu mamy. .. ? Przecież to motorniczy nie wyhamował (wg. artykułu) a nie ze policjant nie zachował szczegolnej ostroznosci? PS. Tutaj do zdjęć już tak chętnie nie pozowali do fotek, najchętniej to by się w czapke schował :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  NiePrawyAleSprawiedliwy(2017-10-13)
 • Jakubie, dużo miejsca poświęciłeś odblaskom, w tym odblaskom dla rowerzystów. Tymczasem bardzo ważne, bo widziane z dużo większej odległości jest OŚWIETLENIE roweru. Odblask na rowerze obowiązkowy jest tylko jeden, a światła musza być dwa. Nie zapominaj o tak ważnej kwestii w jakże potrzebnym artykule!
 • a co tu wyjaśniać ?? Jazda rowerem po chodniku jest ZABRONIONA, przejazd rowerem po przejsciu dla pieszych jest ZABRONIONA, o WTARGNIĘCIU to już nie wspomnę. Żal człowieka, bo jego błąd kosztował go życie, jednak kierowca passeratti jest niewinny.
 • Jazda rowerem po ulicy w mieście to pewna śmierć. Jeżeli zginie rowerzysta bo zabroniono mu jechać po chodniku to odpowiedzialność zrzucić na policje. Kierowcy aut na przeciwko siebie przy wymijaniu i jednoczesnym ominięciu rowerzysty nie patrzą na tego ostatniego. Często wyprzedzają na żyletki i tak ginie najwięcej rowerzystów. Chodni przy braku ścieżki to azyl dla roweru. Wybieraj, bezpieczna jazdę po chodniku czy śmierć na ulicy ?
 • Bzdury piszesz
 • Ty jesteś bzdurą.
 • @elblążanin - W trzech sytuacjach można jechać rowerem po chodniku, jesteś niedoinformowany !
 • A może niech rowerzyści zaczną przestrzegać prawo o ruchu drogowym a policja mandatowała ich za jeżdżenie po chodnikach. Kij ma dwa końce. Kierowcy powinni być bardziej karani za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących WIDOCZNYCH rowerzystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  ikierowsaipieszyirowerzysta(2017-10-13)
 • Rowerzyści wręcz rozganiaja ludzi na chodniku niektórzy sa jeszcze wulgarni uważaja że jak jedzie po chodniku to wszyscy z drogi to jedn wielka banda robia co chcą nie znają kompletnie przepisów jeżdza ja chcą i gdzie chcą idąc chodnikiem człowiek czuje się jak scigane zwierze ma sie wrażenie e idzie się środkiem ulicy rower za rowerem najgorzej w weekendy mało tego nie znają w ogóle znaków i jeszcze mają pretensje ja k ktoś zwróci uwagę to bezczelni
 • A w Elblagu ukradziono auto za 250 tysi z policyjnego parkingu :) :) :)
 • @alejaja - Tak pilnuja :) Heheheheeh, dobre :) Brawo policja.
Reklama