UWAGA!

W kwietniu rodzice pomaszerują do przedszkoli

Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę, na bębenku marsza gram, ram tam tam. Jednak zanim dziecko z radością śpiewać będzie tę piosenkę, rodzice pomaszerują w poszukiwaniu odpowiedniej placówki. W Elblągu mają do wyboru 29 przedszkoli, a każde kusi ofertą edukacyjną, zajęciami dodatkowymi, zabawami, wycieczkami. Rekrutacja małych przedszkolaków na rok 2009/2010 ruszy 1 kwietnia.

W Elblągu działają 22 przedszkola publiczne i siedem przedszkoli niepublicznych, do których obecnie uczęszcza ogółem 3 600 dzieci. Stanowi to 84 procent dzieci w wieku przedszkolnym zamieszkałych w naszym mieście.
     - Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, w wyjątkowych przypadkach również 2,5-latki - mówi Piotr Rzepczyński, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Karty rekrutacyjne wydawane są w placówkach. Rekrutacja na kolejny rok szkolny w przedszkolach publicznych przeprowadzana jest w kwietniu w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. Jednakże w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci 6-letnie, które objęte są obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.
     - Nasze przedszkole jest ogólnodostępne, więc każdy rodzic, który chce zapisać do nas swoją pociechę, winien złożyć wniosek do końca kwietnia - mówi Małgorzata Kalkowska, dyrektorka Przedszkola nr 15 przy ul. Diaczenki. - Wnioski będą wydawane w przedszkolu od 1 kwietnia, można je również pobrać z naszej strony internetowej www.dobreprzedszkole.pl. Wyniki rekrutacji podajemy do wiadomości zainteresowanych do 15 maja. Nasze przedszkole jest placówką z oddziałami integracyjnymi, więc w pierwszej kolejności komisja dokonuje wyboru dzieci niepełnosprawnych - dodaje.
     Przy wyborze przedszkola rodzice biorą pod uwagę ofertę edukacyjną, zajęcia dodatkowe.
     - Prowadzimy zajęcia z tańca towarzyskiego, naukę języka angielskiego, zajęcia teatralne, plastyczne - origami, a także ekologiczne i komputerowe - wymienia dyrektorka „piętnastki”. - Wybór zajęć dodatkowych zależy od możliwości przedszkola, a także od decyzji rodziców.
     „Piętnastka” może poszczycić się też zupełnie wyjątkowymi zajęciami.
     - To innowacja pedagogiczna, tzw. kinezjologia edukacyjna, prowadzona tylko w jednym przedszkolu elbląskim - właśnie naszym - wyjaśnia Małgorzata Kalkowska. - To rozwijanie mózgu poprzez ruch. Nasze dzieciaczki wykonują specjalne ćwiczenia w formie zabawy, które - co już stwierdziliśmy - sprawiają, że są bardziej skupione, wyciszone, a także chętniej wykonują różne zadania. Stawiamy też na wodę, która jest naturalnym energetyzatorem - kontynuuje dyrektorka przedszkola. - Nasze dzieci chętnie ją piją.
     Przy wyborze przedszkola warto też zwrócić uwagę na to, czy w placówce, którą wybieramy, nasza pociecha może liczyć na pomoc specjalistów.
     - Nasze dzieci mogą liczyć na pomoc logopedów, psychologa czy rehabilitanta ruchowego - i to nie tylko dzieci niepełnosprawne - podkreśla Małgorzata Kalkowska.
     Może się zdarzyć, że dziecko nie zostanie przyjęte do wybranego przez rodziców przedszkola.
     - Rekrutacja dzieci do grup 4- i 5-latków uzależniona jest od liczby wolnych miejsc w oddziale na dany rok szkolny, gdyż dzieci korzystające z usług przedszkola mają prawo kontynuować naukę w danej placówce - mówi Piotr Rzepczyński. - Dlatego też może zdarzyć się sytuacja taka, iż w przedszkolu nie będzie wolnych miejsc w grupach 4-, 5- czy 6-latków dla dzieci spoza przedszkola.
     - Na razie jeszcze nie wiem, ile dzieci będziemy mogli przyjąć - mówi Małgorzata Kalkowska. - Są przecież roszady, dzieci rosną i przechodzą do następnych grup wiekowych. Mogą też zmienić przedszkole. Wiem na pewno, że w tym roku z „piętnastki” do szkoły pójdzie 28 dzieci.
     Rodzice dzieci, które nie zostaną przyjęte do wybranego przedszkola, mogą liczyć na pomoc w znalezieniu miejsca w innej placówce.
     - Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rekrutacji w danym przedszkolu rodzic nie uzyska miejsca dla swojego dziecka, zostanie ono skierowane do innego, pobliskiego przedszkola, a w przypadku dziecka 6-letniego również do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej - zapewnia rzecznik prezydenta.
     
     Warto również zajrzeć do tekstu Dobre przedszkole - jak je wybrać?.
     Lista teleadresowa elbląskich przedszkoli dostępna jest na stronie www.umelblag.pl w zakładce „oświata”.
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • mam pytanie dlaczego przedszkola pobierają kasę za wnioski? (tak robi m. in. przedszkole na Mącznej) Czy jest to rozbój w biały dzień? Czy tak mówi jakaś ustawa? jeżeli tak to proszę podać mi jej numer.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szukający_sprawiedliwości(2009-02-18)
 • Oczywiście, że rozbój!!!!
 • Budować nowe przedszkola w elblągu!!!! Takie powinno być hasło wyborcze każdego kandydana na najwyższy stołek w UM E-G!!!!!
 • Spójrzcie na miejskie przedszkola oraz na UM. Zobacie jak wyglądają te budynki i na co idzie nasza kasa! Mam nadzieję, że w wyborach ludzie to uwzględnią! Elbląskie przedszkola sypią się! Dziękujemy komuniści! Tylko dbacie o swoje tyłki! Po co ostatnio zainstalowane kamery w UM za 65 tyś zł?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyUMdzisiaj(2009-02-19)
 • Mam wrażenie jakby ten artykuł był sponsorowany przez jedno przedszkole. Czy wy też?
 • A propos przedszkoli. .. ., może ktoś orientuje się- JAK JEST Z OPŁATĄ MIESIĘCZNĄ STAŁĄ 135ZŁ W PRZYPADKU CHOROBY DZIECKA? w jednym z przedszkoli księgowa nalicza za soboty i niedzielę opłatę stałą za TZW. MIEJSCE dziecka w tymze przedszkolu, w innym oddziale taka opłata jest nie pobierana?
Reklama