UWAGA!

W ciszy oddano cześć byłym więźniom KL Stutthof

 Elbląg, W ciszy oddano cześć byłym więźniom KL Stutthof
fot. Witold Sadowski

Między ul. Fredry a torami kolejowymi w latach 1940-45 stały więzienne baraki. Była to jedna z trzech elbląskich filii  hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Dziś stoi w tym miejscu kamienny obelisk, przed którym spoczęły kwiaty, zapłonęły znicze.

Pierwszy podobóz w Elblągu zorganizowano w marcu 1940 r. Mieścił się on początkowo w dawnej fabryce Neumanna przy al. Grunwaldzkiej, a po roku został przeniesiony na ul. Fredry. Więźniowie byli także przetrzymywani w barakach przy ul. Radomskiej. Pracowali w zakładach Schichaua, w stoczni, jak również w rolnictwie.
       Baraki elbląskich filii obozu zlikwidowano 20 stycznia 1945 roku. Więźniowie zostali przewiezieni do głównego obozu w Stutthof. Wielu w krótkim czasie zmarło.
       Ewakuacja centralnego obozu Stutthof była podzielona na dwa etapy: pierwszy został przeprowadzony pod koniec stycznia 1945 r. (więźniowie w 20-stopniowym mrozie szli w marszu śmierci blisko 200 km), drugi w kwietniu 1945 r. (drogą morską). W obu ewakuacjach śmiertelność sięgała nawet 50 proc. ogólnej liczby więźniów.

 

Dziś (9 maja) elblążanie uczcili pamięć więźniów podobozu w Elblągu. Przed obeliskiem - między ul. Fredry a torami kolejowymi - prezydent Jerzy Wilk wraz z wiceprezydentami, żołnierze, przedstawiciele środowisk kombatanckich, radni złożyli kwiaty. Hołd więźniom oddała również młodzież elbląskich szkół.
        - Dziękuję za ten patriotyczny gest - zakończył krótką uroczystość wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • po przewiezieniu do glownego obozu CI LUDZIE nie umierali. .. ONI gineli, byli mordowani, glodzeni na smierc. .. moj Dziadek tez tam byl. ..
 • Więźniowie pracowali u Schichaua, a w Elblągu teraz tramwaj z jego nazwiskiem jeździ. Wstyd!!!
 • On już wtedy nie żył więc nie można go za to winić.
 • Mimo wszystko to upamiętniamy nazwisko człowieka, jako tego, którego zakład przyczynił się do rozwoju miasta ale jakim kosztem przetrwały te zakłady aż do końca wojny?
 • Wątpie w szczerość intencji pisowych. .. robia sobie klake, kosztem historii, zamordowanych i zamęczonych. Takie gesty na pokaz, zgodnie z instrukcją Prezesa z dnia 20.11.2013 ( nieopublikowaną!) :Marginalizacja wkładu sowietów w wyzwolenie Polski od niemieckiego okupanta. Uwypuklać zniewolenie sowieckie, niszczyć pamięć LWP, odkrywać nowe i nieznane. .. .itd. .. .Robią z nas mięso do maszyki głosowania. .. .Jest to o tyle smutne iż ok 30 procent wszelkiej maści i różnych orientacji. .. , ,działaczy politycznych, ,ma zatarte wyroki. .. .czyli nie byli karani w świetle przepisów prawa, ale co z ludzka pamięcią?
 • Kopernik był z kościła rzymsko-katolickiego? Ile " czarownic" spłonęło na stosach? I jakoś Panu nie wstyd. Zakłady Schichaua zostały znacjonalizowane na wile lat przed wojną i kierował nimi jego zięć. Idźmy do parku Traugutta i zapalmy jemu znicz.
 • Dziadek (Kazimierz Z. ?) jest wspaniałym żeglarzem. Onegdaj w Suchaczu na s/y Weteran szkolił mnie na stopień żeglarza jachtowego. .. ukłoń się Dziadkowi od nas - port El owców proszę.
 • Chyba była, Kopernik był kobietą; )
 • Składanie kwiatów kupionych za publiczne pieniądze i wizytowanie kolejnych pomników. Oto robota za 11000 miesięcznie. Też tak chcę!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  Robotrek(2014-05-09)
 • Nie polemizuje. Chciałem tylko uwrażliwić tych ślepo zapatrzonych w niemieckich mieszkańców tego miasta - oni tworzyli je dla siebie, nie dla nas Polaków bynajmniej. I tu ginęli ludzie w czasie wojny, także Polacy. A co do Kopernika? Od zawsze możnowładctwo niosło za sobą śmiertelne żniwo, bynajmniej Kopernik raczej nie był w to uwikłany osobiście. A Schichau był Niemcem, bogacił się kosztem innych i to dla ofiar nazizmu i ich rodzin wystarczy. Mnie bolą wypowiedzi, że dzięki jakiemuś Niemcowi nasze miasto się rozwinęło, wolałbym żyć tam, skąd pochodzą moi rodzice, niestety przez Niemców i ich wojnę stracili swoją ojcowiznę. ..
 • Schichau to syn Holendra. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  ZenonMiłek(2014-05-10)
 • Robotrek. Ciągle chodzisz z otwartym parasolem, a tu słońce świeci i świeci. .. ..
Reklama