UWAGA!

W bębnach tkwi moc i emocje

 
Elbląg, Szwedzka grupa osób niepełnosprawnych pod okiem fachowca wybijała na bębnach oryginalne rytmy
Szwedzka grupa osób niepełnosprawnych pod okiem fachowca wybijała na bębnach oryginalne rytmy (fot. Anna Dembińska)

Spektakle, wernisaże, koncerty, pokazy taneczne. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne co roku oferują wielką dawkę artystycznych wrażeń. Ostatni dzień spotkań w CSE Światowid zamknęły warsztaty teatralne, bębniarskie oraz panel dla terapeutów. Zobacz więcej zdjęć

W sali muzycznej przekroczono dziś (21 listopada) dopuszczalny limit decybeli. Szwedzka grupa osób niepełnosprawnych pod okiem fachowca wybijała tu na bębnach oryginalne rytmy.
       - Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki rytm w nas płynie – mówi Aleksandra Przygoda, instruktorka warsztatu bębniarskiego z Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie. - Ludzie mówią często, że nie mają poczucia rytmu. Ludzie z niepełnosprawnością mają większą możliwość wydobycia jego z siebie. Jeżeli biorą taki bęben do ręki i zaczynają grać, to rytm mimowolnie płynie. Uważam, że bębny pozwalają im jakoś wyrazić siebie, zupełnie nieświadomie. Kiedy zaczynają grać, dają upust swoim emocjom. Często dzięki temu pokazują, co w nich jest, mogą to uwidocznić. Bardzo lubię pracę z ludźmi niepełnosprawnymi, bo ich rytmy są bardzo ciekawe, oryginalne, nietypowe.
       W sali teatralnej pod okiem Krzysztofa Leśniewskiego odbyły się zajęcia ruchowe, które stały się dowodem na to, że niepełnosprawność nie musi być barierą. Liczy się energia, dobra zabawa i kreatywność.
       – Zajęcia, które dziś poprowadzę, będą zawierać elementy improwizacji teatralnej – mówi Krzysztof Leśniewski z Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie. - Będziemy się po prostu bawić, bazując na naszej kreatywności i energii. Po krótkiej rozgrzewce, będziemy szukać rozwiązań różnych problemów i odgrywać w różny sposób sceny. Warsztaty rozwijają nie tylko fizycznie, lecz także rozwijają kreatywność, pewność siebie i pozwalają odkryć, że, by zrobić coś fajnego, nie potrzebna jest mi do tego sprawna ręka czy noga, że jestem świetną jednostką i mogę odkryć to w sobie.

  Elbląg, W bębnach tkwi moc i emocje
(fot. AD)


       O zaletach książeczek dotykowych w ramach panelu dla terapeutów „Dydaktyczny rekwizyt w terapii" mówiła Sylwia Zaborowska ze Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu. Po krótkiej prezentacji terapeuci i uczniowie elbląskiego „Medyka” wykonali własnoręcznie kilka praktycznych rekwizytów.
       - Chodzi nam o to, by rozpowszechniać technikę tworzenia takich książeczek, ponieważ one są świetnym materiałem dydaktycznym do pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także z osobami niedowidzącymi – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz z elbląskiego Światowida. – Mogą być one wykorzystywane przez terapeutów, rodziców i nauczycieli. Ta technika wpisuje się także w temat biblioterapii. W każdej z książeczek jest jakiś bohater. Dziecko dotykając różnych elementów, rozpoznaje je, biorąc pod uwagę ich kształt. Od uczestnika warsztatów zależy, jak on tę książeczkę zaprojektuje. Książeczka jest techniką mało znaną i celem naszych warsztatów jest rozpowszechnianie tej metody pracy, ponieważ ma ona bardzo dużo zalet.
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych

      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama