UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W obronie Sądu Najwyższego

 
Elbląg, W pikiecie wzięło udział około stu osób...
W pikiecie wzięło udział około stu osób... (fot. Anna Dembińska)

Pod elbląski Sąd Okręgowy powróciły protesty. Tym razem, wzorem innych miast w kraju, w obronie niezależności Sądu Najwyższego. W wieczornej pikiecie wzięło udział około stu osób. Zobacz zdjęcia.

W związku z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym od 4 lipca w stan spoczynku przechodzą sędziowie, którzy przekroczyli nową granicę wieku emerytalnego (65 lat) i nie złożyli wniosku o możliwość dalszego orzekania do prezydenta Andrzeja Dudy. Ta kwestia dotyczy 27 sędziów SN, z których 16 złożyło wymagane wnioski (niektórzy powołując się bezpośrednio na konstytucję, niektórzy na znowelizowaną ustawę), pozostała jedenastka na mocy nowej ustawy powinna przejść od środy (4 lipca) na emeryturę. Wśród nich jest dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która uważa nowe przepisy za niekonstytucyjne.
       To właśnie głównie o Małgorzatę Gersdorf toczy się polityczny bój. Opozycja zarzuca partii rządzącej złamanie konstytucji, która I prezesowi SN wyznacza sześcioletnią kadencję. W przypadku Małgorzaty Gersdorf upływa ona 30 kwietnia 2020r.
       Dziś wieczorem pod sądami w kilkudziesięciu miastach Polski pikietowały osoby, broniące niezależności Sądu Najwyższego. W Elblągu było to około stu osób.
       - Jak na tak liczne miasto, jest nas garstka, ale cieszę się, że jest nas coraz więcej – mówił Tadeusz Kawa, jeden z organizatorów pikiety.
       Pikietujący po raz kolejny wskazali na łamanie konstytucji i zagrożenia z tym związane. - Dziś jest dzień żałoby. Dziś umiera konstytucja – mówił senator Jerzy Wcisła.
       Nie był on jedynym politykiem, którego można było spotkać pod Sądem Okręgowym. Na plac Konstytucji przyszli m.in. elbląscy radni i wiceprezydent Janusz Nowak - Jestem tu prywatnie. Trzeba zamanifestować swój sprzeciw przeciwko psuciu państwa, łamaniu konstytucji, arogancji władzy, lekkomyślnemu traktowaniu prawa i obywateli – mówił Janusz Nowak.

  Elbląg, Do zebranych przemawiał m.in. wiceprezydent Janusz Nowak
Do zebranych przemawiał m.in. wiceprezydent Janusz Nowak (fot. AD)


       Jak rozwinie się sytuacja z Sądem Najwyższym? Sędziowie SN zapowiedzieli, że 4 lipca stawią się pracy. W podjętej kilka dni temu uchwale 63 członków Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN stwierdziło, że zgodnie z konstytucją kadencja Małgorzaty Gersdorf kończy się w 2020 r.
       Sama I prezes SN wybiera się na urlop, a jako swojego zastępcę wyznaczyła Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy SN. Tego samego sędziego na p.o. I prezesa SN wyznaczył prezydent Andrzej Duda. Co ciekawe, Józef Iwulski jest starszy od Małgorzaty Gersdorf i zgodnie z nową ustawą powinien przejść na emeryturę. On jednak przesłał wniosek o możliwość dalszego orzekania do prezydenta powołując się bezpośrednio na konstytucję, a nie na nowelę ustawy.
       Jednocześnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma ocenić, czy Polska spełnia kryteria kraju praworządnego. A organizatorzy protestów zapowiadają kolejne pikiety w obronie sądów.
      
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • 50 osób to MAX towarzysze. Wincyj już nawet na protesty Korwina przychodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  93 34
  (2018-07-03)
 • Jak widać sami ZBOWiDowcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  85 38
  (2018-07-03)
 • Bardzo dobrze gdyby oprócz trzymania kartki z napisem Konstytucja, ci co tę kartkę trzymają tę Konstytucję przeczytali. A jeszcze lepiej - ze zrozumieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  92 38
  (2018-07-03)
 • widzowie tvn'u ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  74 37
  (2018-07-03)
 • ciekawe czy alzheimer pozwolił im przypomnieć sobie o co protestują? jak widzę to są ci, co się kulom nie kłaniali pod lenino lub ich zony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  75 45
  kreciol(2018-07-03)
 • Wracać do domów do rodzin do zwierzaków a nie pikietować jak za komuny bo jestescie śmieszni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  71 42
  Krytyk(2018-07-03)
 • Ale farsa co to zjazd kc pzpr jesteście żaaałośni idzcie lepiej na działki flance pomidorów sadzić już ta wasza kasta niech odejdzie na śmietnik histori........
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  79 31
  Pan Zdzichu(2018-07-04)
 • Ograniczenia umysłowe komentatorów korelują z ograniczeniami tych chwilowo rządzących. Jak ustawa zwykła może regulować ustawę zasadniczą to tak jakby ogon kręcił psem ale dla ciemnego elektoratu uzależnionego od glodowych srebrnikow z 500+ nie ma to znaczenia... no jak w najstarszym zawodzie świata ;) panie andrzeju świat się śmieje, z przyjemnością wysłucham wyroku skazujacego trybunału stanu, radzę w kolejnej ustawie zwiększyć racje żywnościowe w więzieniach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55 66
  Konstytucja (2018-07-04)
 • OCZYSCIC SADY I BASTA !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  79 31
  DOSYC TEJ FARSY PRECZ Z KODziar(2018-07-04)
 • Kupka niewymarłych ubeków, wiecznie żywy Wcisło i emerytki, które zapomniały kto im zapewnił najniższą emeryturę. Czy chociaż ktoś z nich wiedział po co jest Sąd Najwyższy?. Nawet po napisach widać, że to ignoranci. SN nie jest niezależny tylko niezawisły (wg Konstytucji), a to różnica
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  73 31
  Jacent123(2018-07-04)
 • Za robotę niech się wezmą darmozjady....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54 27
  Tylko PiS (2018-07-04)
 • Powinno się zacząć zbierać petycję w sprawie przejścia "w stan spoczynku" polityków, którzy osiągnęli 65 rok życia. Wszystkim by to wyszło na dobre.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66 7
  65iposzedlzsejmu(2018-07-04)
Reklama