UWAGA!

W Muzeum cofniesz się do epoki żelaza

 
Elbląg, W Muzeum cofniesz się do epoki żelaza
(fot. Anna Dembińska)

A to dzięki strefie Hefajstosa, która powstała na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Od rana do wieczora miłośnicy historii odtwarzają rzemiosła z epoki żelaza, przypominając o dawnych zawodach. Zobacz więcej zdjęć.

- Pokazujemy rzemiosła, którym głównym medium jest ogień, ale także woda i powietrze. Dzięki połączeniu tych żywiołów ludzie z zamierzchłych czasów nauczyli się wytwarzać przedmioty z żelaza, brązu, szkła i metali szlachetnych – opowiada Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, który do Elbląga zaprosił grupę rekonstruktorów m.in. z Warszawy i Wrocławia, specjalizujących się w odtwarzaniu dawnych zawodów, m.in. dymarza, zajmującym się dawniej wytopem żelaza.
       Odwiedzający muzeum mają okazję poznać cały proces wytopu żelaza, który będzie trwał przez całą sobotę. To pierwszy taki pokaz w północnej Polsce.
       - Jest to piec dymarski tak zwany kotlinkowy, który składał się z dwóch części: podziemnej tak zwanej kotlinki, czyli zbiornika na płynny żużel, powstający w procesie dymarskim i z części naziemnej – stożkowatego szybu, w którym ten cały proces następuje. Do dolnej części jest doprowadzane powietrze za pomocą miechów i tam będzie najwyższa temperatura, gdzie żużel zostanie upłynniony, zastygnie na dnie, a żelazo w postaci stałej zgromadzi się pod otworem dmuchowym. Następnie piec będzie rozbity, wydobyta z niego tak zwana gąbka, która będzie następnie kilkakrotnie obrabiana, by usunąć z niej zanieczyszczenia i dopiero wówczas powstanie sztaba o jednolitej strukturze do wykorzystania przez kowala do wytwarzania konkretnych przedmiotów – obrazowo opowiada dr Paweł Madera z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu o jednym z dwóch pieców, które powstały na dziedzińcu. - Z jednej takiej produkcji można uzyskać od 7 do 10 kilogramów żelaza.
       Rozbicie pieca i obrabianie żelaza przez kowali będzie najbardziej efektownym momentem całej imprezy. Powinno to nastąpić w sobotę około godz. 22. Warto zobaczyć to na własne oczy.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niech wykuje nowe tramwaje i otwory wentylacyjne dla autobusow :D
 • RobertKoliński Nie żebym się bardzo czepiał, ale mnie w PRL-owskiej szkole (zapewne głęboko niesłusznej wg dzisiejszych standardów;) uczono, że "Strefa Hefajstosa, czyli warsztat odlewniczy z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego" to jest jednak pojęciowe pomieszanie z poplątaniem - Hefajstos był wprawdzie bogiem kowali, ognia, rękodzielników i złotników, ale w mitologii greckiej, gdzie jego siedzibą była wyspa Lemnos na Morzu Egejskim, podczas gdy jego rzymskim odpowiednikiem był natomiast Wulkan, który rezydował sobie w sycylijskiej Etnie i nie był bezpośrednią "kopią" Hefajstosa, bo jego pochodzenie związane jest z etruskim bogiem ognia Velchansem. I gdzie dzisiejsza młodzież ma się uczyć historii i kultury kontynentu, skoro w szkole tylko o święconych bzdurach może usłyszeć, a i w Muzeum jakieś jeno bajania?;) Hashtagi: #historia,#mitologia,#SlawaStarymBogom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  RobertKoliński(2019-08-31)
 • Trochę chyba odleciałeś w swoich tezach. .. ..
 • Nie pyskuj bo guru Robertos Kolistos cie ukarze, dostaniesz dislajka w komentarzu i po co ci to Xd
 • Ach ten Kolinski..i mowcie co chcecie, ten ma leb ..jak sklep, poholowal nas przez pol Morza Srodziemnego ,przez greckie wyspy az do Etny i to dzieki tej wspanialej przygodzie ,jaka byla nauka w tym utesknionym systemie ,ktory niestety juz minal bezpowrotnie. Kolinski Twoja wiernosc systemowa przerasta Urbana i wlasnie dlatego jako relikt minionej epoki powinni wsadzic Cie do tego muzeum.
 • RobertKoliński @Wezuwiusz - No fakt, o bezpłatnej i rzetelnej nauce w publicznej, świeckiej szkole to można dziś tylko pomarzyć. Nie jest natomiast prawdą, że ten czas minął bezpowrotnie - obali się klęcznikowy reżim (PO)PiS, jego funkcjonariusze trafią przed trybunały i za kratki, gdzie ich miejsce, zaś w nowej, lepszej, postępowej a lewicowej Polsce przywrócimy zarówno bezpłatną, świecką edukację na wszystkich szczeblach, jak również wrócimy do nauki uczciwej historii powszechnej i Polski:) I proszę nie szkalować mi tu tow. red. Jerzego Urbana, jednego z najwybitniejszych publicystów, dziennikarzy i komentatorów politycznych Ziemi, Tej Ziemi!, który kilka tygodni temu obchodził swoje 86.urodziny - 120 lat w zdrowiu i pogodzie ducha, Wieczny Redaktorze!:) Hashtagi: #lewica,#takbedzie
 • Tytuł prawie jak wsiąść do Elbląskiego tramwaju
 • Gratulacje, w końcu po zmianie Dyrektora zaczęło się coś dziać. Tak trzymać a "felietonistka" niech odpoczywa z dala od instytucji.
Reklama