UWAGA!

W hołdzie powstańcom

 
Elbląg, W parku Traugutta odsłonięta została tablica upamiętniająca powstańców styczniowych
W parku Traugutta odsłonięta została tablica upamiętniająca powstańców styczniowych (fot. AD)

- Dokładnie 151 lat temu w różnych miejscach Królestwa Polskiego, Litwy i Ukrainy zbierały się grupy powstańcze, by w nocy z 22 na 23 stycznia dokonać ataku na jednostki cara Rosji na ziemi polskiej, litewskiej i Rusi - powiedział znany elbląski historyk, Piotr Imiołczyk podczas dzisiejszej (22 stycznia) uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na Obelisku Romualda Traugutta w Parku Traugutta. Zobacz fotoreportaż.

W uroczystości upamiętniającej walki powstańców styczniowych o niepodległość bardzo licznie wzięli udział uczniowie i nauczyciele elbląskich szkół. Nie zabrakło także wojska i odtwórców historycznych. Dzisiejsza rocznica pozwala choć na chwilę pochylić się nad trudnym losem naszej ojczyzny i uświadomić, jak wiele uczynili dla nas nasi przodkowie, wielcy Polacy. By oddać im hołd, a wśród nich wielkiemu generałowi Romualdowi Trauguttowi, elblążanie pozostawili na obelisku kolejną tablicę: - Cieszę się, że szanując pracę poprzednich pokoleń elblążan, którzy w hołdzie Romualdowi Trauguttowi zorganizowali w tym miejscu park, możemy dziś odsłonić drugą tablicą, nawiązującą wprost do Romualda Traugutta i powstańców styczniowych – powiedział prezydent Elbląga, Jerzy Wilk, który kilka chwil później dokonał uroczystego jej odsłonięcia.
       Podczas uroczystości odczytano także manifest Rządu Narodowego: - Jesteśmy bardzo blisko tych wszystkich narodów, które razem z nami w imię niepodległości i wolności poderwały się w 1863 roku – powiedział Piotr Imiołczyk. - Każdy z oddziałów tzw. partii otrzymał wtedy manifest Rządu Narodowego. Dla mnie powstanie styczniowe ma bardzo wyjątkowo ważne znaczenie, ponieważ mój praprapraprzodek Andrzej Potocki w nim uczestniczył i zginął na Syberii – dodał. - W powstaniu styczniowym brało udział ponad 300 tysięcy ludzi, ponad 40 tysięcy było urzędnikami tajnego państwa. Ile osób uczestniczyło w manifestacjach, nikt nie wie. Najważniejsze w tym powstaniu jest jednak to, że ten, kto miał określić się jako Polak, to się określił.

  Elbląg, Kwiaty pod obieliskiem złożył dziś prezydent Jerzy Wilk
Kwiaty pod obieliskiem złożył dziś prezydent Jerzy Wilk (fot. AD)


       Mimo, że to wielkie polskie powstanie narodowe zakończyło się klęską powstańców, nadzieja Polaków nie umarła: - O co walczyli powstańcy? O niepodległość. O upragnioną przez Polaków pod wszystkimi trzema zaborami – mówi prezydent. - Wielkie zdarzenia, to również wielkie jednostki. W postaniu styczniowym był to Romuald Traugutt, który wykorzystując swoje wojskowe doświadczenie, stara się oddziały partyzanckie przekształcić w regularną armię. Opowiada się za uwłaszczeniem chłopów. Pragnie, by o powstaniu wiedziano jak najwięcej na arenie międzynarodowej. I choć Traugutt ginie stracony przez Rosjan w sierpniu 1864 roku, jego postawa daje przeświadczenie, że duży europejski naród w centrum Europy, musi mieć własne państwo. To przeświadczenie było motorem działania Polaków w drugiej połowie XIX wieku aż do roku 1918 – dodaje.
       Po uroczystym odsłonięciu tablicy przedstawiciele poszczególnych szkół złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.
       A już po feriach, 13 lutego Piotr Imiołczyk zaprasza wszystkich elblążan na happening odtwórczy przedstawiający wymarsz oddziału powstańczego.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Piotr jak zwykle niezawodny.
 • Olaboga! Kolejna polska szopka. Śmiechu warte te pseudopatriotyczne parady.
 • Jeżeli KOMUŚ nie pasują " polskie szopki " niech nie cierpią z tego powodu i szukają swoich korzeni i swojego miejsca na ziemi. ..
 • Imiołczyk i jego przebierańce. .. to jakiś cyrk! Heppening?! Odsłonięcie pomnika to uroczystość, a nie bal przebirańców! Koleś przebiera swoich uczniów w kożuchy, daje do rąk patyki i nazywa powstańcami. .. po co? Po to żeby dorwać się do mikrofonu i " zabłysnąć" kompletnym brakiem elokwencji? To jakaś kpina!
 • Panu Imiolczykowi miasto powinno postawić pomnik !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  elblazanin1945(2014-01-23)
 • Ciągle martyrologia i świętowanie klęsk narodowych. Ludzie tylko Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie. Reszta to tragedia. Dlaczego w czasie II Wojny Światowej nie było partyzantki we Wielkopolsce ? Bo Niemcy nie wyrazili zgody. .. .
 • Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, terażniejszości ani prawa do przyszłości. ----- to dla tych na NIE !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  STARYDINO(2014-01-23)
 • Wszystkie święta narodowe obchodzić w jednym dniu, najlepiej 11.listopada, upadek samolotu w Smoleńsku także. Jakie to będą oszczędności. Obecnie na uroczystościach jest niewiele osób, najczęściej przypadkowi przechodnie.
 • Niemcy nie obchodzą swojej klęski z 1945 r, ale jak sobie dobrze żyją. Patrzeć do przodu, a nie do tylu bo tak maszerując można się przewrócić.
Reklama