UWAGA!

Uwaga, pieszy!

 Elbląg, ...
... (fot. WS)

Piątkowe popołudnie. Na ul. Mickiewicza dochodzi do potrącenia pieszej, która w wyniku odniesionych obrażeń umiera w szpitalu. Dzień później, na ul. Nowowiejskiej - również "na pasach" – pod koła samochodu wpada młody mężczyzna. - Szczególnie o tej porze roku, po zmroku kierowcy powinni być bardziej uważni – mówią policjanci. - Piesi z kolei powinni używać elementów odblaskowych, które sprawiają, że są widoczni nawet z odległości 150 metrów.

Do potrącenia na ul. Mickiewicza doszło przed godziną 17. 59-letnia kierująca volkswagenem polo uderzyła w przechodzącą przez przejście dla pieszych starszą kobietę. Auto przejechało jeszcze ok. 30 metrów zanim się zatrzymało. Nieprzytomną, ciężko ranną poszkodowaną przewieziono do szpitala. Niestety, lekarzom nie udało się jej uratować. Okazało się, że kierująca była nietrzeźwa. Miała blisko promil alkoholu w organizmie.
       Dzień później, o podobnej porze, na przejściu dla pieszych na ul. Nowowiejskiej kierujący seatem alhambra potrącił 19-latka. Tłumaczył, że go nie zauważył. Chłopak trafił do szpitala.
       Pogorszyły się warunki atmosferyczne, częściej pada deszcz, szybciej zapada zmrok. Wpływa to na bezpieczeństwo na drodze. W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się piesi.
       - Kierowcy powinni wykazać się większą ostrożnością, zmniejszać prędkość w rejonach przejść dla pieszych, szczególnie tych, gdzie nie ma świateł – wskazuje asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Ale i piesi mogą zrobić coś dla poprawy swojego bezpieczeństwa. Po raz kolejny apelujemy, by używali elementów odblaskowych – radzi asp. Nowacki. - Dzieciom odblaski rozdajemy podczas akcji profilaktycznych, ale i dorosłym by się przydały. I dotyczy to nie tylko osób, które mieszkają poza miastem i często poruszają się nieoświetlonym poboczem. Także w mieście pieszy będzie lepiej widoczny, gdy przyczepi np. do suwaka kurtki odblask. Nie musi zakładać od razu kamizelki. Obecnie coraz częściej odzież ma też oryginalnie elementy odblaskowe. Tak ubraną osobę kierowca widzi już z daleka, zanim pieszy dochodzi do przejścia – zapewnia policjant. - Kwestią do rozważenia dla administratorów dróg jest sprawa odpowiedniego oznakowania przejść – kontynuuje asp. Nowacki. - Szczególnie w miejscach, w których często dochodzi do wypadków warto pomyśleć o oświetleniu ostrzegawczym. Dobre rozwiązania zastosowano m.in. w Pasłęku. Żeby zasygnalizować kierowcy, gdzie jest przejście dla pieszych - kończy asp. Krzysztof Nowacki.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Oznakowanie przejść nic nie da jeśli kierowcy nie będą zatrzymywać się przed przejściami aby przepuścić pieszych. Aby dobre oznakowanie przejść miało sens należy zmienić prawo o ruchu drogowym tak aby wymusić zatrzymywanie się kierowców przed przejściami
 • dobre oznakowanie nie polega na samym oświetleniu i oznaczeniu miejsca przejścia. Oświetlenie musi być cały pas przed i za przejściem jak również dojście do przejścia tak by kierowca nie wpadał w światłość ze zmroku. A swoją sprawą to kierowcy proszę uważajcie na przejścia bo sam jestem światkiem sytuacji idiotyzmu z waszej strony jak chociażby ostatnio na Plk. Dąbka z Niepodległości Pan ze Skody Fabi kombi nie zatrzymuje się na trzecim pasie gdzie ja i drugi samochód już stoimy w celu przepuszczenia matki z dzieckiem. I gdyby nie szybka i trzeźwa reakcja matki która uciekając z przejścia pociąga za sobą dziecko nie wiadomo jakby się skończyło. Miał facet szczęście, że dziecko nie szło z ojcem bo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  UWAŻAJCIE(2013-12-02)
 • Co do odblasków dla dzieci. Sam chciałem zrobić taką akcje w jednej ze szkół z pomocą policji i z ich odblaskami. Odmówili i nie dali odblasków. To jest tylko pokazówka a nie dbanie o bezpieczeństwo.
 • panowie kierowcy spieszą się a przed przejściem dla pieszych jeżeli w pobliżu jest pieszy należy się zatrzymać.
 • To prawda, wieczorem pieszych prawie wcale nie widać. Np. ciemnego koloru ubranie sprawia że dopiero w ostatniej chwili kogoś się dostrzega. .. Dlaczego firmy odzieżowe nie wszywają elementów odblaskowych (sprytnie ukrytych) sprawiających że są widoczni przez prowadzących kierowców.
 • Pan Nowacki jak widać nie ma pojęcia o przepisach odnośnie pieszych. Niestety panie Krzyś pieszy nie ma obowiązku meldować każdemu że wchodzi na przejście żadnymi odblaskami czy też wzmożoną uwagą. Tak stanowią przepisy czy się to panu podoba czy nie. Idąc tą pokrętną pańską drogą dojdziemy do absurdu że pieszy będzie musiał mieć koguta ostrzegawczego na głowie o barwie żółtej, niebieskiej lub czerwonej i nosić akumulator w plecaku. Przepisy mówią wyraźnie : to kierowca ma mieć szczególną ostrożność a nie pieszy. Pańskie gadanie mogę porównać do tego że np rowerzysta powinien wozić ze sobą spadochron.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  10
  KodeksDrogowy(2013-12-02)
 • a jak zmienić mentalność i rozwagę pieszych??
 • Może pseudo mędrcy i znawcy zanim coś napiszą zapoznają się z aktualnymi przepisami nawet jeśli konieczność przeczytania kilku zdań ze zrozumieniem boli. isap.sejm.gov.pl Polecam Art 11. 4a, o odblaskach choć wejdzie w życie w przyszłym roku; Art.14, 15 oraz 26 i 27.
 • Pieszy też powinien troszkę uważać wchodząc na przejściem, trzeba się rozejrzeć w obie strony, czy nie jedzie samochód. , maszyna może być zawodna. Byłam świadkiem dzisiaj rano jak Pani w kapturze z wózkiem nawet się nie obejrzała tylko wtargnęła na przejście - najpierw oczywiście wózek - troszkę uwagi też ze strony pieszych. .Zosia.
 • To ja ci powiem dlaczego pieszy "nagle wchodzi na pasy". Bo patrzy na sygnalizacje. W momencie pojawienia się zielonego dla pieszych wchodzi bo ma prawo a skręcający kierowca w prawo czy wjeżdżający na żółtym prosto gna przez skrzyżowanie żeby je szybko opuścić prawda panie Nowacki czy może się mylę ?
 • A czy na każdym przejściu są światła, rozważamy tu chyba każde przejście dla pieszych, co?
 • a w twoim ograniczonym rozumie przejścia z sygnalizacją nie są przejściami dla wszystkich ?
Reklama