UWAGA!

Użyczenie – cóż to znaczy?

 
Elbląg, Użyczenie – cóż to znaczy?
(fot. archiwum, WS)

Decyzja prezydenta Jerzego Wilka o użyczeniu Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich jednego piętra budynku w miasteczku szkolnym na prowadzenie szkoły wywołała wiele komentarzy. Postanowiliśmy sprawdzić, co się kryje za słowem „użyczenie”.

Przypomnijmy, Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich pod koniec sierpnia miasto użyczyło piętro budynku przy ul. Saperów 14 C – po Zespole Szkół Handlowych. Szkoła Stowarzyszenia została przeniesiona do Elbląga z Kępek w powiecie nowodworskim. „Z powodu braku chęci przedłużenia umowy dzierżawy budynku w Kępkach Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich podjęło decyzje o przeniesieniu Oddziału Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej oraz utworzenia Gimnazjum w Elbląg” – czytamy na stronie internetowej szkoły (więcej o tamtej decyzji).
       Opinie dotyczące pojawienia się w Elblągu nowej szkoły dotyczą głównie tego, że w sytuacji niżu demograficznego w mieście brakuje raczej uczniów niż szkół.
       Czy pojawienie się tej szkoły wpłynie niekorzystnie na liczbę uczniów istniejących elbląskich szkół, przekonamy się pewnie dopiero w przyszłym roku – wszelkie zmiany w sieci szkolnej muszą być dokonane do końca marca 2014 r. Sprawdziliśmy więc, czy umowa ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich pociąga za sobą jakieś skutki ekonomiczne dla miasta.
       Na nasze pytania odpowiada Rafał Maliszewski z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego:
       „Szkoła katolicka, która od września znajduje się w budynku przy ul. Saperów, otrzymała w użyczenie część pomieszczeń po Zespole Szkół Handlowych. Obiekt ten stał pusty, mimo tego miasto rocznie wydawało ponad 70 tys. zł na jego utrzymanie – to koszt ogrzewania, ochrony, sprzątania, wymagane okresowe przeglądy budynku itp.
       To, że do tego budynku przeniosła się szkoła katolicka, jest korzystne dla miasta. Pomieszczenia zostały użyczone bezpłatnie, ale w zamian za to placówka pokrywa część kosztów utrzymania obiektu (c.o., energia, woda) – proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni obiektu i liczby osób korzystających z budynku (uczniów i nauczycieli). Dodatkowo szkoła na własny koszt przeprowadziła remont pomieszczeń – dostosowała zajmowane obiekty do swoich potrzeb.
       Miasto nie ponosi żadnych kosztów związanych z funkcjonowaniem tej placówki. Zgodnie z obowiązującym prawem ta szkoła katolicka jest placówką publiczną, prowadzoną przez stowarzyszenie. Miasto przekazuje jedynie w formie dotacji subwencję oświatową z Ministerstwa Edukacji Narodowej, która wpływa do miasta. Jest to subwencja celowa na poszczególnych uczniów tej szkoły. Z własnych pieniędzy samorząd nie dokłada do jej funkcjonowania ani złotówki.”
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To jest stanowisko obecnych rządzących Elblągiem. Przypominam o apelu pomocy dla tego stowarzyszenia podczas kampanii wyborczej który wystosowali pani Fotyga i pan Wilk. Nie wierze w to wyjaśnienie i koniec!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  9
  ja_____(2013-09-09)
 • "Miasto przekazuje jedynie w formie dotacji subwencję oświatową z Ministerstwa Edukacji Narodowej, która wpływa do miasta. " Wszystkie szkoły są finansowane z tej subwencji. Przekazując kilkaset tysięcy złotych tej szkole miasto zabiera pieniądze innym placówkom. Jedyny powód istnienia tej szkółki w Elblągu to posłuszeństwo wilka wobec PIS-u. PIS kazał wilk zrobił.
 • Biuro prasowe jest w Departamencie KOmunikacji Społecznej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  pytanie(2013-09-09)
 • subwencja idzie za uczniem i nie inaczej!
 • Przekładając to na realia ekonomicze Wilk sprezentował tej Szkole jakieś 10-15 tys. zł miesięcznych oszczędności z tytułu najmu!!! To sie nazywa "ekonomia PIS"!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  4
  znafca(2013-09-09)
 • Idąc tokiem postępowania prezydenta, żądam bezpłatnego użyczenia mi np. pomieszczeń znajdujących się na dworcu PKS - w zamian za to, pokryję część kosztów utrzymania obiektu (c. o. , energia, woda) – proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni obiektu. ..
 • PD twoje sledztwo to poprostu rewelacja! Elblazanie niemamy sie czym martwic miasto jest w dobrych rekach, a raczej w paszczy Wilka. pzdr
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  3
  wilkolak123(2013-09-09)
 • Pole do popisu dla radnych - interpelacja: ile konkretnie pieniędzy płaci szkoła, ile będzie płacić, np. w styczniu, w lutym, gdy będą mrozy. Poza tym po co to ściemnianie ze strony PiS. Każdy, kto ma dom wie, że latem koszty utrzymania budynku nieużywanego są zerowe, wzrastają zimą, ale też nie dramatycznie. Jak nikt nie korzysta, nie trzeba utrzymywać temperatury 22 stopni. Co innego, jak budynek jest użytkowany - ogrzewanie, woda, energia - to już duże wydatki. Poza tym czy od dziś każdy obywatel tego miasta, jeśli tylko będzie chciał, dostanie w użyczenie lokal od miasta na tych samych warunkach, co szkoła?
 • Przestańcie jęczeć, Grzesiu wyprowadził z budynku 2 szkoły (zapomniał o trzeciej) i chciał go sprzedać. A tu d. .blada - nikt nie chciał kupić. Pół budynku trzeba ogrzewać, pilnować itp, co generuje koszty. Użyczenie spowadowało ograniczenie tych kosztów, to źle?
 • "Dodatkowo szkoła na własny koszt przeprowadziła remont pomieszczeń" - po wyprowadzce handlówki trzeba było robić remont? To co powyrywali kontakty ze ścian?
 • Szkoła ta prowadziła i prowadzi nabór w Elblągu /rozdaje ulotki i zachęca dzieci elbląskie/ a to jest niewątpliwie niekorzystne rozwiązanie dla miejskich szkół. Mniej dzieci mniejsza subwencja na utrzymanie szkół- braki finansowe trzeba będzie uzupełnić z kasy miejskiej. W dobie niżu demograficznego takie posunięcie. .. .. kto taką decyzję opiniował ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  2
  100%Elblążan(2013-09-09)
 • To stowarzyszenie robi w kraju wiele dobrego. Otwiera szkoły, np. w górskich wsiach, trudnodostępnych, ułatwiając dzieciom dostęp do edukacji. Nie kojarzcie wszystkiego co katolickie z PiSem i polityką.
Reklama