UWAGA!

W walce ze złodziejami złomu

Włazy od studzienek kanalizacyjnych, tory, linie energetyczne, a nawet części mostów padają łupem złodziei. Tak zdobyty metal trafia do skupów złomu. By utrudnić proceder złodziejom, od niedzieli obowiązywać ma nowa procedura przy skupowaniu złomu. Przepisy wprowadziło Ministerstwo Środowiska.

Od niedzieli właściciele punktów skupu przy przyjmowaniu złomu będą musieli wypełniać specjalne formularze zawierające szczegółowe dane - i o rodzaju i pochodzeniu metalu, i o osobie sprzedającej złom. Zdaniem Mirosława Sienkiewicza właściciela jednego ze skupów w Elblągu tak szczegółowe dane nie są potrzebne.
     - Do tej pory wystarczało oświadczenie sprzedającego, w którym było jego nazwisko, pesel i rodzaj przyniesionego metalu - mówi Sienkiewicz.
     Stosowane do tej pory oświadczenie zdaniem właścicieli punktów całkowicie wystarczało.
     - Nowe formularze spowodują tylko zamieszanie. Jak mam spisać wszystkie przyniesione metalowe elementy - dodaje Sienkiewicz.
     Zenon Przespolewski, rolnik z Kępek koło Nowego Dworu Gdańskiego, który przywiózł traktorem do skupu zardzewiałe maszyny uważa, że nowe przepisy mogą pomóc.
     - Może mniej będzie kradzieży klap studzienkowych i linii energetycznych - uważa rolnik.
     Wprowadzenie nowych przepisów szczególnie cieszy policję. W Elblągu jeszcze dwa miesiące temu nie było tygodnia bez kilku przypadków kradzieży metalowych elementów. Łupem złodziei padały nie tylko tory, barierki, ale nawet znaki drogowe i krzyże z nagrobków.
     - Teraz ilość kradzieży zmniejszyła się, ale to wynik szczegółowych, systematycznych kontroli przeprowadzanych przez funkcjonariuszy w punktach - przyznaje Alina Zając rzeczniczka elbląskiej policji.
     Jeśli w danym skupie zostaną znalezione elementy metalowe ewidentnie pochodzące z kradzieży właściciel skupu może odpowiadać przed sądem za paserstwo. Straci również koncesje na prowadzenie złomowego biznesu.
     Warto dodać, że w dalszym ciągu jest duży popyt na metal. Ceny wprawdzie od szczytu w lutym trochę spadły, ale ponownie rosną. Popyt nakręca chłonny rynek chiński. Trwają tam duże inwestycje związane z budową obiektów sportowych. Więcej złomu przyjmują też polskie huty.
     Średnia cena kilograma metali kolorowych w skupie wynosi 5 złotych.
P

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Mamy w naszym kraju Ministerstwo Środowiska , a nie Ministerstwo Ochrony Środowiska www.mos.gov.pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    2,3,7,8-TCDD (diosko)(2004-07-23)
  • 2,3,7,8-TCDD: Dzięki - tekst poprawiłem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Maciek Zarecki(2004-07-23)
  • Chyba jeszcze jednak nie jest naprawione...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Francuz(2004-07-23)
  • A moze dla kumpli utworzono nowe ministerstwo.
  • w okolicach nowodworskiej na trasie do domu dla bezdomnych nie ma zadnego zamknietej studzienki ... i w ogole w niektorych miejscach elblaga jest podobnie ...
  • Dorzucanie wciaz nowych swistkow do wypelniania nie jest i nie bedzie nigdy sposobem na ograniczenie zlodziejstwa metali zelaznych. Wiekszosc punktow skupu zlomu juz od dawna prowadzi pelna ewidencje swoich klientow. Jesli rzeczywiscie zakupiony towar okazuje sie byc kradzionym,podajemy dane policji,ta zatrzymuje "gagatkow", zajmuje skradziony metal,nastepnie wypuszcza zlodziejaszkow, ktorzy dostaja kary(jesli w ogole dochodzi do sprawy) i ostatecznie "czarna owca" i tym co stracil jest wlasciciel (miasto,osoba prywatna), ktorej zlom skradziono oraz wlasciciel punktu skupu. Zlodziejaszek smieje sie, bo na ogol jest bezrobotnym pijaczkiem,ktorego prawo nie dosiega:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    potencjalny paser(2004-07-23)
  • A moze po prostu przestac placic za zlom, przyjmowac go ZA DARMO skoro lokalne spolecznosci ponosza wiecej kosztow z tytulu kradziezy,niz zyski hut. Uczciwi ludzie i tak beda sie pozbywac zelastwa bo i tak nie ma gdzie tego trzymac .
  • przykładowy druk 1.Złom stalowy: 6 nocników 2,7kg 27beczek 235kg 3 tregry zardzewiałe dł 2,4m 1,7m o,43m 135kg 28 łyżek w tym 2 poniemieckie z hakenkrojcem 1,5kg ministrant środowiska Jan Przygłup.
  • Szrot beda się pozbywać , ale po pierwsze albo gdzie popadnie albo bedą wyrzucać je razem ze zwłykłymi smieciami które wędruja na wysypisko a to tez kosztuje
  • ...w wyniku czego brak odzysku zlomu spowoduje podwyzki stali...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    potencjalny paser(2004-07-26)
Reklama