UWAGA!

W sercu wszyscy jesteśmy Polakami

Elbląg, Podczas spaceru po elbląskiej starówce o historii naszego miasta opowiadał Lechowi Kaczyńskiemu ks. dr Andrzej Kilanowski
Podczas spaceru po elbląskiej starówce o historii naszego miasta opowiadał Lechowi Kaczyńskiemu ks. dr Andrzej Kilanowski (fot. PS)

Elbląg jest w pierwszej „szóstce” miast, które znam najlepiej. Tu pracowałem w latach 70-tych, z tym miastem jest związany także mój brat. Stąd też wybór Elbląga, który otwiera listę ośrodków, które odwiedzę podczas trasy związanej z obchodami 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – przyznał podczas spotkania z dziennikarzami prezydent RP Lech Kaczyński.

Dziś (30 września) z wizytą w naszym mieście gości prezydent RP Lech Kaczyński, który zobaczył już elbląski port, przespacerował się po starówce, złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II

 

, a także spotkał się z dziennikarzami w Bibliotece Elbląskiej.
     - Elbląg jest dla mnie istotny, bo tu pracowałem wiosną 1973 roku – wspominał prezydent Lech Kaczyński. - Tu był punkt konsultacyjny Uniwersytetu Gdańskiego. Później również bywałem tu przez wiele lat. To miasto jest na pewno w pierwszej „szóstce” najlepiej mi znanych – podkreślał. - Stąd też wybór Elbląga, który otwiera listę ośrodków, które odwiedzę podczas trasy związanej z obchodami 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
     - Ponadto mój brat, były premier i przywódca największej partii opozycyjnej jest bardzo silnie związany z Elblągiem – dodał. – Warszawa jest jego miastem, ale to Elbląg jest jego małą ojczyzną.
     Prezydent bardzo chwalił Elbląg.
     - To miasto zawsze się rozwijało – mimo historycznych burz - szczególnie w okresie, gdy istniało województwo elbląskie – mówi Lech Kaczyński. - Budowało własną tradycję, szeroką grupę inteligencji. Potrafiło walczyć o swoje prawa, o wyższe uczelnie. To także – o czym nie można zapomnieć - miasto wydarzeń 1970 roku, miasto „Solidarności”. Wreszcie to miasto, które ma ambicje morskie, a te mogą teraz się spełnić. W Skowronkach będzie kanał, który uniezależni Polskę, a tu będzie znaczący port – zapewniał prezydent. – Leży mi na sercu i sprawa portu i sprawy związane z rybołówstwem. W ramach moich kompetencji będę rozmawiał, apelował i naciskał, by te problemy zostały rozwiązane z korzyścią dla Elbląga i regionu.
     Prezydent Kaczyński mówił też dużo o patriotyzmie.
     - Bez względu na to czy jesteśmy mieszkańcami Elbląga, Warszawy, Krakowa czy Bochni, w pierwszym rzędzie jesteśmy Polakami – mówił prezydent. – Patriotyzm jest najwyższą wartością. Podczas mojej trasy związanej z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chcę przekonać obywateli, że jesteśmy jednym narodem – wspólnotą kultury i emocji, ale nie ma to związku z nacjonalizmem. Nie wszyscy mają w swoich żyłach tylko polską krew – w większości są to mieszanki różnych krwi, ale w sercu wszyscy jesteśmy Polakami.
     - Chcę, by Polacy mieli szacunek do siebie, a także by Polska cieszyła się szacunkiem w świecie – mówił. - Dlatego obchody 11 listopada będą tak uroczyste. To nasze państwo – podkreślał prezydent – ja wiem, że popełnia błędy, jest rządzone raz lepiej, raz gorzej, ale to dlatego, że jest tworzone przez ludzi.
     Prezydent Lech Kaczyński odniósł się również do kwestii wprowadzenia w roku 2011 w Polsce waluty euro.
     - Polska w traktacie akcesyjnym podpisywała, że wprowadzi euro, ale nie było w nim mowy o konkretnej dacie – wyjaśniał prezydent. – Rok 2011 czy 2012 to termin całkowicie nierealny. Nie ma o tym mowy, bo wprowadzenie euro spowodowałoby zbiednienie społeczeństwa. Straciliby wiele ci, którzy mają źle, a zyskali ci, którym i tak wiedzie się świetnie. Uważam, że kwestia wprowadzenia w Polsce ponadpaństwowej waluty wymaga ogłoszenia referendum.
     Prezydent zapewniał, że jego wizyta w Elblągu nie jest początkiem kampanii wyborczej.
     - Na szczęście kampania nie trwa dwa lata – mówił. – Najbliższa rozpocznie się za rok, a moja wizyta w tym mieście jest związana tylko z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
     Po spotkaniu z dziennikarzami prezydent Kaczyński udał się na obiad do restauracji Słowiańska. Ok. godz. 16.30 w Kamieniczkach Elbląskich rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla kraju i regionu. Odznaczeni zostali: za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Tadeusz Chmielewski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Józef Gburzyński, za wybitne zasługi w działalności społecznej, a w szczególności na rzecz osób potrzebujących pomocy - Helena Hałun, za wybitne zasługi dla rozwoju sportu i kultury fizycznej, za osiągnięcia sportowe - Helena Pilejczyk, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i duszpasterską - ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich - Stanisław Zdanowicz.
     W Sali Staromiejskiej trwa spotkanie z przedstawicielami środowiska miasta i regionu na temat „Otwarcie Portu w Elblągu szansą rozwoju dla miasta i regionu".
     Ok. godz. 18 prezydent Lech Kaczyński przyjedzie do Teatru im. Aleksandra Sewruka, gdzie wysłucha recitalu Justyny Steczkowskiej, której towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Może ktoś mi wytłumaczy kto zaprosił prezydenta PIS-u do Elbląga miasta które w grudniu 70 r. miało odwagę stawić opór komunie co robili wówczas bliżniacy czy ktoś wtedy o nich słyszał. Teraz próbują szkalować człowieka który w stoczni stanął na czele strajków narażając swe życie sam byłem uczestnikiem tych wydarzeń i dlatego nigdy Kaqczyńskim tego świństwa nie daruje.
 • hi hi, a ochrona z "samoobrony"-->(krawat)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ...............(2008-09-30)
 • ,, W sercu wszyscy jesteśmy Polakami. .. "Szkoda ze tylko w sercu bo w glowach niestety brak jest rozumu zwlaszcza u rzadzacych. .. Ech znowu populizm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kingdom(2008-09-30)
 • Nie osmieszaj sie kaczorku. .. .przeciez twoj ojciec byl politrukiem w LWP
 • persona non grata. .. persona non grata. .. persona non grata. .. persona non grata. .. persona non grata. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POLITOLOG(2008-09-30)
 • Wstyd mi za za tępotę ogarniającą co poniektórych tutaj. Takiego prezydenta sobie my Polacy wybraliśmy, więc czemu teraz każdy jego krok komentujecie z ironią. Nawet nie zastanowicie się, czy nawet nie rozumiecie niektórych jego działań, ale narzekać musicie. A kto ma być prezydentem? Doda? A może Koterski? Do osób trzeźwo myślących: musimy przywyknąć do tego, że Polska jest i będzie krajem malkontentów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Yoostynka(2008-09-30)
 • no to sie rest"slowianska" wypromowala taki gosc. .. .. to gosc!
 • O. .. .. jakis gosciu /na zdjeciu/ z krawacikiem"Samoobrony", . .. a to sie Adrew ucieszy. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wielbiciel(2008-09-30)
 • Przeczytajcie o celu wizyty a póżniej krytykujcie ? Ci wypisują głupoty co nic nie robią tylko są pasożytami naszego kraju, wszystko jest bee. Pochwal się 1 z 2 co Ty zrobiłeś aby żyło się lepiej.
 • Nie chcę żeby Polskę postrzegano jak kraj, który reprezentuje ten Prezydent. Chcę, żeby Polska była normalna!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysiek(2008-09-30)
 • Co robi w otoczeni polityków osoba duchowna inaczej wielebny ks. Andrzej K. Wydaje mi się, że to nie miejsce dla księdza, a TV publiczna to nie TV elbląska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Albert S.(2008-09-30)
 • To miasto nigdy nie będzie wielkie, mieszkają w nim w znacznej większości ludzie ślepi, głusi, ciemnota czyli komuchy. Im nie leży na sercu dobro miasta nie mówiąc już o kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatel IV RP(2008-09-30)
Reklama