UWAGA!

Wakacje czas zacząć!

 Elbląg, - Należycie do tego wspaniałego pokolenia, od dziesięcioleci marzyliśmy, aby ono mogło narodzić się w Polsce - mówił Jerzy Buzek
- Należycie do tego wspaniałego pokolenia, od dziesięcioleci marzyliśmy, aby ono mogło narodzić się w Polsce - mówił Jerzy Buzek (fot. AD)

Książki, zeszyty, plecaki idą w kąt - zaczynają się dwa miesiące wolnego. Dziś (28 czerwca) zabrzmiał ostatni dzwonek roku szkolnego 2012/2013. Ponad 14 tysięcy uczniów elbląskich szkół rozpoczęło wakacje, w tym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, których odwiedził były premier, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. Zobacz więcej zdjęć.

Ten rok dla uczniów oraz dla nauczycieli był czwartym rokiem reformy w szkołach, która objęła IV klasy szkół podstawowych oraz I klasy szkół ponadgimnazjalnych, czyli liceów ogólnokształcących, techników oraz zasadniczych szkół zawodowych. Rozpoczęto też reformę szkolnictwa zawodowego polegającej na odejściu od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, w wyniku którego uczeń uzyskuje jedną, dwie lub trzy kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu. To także kolejny rok, w którym naukę, zgodnie z wolą rodziców, obok siedmiolatków zaczęły sześciolatki.
       W I Liceum Ogólnokształcącym rok szkolny zakończyło ok. 400 uczniów. Mury szkoły opuściło również ok. 150 maturzystów.
       – Był to rok nowości, zaczęliśmy w klasach pierwszych nowe plany nauczania, natomiast dla mojego liceum był to rok szczególny, bowiem obchodziliśmy 65-lecie szkoły – mówiła Zofia Ostrówka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego i dodała, że dwumiesięczne wakacje dotyczą przede wszystkim uczniów. – Nauczyciele oraz komisja rekrutacyjna w szkole będą obecni do 15 lipca, bowiem do tego momentu trwa rekrutacja. Z przepisów prawa wynika również, że w ostatnim tygodniu wakacji odbywają się egzaminy poprawkowe, więc tak naprawdę te wakacje mamy przez miesiąc.
       Na zakończeniu roku był również obecny były premier, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek.
       – Uczycie się tutaj wielu rzeczy, ale także się bawicie. To tradycja wszystkich „Słowaków” [szkół im. Juliusza Słowackiego – red.], ale to także tradycja miejsca, w którym jesteście – zwrócił się do uczniów Jerzy Buzek, który ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. – Te mury mają 138 lat, od 65 lat w tym miejscu uczą się Polacy. Jak wiecie historia Europy jest bardzo skomplikowana. Należycie do tego wspaniałego pokolenia, od dziesięcioleci marzyliśmy, aby ono mogło narodzić się w Polsce. Takiego, które chodzi do szkoły wybudowanej przez Niemców, gdzie jako rdzenni Polacy uczycie się w gruncie rzeczy tej samej historii Europy, a jednocześnie możecie spojrzeć na naszego sąsiada zza Odry innym okiem. Wcześniej, gdy chodzili do tej szkoły Niemcy

  Elbląg, Wakacje czas zacząć!
fot. AD

Europa była pełna konfliktów, napięć i czekały ją dwie okrutne wojny światowe. To wasze pokolenie będzie przełamywało tę straszną tradycję. Zrobiliśmy wszystko, aby takie możliwości wam stworzyć. Popełniliśmy sporo błędów, pewnie i wam też się nie uda zrobić wszystkiego idealnie, ale macie ogromną szansę.
       Jak mówił Jerzy Buzek Elbląg ma za sobą różnorodną historię upadków i wzlotów, a teraz stoi u progu wielkiej szansy.
       – Jestem przekonany, że tę szansę uda się zrealizować dzięki takim młodym ludziom jak wy, pełnym wiedzy i dobrego stosunku do życia – dodał Jerzy Buzek.
       Ostatni dzień roku szkolnego to pierwszy dzień upragnionych wakacji, co planują uczniowie i jak oceniają miniony?
       – Jestem zadowolona z tego roku, oceny mam dość dobre, także nie jest źle – mówiła Sandra. – Przede mną klasa maturalna, czyli rok ciężkiej pracy, dlatego zamierzam jechać na jakieś super wakacje.
       – Ze swoich ocen jestem zadowolona, a co do wakacji to jeszcze nie wiem jakie one będą, myślę o tym, żeby pojechać do rodziny na wieś, żeby tylko pogoda była dobra – mówiła Ania.
       – Bardzo się cieszę, że już koniec, wiadomo, wakacje są lepsze niż szkoła – dodał Michał.
       Na zakończeniu roku pojawiła się również Elżbieta Gelert, posłanka na Sejm, a także kandydatka na prezydenta Elbląga oraz poseł Piotr Cieśliński.
      

mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to ten sam pan co zrealizował najnowocześniejsza reformę emerytalna na świecie, dzięki niej młodzi ludzi, którzy odwiedził, gdy ukończą 67 lat i przepracują z tego 40 lat, dostaną emerytury pozwalające im na całkiem spore zakupu bateryjek zasilających ręczne latarki, dzięi czemu będą mogli grzebać w śmietnikach również po zmroku, a tym samym żyć dostatniej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  brawoBuzek(2013-06-28)
 • Ja nie mam zamiaru głosować na Panią Poseł Gelert bo nie ma gwarancji że zrzeknie się funkcji posła i dyrektora szpitala aby moc sprawnie zarządzać miastem. Z resztą może dojść do takiej sytuacji w której Pani Poseł odda fotel prezydenta i zrzeknie się tej funkcji na rzecz chociażby pana Tomasz Lewandowskiego czy Grzegorz Nowaczyka. Jednym słowem głosując na tą Panią głosujesz na nowaczyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  panna.nikt(2013-06-28)
 • To miło że były premier odwiedził nasze miasto tylko dlaczego wtedy jak zaczeło się w nim coś dziać niepokojącego ? a co do Olsztyna to nigdy nie pogodzimy się z tym że z miasta ponad 100 tys mieszkańców zrobili dużą wioskę a z wioski miasto wojewódzkie. Mało tego wioska Olsztyn zabrała nam wszystko to co było możliwe ale i tak nasza wioska jest najpiękniejsza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  rozczarowana(2013-06-28)
 • Do osoby powyzej...dzieki temu ze nalezymy do w-maz mozemy czerpac fundusze europejskie przeznaczone na polske wschodnia. Sadze, ze Gdansk tego nam nie mogl dac, fakt faktem, mierzeje nam zabrali, ale trzeba brac zycie takim jakim jest a nie tylko marudzic!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  Czytelnik_MOBI_27884(2013-06-28)
 • Dziwna sprawa. .Nowy Dwór który należy do pomorskiego jakoś sie rozwiną, czego nie można powiedzieć o Egu. .Co z tego, że są fundusze z unii, jak i tak wszystko przechodzi przez Olsztyn i tam pozostaje. .. Miasto na bagnach. .Może kolejne referendum z kim chcemy być ? A odnośnie tego czy Pani G. zrzeknie się mandatu poselskiego, to jest raczej pewne, bo tak jest napisane w konstytucji, ze tych 2 urzędów nie można łączyć. Generalnie mi się wydaje, że wystartowała w wyborach, bo rudy jej tak kazał. .Mając pesje ze szpitala i z mandatu posła dostaje więcej, niż gdyby miała by zostać prezydentem, wiec wniosek nasuwa sie sam. .A tak swoją drogą to już nam chyba wystarczy rządów PO w Elblągu tak i jak w całej Polsce. Rudy powinien iść pod trybunał stanu, a nie dalej kraść i sprzedawać Polske. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  zażenowany(2013-06-28)
 • Panna. nikt. Jak można takie bzdury wypisywać? Brak wiedzy czy też totalne lekceważenie inteligencji elblążan. Nie ma możliwości, by zrzec się funkcji prezydenta i oddać tę posadę komukolwiek. W przypadku rezygnacji trzeba rozpisać kolejne wybory. Owszem zrzec się można funkcji posła, wtedy do Sejmu wchodzi kolejna osoba z listy PO.
 • Kto walnal ten portret. Chyba Nikodem. .. ?
 • Ciekawe, tak przed wyborami? Pani dyrektor chyba zapomniała, że agitacja jest w szkołach zabroniona. Czyżby byli równi i równiejsi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  degust:((2013-06-29)
 • czy to nie jest żałosne? były premier przyjeżdża do miasta, które rozwalił własną reformą administracyjną i ględzi coś o wspaniałym pokoleniu i że od dziesięcioleci marzyli (kto?), żeby się ono narodziło. No. .. narodziło się i dzięki Pana reformie nie ma zielonego pojęcia gdzie i jak żyć. Takie mieliście marzenia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  miasto.elbląg(2013-06-30)
 • uważam że na portrecie jest a. małysz:)
 • może i małycz ale nikt nie wdział zdjęcia słowackiego tylko portrety, a portrety były robione pod zamówienie czyli piekne postacie bez ułomności i wad
 • elblag sam sie zrobił wiochą jak ktoś jest panem to chłopem nigdy nie będzie a dyrektorka zapewne zabiega o stołek i wzgledy PO chociarz pisowi też włazi
Reklama