UWAGA!

Uwaga na tlenek węgla!

 
Elbląg, W tym sezonie grzewczym elbląscy strażacy 11 razy podejmowali interwencje w związku z tlenkiem węgla
W tym sezonie grzewczym elbląscy strażacy 11 razy podejmowali interwencje w związku z tlenkiem węgla (fot. WS)

W związku z chłodnymi dniami, a zwłaszcza niskimi temperaturami w nocy, spółdzielnie mieszkaniowe "puściły" ciepło do mieszkań, właściciele domków jednorodzinnych oraz mieszkań ogrzewanych przy pomocy pieców uruchomili swoje instalacje. Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy pojawia się największa ilość wypadków związanych z tlenkiem węgla oraz pożarami sadzy w kominach. W rozpoczętym niedawno sezonie grzewczym elbląscy strażacy zanotowali już kilkanaście wyjazdów związanych z takimi wypadkami.

- Obecny sezon grzewczy rozpoczął się dość wcześnie, bo już w drugim tygodniu września - mówi kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu dodając: - Dotychczas odnotowaliśmy 11 wyjazdów związanych bezpośrednio z tlenkiem węgla czy pożarem sadzy w kominach. Na szczęście, nikt w tych zdarzeniach nie ucierpiał i nie odniósł obrażeń. Zadziałała czujność mieszkańców czy sąsiedzka, co nas bardzo cieszy, gdyż świadomość społeczna o grożącym niebezpieczeństwie związanym z tlenkiem węgla jest coraz większa.
       Strażacy, jak co roku, apelują do właścicieli i użytkowników instalacji grzewczych o sprawdzenie ich stanu technicznego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przewody spalinowe i wentylacyjne. - Wizyta kominiarza w każdym budynku jest obligatoryjna i wynika z przepisów prawa budowlanego - kontynuuje kpt. Przemysław Siagło. - Przynajmniej raz w roku kominiarz powinien przyjść i sprawdzić przewody wentylacyjne oraz kominowe w budynku, a następnie sporządzić odpowiedni protokół dopuszczający te instalacje do użytku. Innym wymogiem określonym prawem jest konserwacja przewodów spalinowych polegająca głównie na ich czyszczeniu - kontynuuje strażak. - Przepisy te sprawy regulują dokładnie. W przypadku pieców opalanych paliwem stałym przewody spalinowe należy konserwować przynajmniej cztery razy w roku, a paliwem płynnym lub gazowym przynajmniej raz w roku. Trochę inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o konserwację i czyszczenie przewodów kominowych w firmach i zakładach zbiorowego żywienia, gdzie czynności te muszą być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu - kończy kpt. Siagło.
       Właściciele domów jednorodzinnych są trochę lżej traktowani przez przepisy, które dopuszczają samodzielne czyszczenie przewodów spalinowych. Firmy kominiarskie po wykonaniu usługi powinny zostawić zaświadczenie o zrobionej konserwacji, właścicielowi domu jednorodzinnego wystarczy napisanie oświadczenia o samodzielnym wykonaniu instalacji kominowej.
       Pamiętajmy, że tlenek węgla powstaje wówczas, gdy w pomieszczeniu jest za mało tlenu. Dlatego zalecane jest w okresie grzewczym częstsze wietrzenie pomieszczeń oraz pozostawianie rozszczelnionych okien. Zmniejsza się wówczas ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Warto również zainwestować kilkadziesiąt złotych i kupić czujniki tlenku węgla. Pamiętać należy jednak o wymianie baterii w tych urządzeniach. Zdarzały się bowiem sytuacje, gdzie strażacy wyjeżdżali w związku z alarmem wywołanym przez czujnik, a po ich przybyciu i sprawdzeniu okazywało się, że urządzenie sygnalizowało wyczerpujące się źródło zasilania. Tlenek węgla jest niewidoczny i bezzapachowy - nie ma z nim żartów.
       Strażaków cieszy, że świadomość społeczna na temat niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla i pożarami kominów jest coraz większa. Tak naprawdę z roku na rok mają oni coraz więcej wyjazdów do takich przypadków, ale realnych zagrożeń jest coraz mniej. Jednak nadal one istnieją. Dlatego gdy tylko ktoś z naszego otoczenia źle się poczuje, usłyszymy alarm czujnika czy zauważymy pożar sadzy w kominie - dzwońmy pod numery 998 i 112, które są czynne całą dobę.
      
Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama