UWAGA!

Warmia i Mazury po nawałnicy

 
Elbląg, Nawałnica pozostawiła najwiecej strat w miejscowości Rozogi
Nawałnica pozostawiła najwiecej strat w miejscowości Rozogi (fot. UW)

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie w wyniku gwałtownej burzy, która przeszła wczoraj (20 lipca) późnym wieczorem nad województwem warmińsko–mazurskim pozrywane zostały dachy i powalone drzewa. Kilka osób trafiło do szpitala. Bez prądu pozostają mieszkańcy okolic Ełku, Giżycka, Olecka i Ostródy.

We wczorajszej (20 lipca) nawałnicy najbardziej ucierpiała miejscowość Rozogi, w powiecie szczycieński. Zniszczeniu uległo 56 budynków mieszkalnych i gospodarczych, w tym dwa budynki należące do mienia gminy (budynek urzędu gminy oraz budynek przepompowni ścieków). Znacznie uszkodzonych jest 5 budynków - całkowicie zerwane dachy.
       Na miejscu zdarzenia pracuje 12 inspektorów nadzoru budowlanego. Cały czas trwa szacowanie strat przez komisje. Jak poinformował obecny na w Rozogach wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski mieszkańcy, którzy zostali poszkodowani w tej nawałnicy mogą liczyć na zasiłki pomocowe do 6 tys. zł ze środków rządowych. Po oszacowaniu strat pieniądze natychmiast zostaną przekazane przez wojewodę do gminnych ośrodków pomocy społecznej.
       W wielu miejscach pozrywane zostały linie energetyczne. Awarie usuwane są na bieżąco. Nadal bez prądu pozostaje ok. ok. 3 tys. odbiorców (okolice Ełku, Giżycka, Olecka). Dzień po przejściu burzy prądu pozbawionych było w tym rejonie ok. 17 tys. odbiorców. W dalszym ciągu bez prądu pozostają mieszkańcy Rozóg.
       Z powodu powalonych drzew całkowicie zablokowane były trzy drogi krajowe prowadzące do Szczytna, tj. 53 Szczytno-Rozogi, 57 Szczytno -Wielbark i 58 Szczytno-Nidzica.
       Z powodu wyładowań atmosferycznych doszło do pożaru dwóch stodół: w miejscowości Huta (powiat iławski) całkowitemu spaleniu uległa stodoła murowana kryta eternitem, uratowano stojący obok kurnik z indykami ok. 5000 szt. Osób poszkodowanych nie było. W miejscowości Unikowo (powiat bartoszycki) całkowitemu spaleniu uległa stodoła drewniana oraz składowane w środku siano i słoma. W miejscowości Ruciane Nida (powiat piski) drzewo zawaliło się na przycumowany jacht na, którym znajdowały się cztery osoby. Osób poszkodowanych nie było. W miejscowości Wilimy (powiat olsztyński) na Jeziorze Dadaj prowadzone były poszukiwania mężczyzny, który wypłynął łodzią na ryby przed burzą i po nawałnicy nie było z nim kontaktu telefonicznego. Strażacy odnaleźli mężczyznę w trzcinowisku. W miejscowości Trygort (powiat węgorzewski) zerwana przez pęknięty konar drzewa linia energetyczna spadła na pastwisko. W wyniku zdarzenia padło pięć krów i dwa cielaki. W miejscowości Bystry (powiat giżycki) gałęzie powalonego drzewa upadły na namiot, trzy osoby zostały lekko poszkodowane, odwiezione na obserwację do szpitala. W miejscowości Góra (powiat piski) w Ośrodku Wypoczynkowym „WYDRA” częściowo zalane zostało obozowisko harcerskie. W miejscowości Ruciane Nida (powiat piski) na cztery domki kempingowe w Ośrodku Wypoczynkowym "Czapla" przewróciły się drzewa. Osoby przebywające na kempingu zostały ewakuowane.
      

 


       Na bieżąco usuwane są skutki powstałe po burzy przez strażaków i energetyków. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne.
       Straż Pożarna odnotowała 159 interwencji, które głównie dotyczyły usunięcia powalonych konarów drzew oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji. W działaniach usuwania skutków burzy brało udział 116 strażaków PSP, 584 strażaków OSP oraz 48 samochodów PSP i 146 samochodów OSP.
      

Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama