UWAGA!

W niedzielę Wielkanoc u prawosławnych i grekokatolików

 Elbląg, W niedzielę Wielkanoc u prawosławnych i grekokatolików
fot. Anna Dembińska

W tym roku święta wielkanocne w prawosławiu i w kościele greckokatolickim obchodzone są tydzień później niż w kościele rzymskokatolickim. Choć obrzędy są do siebie zbliżone, to święta w obrządkach wschodnich różnią się między innymi tym, że trwają trzy dni.

Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (po 21 marca). U prawosławnych i grekokatolików musi być spełniony jeszcze jeden warunek – niedziela wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej, która również jest świętem ruchomym. I to właśnie stąd bierze się niewielka różnica dotycząca czasu.
       Na pierwszy rzut oka święta nie różnią się od tych obchodzonych przez kościół rzymskokatolicki. W obrzędach wschodnich, tak jak u katolików wierni malują pisanki, w sobotę święcą pokarmy, a w niedzielę po nabożeństwie udają się do domów na śniadanie wielkanocne. Różnice natomiast są w szczegółach obrządków. Przed wyjściem na procesję kapłan otwiera Carskie Wrota – główne drzwi w ikonostasie, które otwarte są przez cały następny tydzień, jako symbol tego, że Chrystus przez swoje zmartwychwstanie otworzył wszystkie drzwi, także bramę do nieba.
       Wszystkim wiernym chrześcijanom Kościołów Wschodnich życzymy radosnych i spokojnych świąt, spędzonych w gronie rodziny.
      
K

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama