UWAGA!

W tych dzielnicach problemów nie brakuje

 
Elbląg, Spotkanie odbyło się w siedzibie PWSZ przy ul. Czerniakowskiej
Spotkanie odbyło się w siedzibie PWSZ przy ul. Czerniakowskiej (fot. Anna Dembińska)

Jak zmniejszyć hałas na osiedlu Dębowa? Czy uda się oświetlić ulicę Dojazdową? Jak naprawić ulicę Czerniakowską? Między innymi takie problemy zgłaszali dzisiaj mieszkańcy dzielnic Osiek i Nowe Pole na spotkaniu z prezydentem Elbląga.

Prezydent Elbląga kontynuuje cykl spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic Elbląga. Dzisiaj w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Czerniakowskiej spotkał się z mieszkańcami Osieka i Nowego Pola. Mieszkańców interesowały przede wszystkim sprawy dotyczące poprawy życia w ich okolicy.
      
       Oświetlenie i podwórka
      
- Ulica Dojazdowa nie jest oświetlona. Zgłaszamy ten problem od kilku lat – zwróciła uwagę mieszkanka ulicy Dojazdowej.
       - Tego typu potrzeby zgłaszają mi mieszkańcy każdej dzielnicy. Nie mamy jeszcze oświetlonych wszystkich ulic w mieście. Każdego roku sukcesywnie staramy się nowe ulice oświetlać – odpowiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - W tej chwili nie odpowiem pani, kiedy ul. Dojazdowa będzie oświetlona. Temat zapisałem.
       Kolejny problem to stan podwórek przy ul. Czerniakowskiej. - Ta ulica jest straszna. Proszę spojrzeć tylko na nasze podwórka. Jak wygląda obejście przy dyskoncie spożywczym! Nie mamy placów zabaw – mówiła mieszkanka ul. Czerniakowskiej.
       - Jeśli chodzi o place zabaw i podwórka, to zachęcamy wspólnoty mieszkaniowe, aby za symboliczną złotówkę wykupiły od miasta swoje podwórka i urządziły tam place zabaw, parkingi, śmietniki – odpowiedział Witold Wróblewski.
       - W Urzędzie Miejskim są specjalne programy, w których są zarezerwowane pieniądze na urządzenie podwórek. Możecie też państwo spróbować zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego, pod warunkiem, że inwestycja z niego sfinansowana będzie dostępna dla innych mieszkańców – dodał wiceprezydent Janusz Nowak.
      
       Drogi do naprawy
      
Jak na każdym takim spotkaniu pojawiły się też sprawy związane ze stanem dróg. - Czy można na ulicy Malborskiej położyć ze dwie muldy? Ludzie tutaj gnają – prosił jeden z mieszkańców.
       - Tutaj właśnie pojawia się problem, że kiedy droga zostaje wyremontowana, kierowcy zaczynają szybko jeździć i przychodzą mieszkańcy z prośbą o położenie leżącego policjanta. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. - mówił Janusz Nowak.
       Tymczasem na ul. Czerniakowskiej mieszkańcy domagają się remontu nawierzchni. - Sąsiad jest niezadowolony, bo ma równo. A my z kolei mamy ruinę. Ten kawałek od policji jest zrobiony, a dalej to już tragedia - mówił jeden z mieszkańców.
       - My dużo robimy, a jeszcze więcej jest do zrobienia. Nie dam gwarancji, że ta droga zostanie zrobiona w przyszłym roku. Raczej nie, bo z tego co wiem nie jest ujęta w budżecie. Czy za dwa, czy za trzy lata? Nie chcę rzucać słów na wiatr. Co do odpływu wody, to sprawdzę. Może się uda tak wyprofilować spadki przy krawężnikach, że będą wodę odprowadzać – obiecał Janusz Nowak.
      
       Hałas na osiedlu Dębowa
      
Kolejna osoba obecna na spotkaniu zgłosiła problem nadmiernego hałasu, którego źródłem jest „siódemka” i zakłady przemysłowe na osiedlu Dębowa. Sprawa - jak się okazuje - nie jest wcale prosta do rozwiązania.

  Elbląg, W tych dzielnicach problemów nie brakuje
(fot. AD)


       - Decyzją Rady Miejskiej sprzed wielu lat osiedle Dębowa ma charakter rzemieślniczo-mieszkalny. W tej chwili na naszym osiedlu są fabryki mebli. Fabryki – nie rzemiosło. Są złomowce. Zostały wykonane badania hałasu przy mojej posesji. Ze względu na bardzo duży hałas ze strony „siódemki”, pracownicy wykonujący badanie nie potrafili wykonać pomiaru emisji hałasu ze strony stolarni, obok której mieszkam. - zwracał uwagę mieszkaniec osiedla Dębowa.
       - Wymieniamy korespondencję pomiędzy Urzędem Miejskim a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jeśli chodzi o „siódemkę”. Problem jest dwojaki. Tak jak pan powiedział, to jest dzielnica rzemieślniczo-mieszkaniowa. I to funkcja rzemieślnicza ma priorytet nad funkcją mieszkalną. Tam jest przekroczenie hałasu o jeden decybel. Nie wymusimy na GDDKiA budowy ekranów wygłuszających ze względu na rzemieślniczo-mieszkaniowy charakter osiedla i znajdujące się tam zakłady przemysłowe. Myślę o tym, żeby zrobić tam odpowiednie nasadzenia i stworzyć „zielony” ekran ochronny – odpowiedział prezydent Wróblewski.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Skoro nikt się nie zapytal, kiedy pole/ łąka przy ul Sopockiej przy wjeżdzie do Środmieścia przestanie osmieszać prowincjonalnościa nasze miasto i zostanie w końcu zabudowana, tak samo teren na lewo od zjazdu z mostu w stronę Starowki i szkoly zamechowskiej. W polnocnej części miasta na kazdym wolnym terenie coś się buduje, a tu przy glownym wjeżdzie do miasta czas się zatrzymal na latach 60- tych. Jak to mówią : Chlop wyjdzie ze wsi, ale wieś z niego nigdy.
 • Uważam, że obecny prezydent tymi spotkaniami mimo wszystko nie zyska przychylności mieszkańców. Czytaj- wyborców. Rozmawiałem z sąsiadami, czy idą na spotkanie z prezydentem. Wielu z nich powiedziało, że nie chce tego pana oglądać. Stwierdzili, że zacznie się uaktywniać przed wyborami, ale to mu nie przysporzy głosów. Powódź to dobry przykład, że egzamin został opłaty. Jak widać po frekwencji, ludzie nie są zainteresowani oglądaniem i słuchaniem panów prezydenta i jego zastępcy.
 • Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Też nie chcę ich oglądać i słuchać. Obiecanej cacanki, gł mu radość, tak mawiał mój kochany mądry działek. Przecież po frekwencji widać że nie wielu chce tego słuchać. Znajomych w czasie powodzi zalało piwnicę pani z administracji powiedziała, że straż do starej budy nie będzie jeździć - było to we wtorek, dzień po powodzi. Skoro tak ludzi się traktuje to komentarz i strzępienie języka nie pomoże.
 • O ku. .. .. a ale tłumy. Też bym poszedł, ale myślałem że miejsca nie będzie. Ciekawe ile Urząd zapłacił za wynajem sali. Trzeba było zrobić spotkanie w sali lekcyjne, wtedy władza na prawdę byłaby "bliżej mieszkańców" lub jak ktoś napisał wyborców he he he.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  Alosza(2017-11-07)
 • Wróbel co z inwestycją z podkowy ulica giermków hetmańska , 1 maja . Kasę z budżetu obywatelskiego wzięli na zrobienie podwórka a teraz są tam szlabany czy oni oddali kase ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Jamaleg(2017-11-08)
 • Ludzie w ogóle nie są niczym zainteresowani, tylko potem wylewają swoje żale.
 • Jak w przyszłorocznych wyborach Mieszkańcy Naszego Miasta odsuną całkowicie od koryta PO, SLD i PSL problemy się skończą.
 • Obserwuję na portalu te spotkania, więc porównując niniejsze do spotkania z mieszkańcami Zawady, to na tym spotkaniu był tłum. Dosłownie. Teren rzeczywiście leży odłogiem, zaniedbany ale to dopiero 70 lat po wojnie - pisząc sarkastycznie. A co do tych programów miejskich z zagospodarowaniem zapleczy budynków - o których mówi p. Nowak, toto obowiązuje zasada "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie". Panoszą się ci 20% właściciele odwrotnie proporcjonalnie do posiadanych "udziałów".
 • Prawdziwe tłumy zainteresowanych mieszkańców? No i Nowak wszech wiedzący. .. .Panie Prezydencie kto Panu doradza? Gdzie w takiej sali i z tym omnibusem do mieszkańców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-11-08)
 • nie ma już dla was ratunku. elblag musi sie rozwijac. nie ma w nim miejsca dla postkomuchow. idziemy po was.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  mamakaroliny(2017-11-08)
 • Zaczął p. Wróblewski dopiero teraz myśleć? Teraz to już zbyt późno, nieprawdaż?
 • od wiosny 2018 na miescie pojawia się plakaty i bilbordy grupy ktora wykopie tuch nieudacznikow z ratusza. Hasłem przewodnim bedzie" keep calm and kick on ass wroblewski" wiecej info wkrótce. Razem zawalczymy o Elbląg! Nie ma tu miejsca dla komunistow i nepotycznych karierowiczow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  4
  yataman(2017-11-08)
Reklama