UWAGA!

Warsztaty drzeworytu w Galerii

2011-07-24
Aktualizowany 2011-08-04 08:15
 
Elbląg, Warsztaty poprowadzi Marie-Luise Salden
Warsztaty poprowadzi Marie-Luise Salden (fot. nadesłane)

Od 8 sierpnia będzie można poznać tajniki najstarszej techniki graficznej, jaką jest drzeworyt. I to pod okiem fachowca najwyższej klasy – Elbląg ponownie odwiedzi Marie-Luise Salden, która z powodzeniem prowadziła już warsztaty w Galerii EL.

Drzeworyt jest znany już 8 w. n.e. Początkowo rozwijał się głównie na Dalekim Wschodzie: w Korei, Japonii i Chinach. Do Europy dotarł w XIV w. po upowszechnieniu umiejętności wytwarzania papieru, a najstarsze zachowane drzeworyty pochodzą z około 1400 roku z terenu Francji i Niemiec. Były to wykonywane w opactwach pojedyncze obrazki ze scenami religijnymi. W pierwszej połowy XV wieku technika drzeworytnicza znalazła zastosowanie w wydawaniu książek. Powstała tzw. książka blokowa, w której całe stronice (zawierające jednocześnie tekst i ilustracje) były wycinane i odbijane z jednej deski (klocka). Książki blokowe są niezwykle rzadkie i cenne (zachowało się jedynie około 100 egzemplarzy). Od poł. XVI w. drzeworyt rozwijał się również w Polsce. Drzeworyt powszechnie wykorzystywano do ilustrowania książek, których ilość narastała w związku z rozwojem drukarstwa. W okresie tym techniką drzeworytu ilustrowano książki religijne, przyrodnicze, geograficzne, opowiadania moralizatorskie i historyczne, kalendarze, wzorniki ornamentów, portrety, widoki miast, karty do gry, kopiowano obrazy, wykonywano druki ulotne o charakterze religijnym, politycznym, satyrycznym itp. Formą drukarską jest tu drewniana płyta wycięta wzdłużnie z pnia. Płytę opracowuje się ostrymi dłutami i nożami w ten sposób, że powstają w niej zagłębienia, które nie mają drukować. Rysunek wystaje ponad pozostałą masę drewna i po nałożeniu farby tworzy element drukujący.
      
       Marie-Luise Salden urodziła się w roku 1939 w Elblągu. Tutaj także, w ówczesnym kościele Najświętszej Marii Panny (obecnej Galerii EL), została ochrzczona. Jest artystką oraz pedagogiem. Studia artystyczne odbyła w Flensburgu, Hamburgu, Kiel i Paryżu. Od 1990 w Käthe-Kollwitz-Museum w Kolonii prowadzi praktyczne kursy muzealne. Jest także członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytniczego XYLON. Właśnie w technice drzeworytu - wymagającej dużej technicznej precyzji i stosowanej dzisiaj już niezwykle rzadko, tworzy swoje prace. Warsztat doskonaliła podczas licznych wyjazdów naukowych m.in. do Japonii i Australii, które bardzo wpłynęły na sposób pojmowania przez nią twórczości artystycznej, na poszukiwanie w niej pierwiastka duchowego.
       Marie-Luise Salden już dwukrotnie prowadziła w Galerii El warsztaty artystyczne: w 2008 przy okazji jej retrospoktywnej wystawy „Inspiracje” odbyły się warsztaty drzeworytu, natomiast rok temu artystka poprowadziła warsztaty z rysunku węglem i akwareli. Za każdym razem zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
      
       Warsztaty odbędą się w dwóch blokach: pierwszy blok, skierowany głównie do młodzieży, odbędzie się w dniach 8-10 sierpnia (poniedziałek-środa) w godzinach 10 – 13, natomiast blok skierowany do dorosłych - w dniach 12-14 sierpnia, w godzinach: piątek 16 – 19 oraz sobota i niedziela 11 – 14. Wszystkie zajęcia prowadzone przez artystkę będą tłumaczone.
       Koszt udziału w trzech dniach warsztatowych to 70 złotych.
       Zachęcamy do zapisów telefonicznych: 55 232 53 86 oraz mailowych: marta@galeria-el.pl. Zostały ostatnie wolne miejsca.
      
      
      
Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama