UWAGA!

W Kaliningradzie chcą odbudować starówkę

 
Elbląg, źródło: kaliningrad.ru
źródło: kaliningrad.ru

Władze Kaliningradu zamierzają odbudować historyczne centrum miasta – informuje portal kaliningrad.ru. Może to jest dziedzina, w której rozwinie się współpraca gospodarcza między obu miastami. Elbląg swoją starówkę odbudowuje od lat, a efekty są na ogół oceniane z uznaniem.

Specjaliści na podstawie materiałów archiwalnych mają odtworzyć przedwojenny wygląd historycznego centrum Kaliningradu. Następnie ma być ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji historycznego centrum. Potem ma ruszyć odbudowa, która ma się zakończyć do 2024 roku, kiedy przypada 300. rocznica urodzin filozofa Immanuela Kanta.
      
       ***
      
       Królewiec został zdobyty przez Armię Czerwoną 9 kwietnia 1945 r. po wielotygodniowym oblężeniu, które doprowadziło do jego zniszczenia i śmierci ponad 100 tys. cywilów. W wyniku konferencji poczdamskiej znalazł się w granicach ZSRR, a 4 czerwca 1946 r. jego nazwę zmieniono na Kaliningrad. Pozostałą niemiecką ludność wysiedlono w 1948 r. w nowe granice Niemiec.
       Po wojnie nie odbudowywano substancji zabytkowej miasta z powodów ideologicznych.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Д а , в с е в п о р я д к е . С п а с и б о
 • Elbląg odbudowuje Starówkę a to żart. Rozpoczete budowy trwają latami i końca nie widac. ZA 100 lat może Elbląska Starówka i Wyspa Spichrzów bedzie odbudowana. KŁAMCY!!!!!
 • 7 kwietnia referendum.
 • Pytam się dlaczego kamerka internetowa zamiast pokazywać Kamieniczki i Starówkę pokazuje chodnik. Czysty absurd.
 • Alojzy A polski kosul w Kaliningradzie schlał sie jak świnia i zatrzymała go Policja:0
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2013-02-13)
 • znowu DEB. ILNE komentarze !!!
 • "Elbląg swoją starówkę odbudowuje od lat, a efekty są na ogół oceniane z uznaniem. " No chyba nie. .. Szczególnie zacieranie pierwotnego wizerunku miasta. Ciekawe kto to ocenia z uznaniem, bo na pewno nie przeciętny Elblążanin Kowalski, który kocha swoje miasto i chciałby by było tak piękne jak kiedyś. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Iktorn(2013-02-13)
 • "Może to jest dziedzina, w której rozwinie się współpraca gospodarcza między obu miastami. Elbląg swoją starówkę odbudowuje od lat, a efekty są na ogół. .. - mierne bo pozwolono na retrowersje a nie na odbudowę. Elbląg nie odbudowuje swojej starówki tylko ją buduje w/g swojej koncepcji gazobetonu i plastyku -kwadratowej i symetrycznej architektury. Jeżeli włodarze Królewca będą odbudowywać starówkę to nic nas nie łączy. Pozdrawiam - jun
 • A mi się nasza starówka podoba i moim znajomym, którzy odwiedzają Elbląg, również. Ten melanż nowoczesności i tradycji jest bardzo interesującym rozwiązaniem. Jeżeli na starówce mają mieszkać i pracować ludzie, to rozwiązania muszą być takie, jak zastosowano w Elblągu.
 • Rosjanie przyjeżdżają na zakupy po zwykłe żarcie, które jest ca. 30% tańsze, tylko u nas pomyje mniej śmierdzą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zielony pas(2013-02-13)
 • Retrowersja na elbląskiej Starówce to wcale nie dobry przykład do naśladowania, tylko architektoniczne kuriozum i atrapa. Takie były czasy, że próbowano wymyślić jakiś "kompromis" pomiędzy rekonstrukcją niemieckiego miasta (na co ówczesne władze oczywiście nie chciały pozwolić) a zabudową tego terenu "nowoczesnymi", komunistycznymi blokami (co na szczęście nie nastąpiło). Niestety czas nie obszedł się z tą "mutacją" łagodnie - dziś większość budynków na Starym Mieście wygląda żałośnie, a cały ten projekt stanowi studium przypadku dla badaczy dziwnej, postmodernistycznej architektury. Kaliningrad powinien się uczyć na naszych błędach. Bardziej by skorzystał na wiernej rekonstrukcji - i tyle w tym temacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2013-02-13)
 • Sami malkontenci. Masakra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podpis(2013-02-13)
Reklama