UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W 72. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

 
Elbląg, W 72. rocznicę napaści ZSRR na Polskę
(fot. st. chor. Sławomir Tessar)

Dziś (17 września) w Elblągu odbyły się uroczystości związane z obchodami 72. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godz. 9 uroczystą mszą św. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz Komunalny, pod Krzyż Katyński. Tam uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu. Po okolicznościowych wystąpieniach odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Wszystkie delegacje biorące udział w uroczystościach złożyły wieńce i kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, pod którym zapłonęły także symboliczne znicze.
       We wszystkich miastach garnizonowych oraz miejscach Pamięci Narodowej na terenie stacjonowania jednostek wojskowych naszej dywizji odbyły się podobne uroczystości, w których brały udział Dowództwa i żołnierze jednostek wojskowych 16 PDZ.
      
      
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • EEEEE. .. .zaraz zaraz ????? Teraz napaści ZSRR - a za chwilę wyzwolenia Elbląga, Braniewa przez bohaterskich żołnierzy ZSRR. .. .- o co chodzi ??? NIE ROZUMIEM PROSZĘ O WYTŁUMACZENIE. .. .. ! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ateist(2011-09-17)
 • Nie przypominam sobie z historii aby tu w Elblągu we wrześniu jakiegokolwiek roku pojawili się Rosjanie.
 • I tak to co roku od września rozpoczął się czas imprez narodowych, nie koniecznie zgodnych z prawdą dziejową.
 • Ateist. Jakiego wyzwolenia? Elbląg nigdy nie był miastem należącym do Polski. Elbląg został nowo pozyskany. Co do Twojego pytania: jak ktoś Ci dokopie ale również jednak pomoże to chyba będziesz pamiętać zarówno o jednym jak i drugim, nieprawdaż?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblażanin.W(2011-09-17)
 • I takie rocznice trzeba obchodzić! Bo w Rosji nie ma pojęcia II WOJNA ŚWIATOWA! Jest Wielka Wojna Ojczyźniana, która zaczęła się w 1941 roku a zakończyła w 1945 r. !!! Ale jak ramię w ramię z Adolfem Hitlerem napadło się na Polskę w 1939 r. - to trzeba się takich ahistorycznych absurdów trzymać!!! A tak na marginesie - największy zbrodniarz w dziejach ludzkości Józef Stalin i tak w wuja zrobił Adolfa H. , bo zgodnie z paktem Ribbentrop - Mołotow, Sowieci mieli napaść Polskę 1 września 1939 r. Ale, żeby alianci nie odczytali ich jako agresorów, . .. .przesunęli napaść o dwa tygodnie, gdy Polska już dogorywała! Sergiusz Piasecki doskonale opisał tych "robotniczo-chłopskich oswobodzicieli" w swojej książce. Dlaczego do dzisiaj nikt jeszcze nie pokusił się o sfilmowanie fabuły tej książki???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sowieci wyzwolili Kresy....(2011-09-18)
 • Elblążanin W. Elbląg był Polskim miastem chłopcze. Ucz się historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kasztaniakk(2011-09-18)
 • Zgadzam się, że trzeba pamiętać o historii. ale, można by pomyśleć o innej formie takich "świąt". Impreza na cmentarzu długa, dzieci z pocztów sztandarowych mdleją, pogotowie zabiera dwie dziewczyny. Czy tak należy świętować? Ja czułem niesmak. ..
 • kasztaniakk, poucz się sam chłopcze historii Elbląga, bo jesteś z nią mocno na bakier. Elbląg znajdował się w latach 1454-1772 pod opieką królów Polski i był wprawdzie w granicach Królestwa Polskiego, ale zawsze był zdominowany żywiołem niemieckim i to w granicach 90%, a może więcej. Kasztaniakk - chłopczyku, nim niemieccy mieszkańcy Elbląga zwrócili się w 1454 r. o inkorporację do Korony Polskiej, to wcześniej takie usiłowania podejmowali w Danii i na Węgrzech. Kasztaniakk - jeżeli wg Ciebie Elbląg był polskim miastem, to wyjaśnij w jednym zdaniu, dlaczego w Elblągu i okolicy nie było plebiscytu w dniu 11 lipca 1920 r. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elbląg w 2012 skończy 775 lat.(2011-09-18)
 • To, że Ruscy napadli na Polskę mogę zrozumieć – taka ich natura. Tow. Stalin nauczyciel Hitlera i prekursor (łącznie z IIiczem) wielu mordów, zbrodni, czystek i zaborów wszelkich przejawów kultury materialnej jak i duchowej - z definicji tępił wszystko, co nie było przejawem lumpenproletariackiego pojmowani świata. Zagadką jest jednak fakt istnienia i funkcjonowania w naszej polskiej, nawet obecnej rzeczywistości wielu licznych osobników, kontynuatorów tego wiekopomnego dzieła zniszczenia, a także jak widać z wielu wpisów - wielu sympatyków tych dwóch bandytów o wielkich zasługach dla wyrównywania i regulowania przyrostu naturalnego ludzkości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2011-09-18)
 • Ojczyzno Nie miałaś szczęścia biedna Ojczyzno bo wróg już był w twoich granicach a kiedy nadszedł 17 września ruszyła ze wschodu czerwona nawałnica. I uskrzydlona jak orzeł w gnieżdzie z obu stron świata dostawałaś rany a krew płynęła wartkim strumieniem i krzyżowała niecne wroga plany. Nie damy ziemi skąd nasz ród ciągle śpiewały gardła ściśnięte, a łzy płynęły z oczu im gdy płonęła Warszawa miasto wniebowzięte. Las krzyży tylko znaczył drogę, ziemia chłonęła polską krew i oddawali swe życie młode za swą ojczyznę i walki zew. I ciągle słychać było raus i w pierod kiedy to polskie krwawiły rany och jakże ciężkie były wtedy te faszystowskie i ruskie kajdany. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii ruskie gułagi zadrżały ruskich kazamat mury ginęli ludzie polskiej kultury. Zdeptano orły w lasach Smoleńska, Miednoje Ostaszkowa i rozstrzelano kwiat oficerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Mroczna ta ziemia i krwią zbroczona przez lud wzgardzona i wyklęta dziś tylko znicze nocą migają w każdą rocznicę, w każde święta i czasem słychać ich krok miarowy jak idą z honorem pod Katyńskie rowy. Henryk Siwakowski Elbląg 16.09.11.
 • Wybiórczość w historii to nas konik. Jakoś nikt z taką samą pasją nie pamięta o zarżniętych ja bydło Kresowian przez UPA. Na naszych oczach dziś znowu o jednych głośno o drugich cisza na długie dziesięciolecia. Czy tak od ściany do ściany, prowadzeni przez, ,wodzów, ,kolejny raz zaliczymy klęskę?????
 • Niejednemu to nogi mocno rwały sie do przodu aby w 1941 r iśc z Hitlerem na Leningrad. Dzięki Stalinowi zajechali towarowym pociągiem: szybciej i dalej.
Reklama