UWAGA!

WCPR z Olsztyna kontra SMD z Elbląga

 
Elbląg, WCPR z Olsztyna kontra SMD z Elbląga
fot. WS

Skarga Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie do wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego i odpowiedź na nią elbląskiego Stowarzyszenia Młodzi Demokraci to kolejne odsłony konfliktu związanego z likwidacją placówki powiadamiania ratunkowego w Elblągu.

Oto treść pisma WCPR do Wojewody:
      
„Z dużym niepokojem obserwujemy sposób przekazywania zgłoszeń na numery alarmowe 999 i 112 przez niektórych mieszkańców Elbląga. Dość często charakteryzują się bardzo negatywnym nastawieniem rozmówców, a nawet olbrzymią wrogością w stosunku do operatorów numerów alarmowych i dyspozytorów medycznych. Sytuacja taka miała miejsce niejednokrotnie i dotyczy tylko obszaru Elbląga.
       Podważanie kompetencji czy wyzwiska pod kątem operatorów i dyspozytorów medycznych są normą i utrudniają przyjęcie zgłoszenia. Sytuacja, którą opisujemy, niesie za sobą duże niebezpieczeństwo, w szczególności dla osób potrzebujących pomocy. Zgłaszający nie chcą podawać szczegółów zgłoszenia, w tym np. miejsca wypadku czy ilości osób poszkodowanych, a zamiast tego padają słowa „tacy jesteście mądrzy, to sobie sami ustalcie”.
       Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu traktowaniu profesjonalnie przeszkolonych osób, które z zaangażowaniem dążyły do zdobywania umiejętności i wiedzy mających służyć bezpieczeństwu mieszkańców.
       Obecny model funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego, w który każdy z nas włożył wiele pracy, jest wysoko oceniany przez służby, z którymi współpracujemy na co dzień, oraz przez mieszkańców województwa.
       Pan Oliwier Pietrzykowski odwiedził Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w ub. roku i jak sam mówił, nie spodziewał się takiego profesjonalizmu, co zrobiło na nim duże wrażenie. Politykę, którą prowadzi Stowarzyszenie Młodych Demokratów, można nazwać jedynie bezmyślnym, krótkowzrocznym buntowaniem społeczeństwa obliczonym na osiągnięcie krótkotrwałego prywatnego celu politycznego.
       Takie postępowanie przyczyni się do wielu ludzkich tragedii, o które później oskarżane będą służby.
       Prosimy Pana Wojewodę o interwencję w tak ważnej sprawie, jaką jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
       Z wyrazami Szacunku
       Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie”
      
       I pismo Młodych Demokratów do WCPR w Olsztynie:
      
„Szanowni Państwo,
       W wielu naszych wypowiedziach medialnych, szczególnie tych dotyczących merytorycznych aspektów działania Systemu Powiadamiania Ratunkowego w województwie, podkreślaliśmy i apelowaliśmy o wyrozumiałość względem dyspozytorów i ratowników medycznych. Nie jesteście Państwo odpowiedzialni za tę nieudaną reformę i zawsze byliśmy gorącymi orędownikami tego faktu.
       Podczas wizyty naszej delegacji, ze wspomnianym w Państwa liście Oliwierem Pietrzykowskim, faktycznie nasi przedstawiciele byli pod wrażeniem profesjonalizmu przygotowania WCPR do obsługi Olsztyna i kilku pierwszych przyłączonych powiatów. Padły zapewnienia, że w przypadku Elbląga będzie tak samo, ale rzeczywistość okazała się być inna. Niestety, taka, jakiej się obawialiśmy.
       Nie potrafimy rozstrzygnąć, czy to, co Państwo piszecie o „wrogich telefonach” z Elbląga, jest prawdą, ponieważ jest to jedyna informacja na temat funkcjonowania WCPR odnośnie naszego miasta, którą „odważyliście się” ujawnić. Prosimy raczej o podanie liczby źle wysłanych karetek i średniego czasu dojazdu od zgłoszenia do szpitala. Faktycznie poziom oceny funkcjonowania systemu od jego wprowadzenia w zeszłym roku budzi wśród elblążan duże zaniepokojenie. Naszej akcji nie nazwalibyśmy buntowaniem. My raczej nazywamy i artykułujemy to, co dla większości elblążan jest oczywiste.
       Zgadzamy się jednak, że zaistniało obniżenie poziomu zaufania – my powiemy, że z winy nieudanej reformy systemu, Państwo powiedzą, że z powodu naszej akcji, jednak my podejmiemy w przeciągu miesiąca akcję informacyjną, której celem będzie zwiększenie zaufania do instytucji ratowniczych. Nie oznacza to, że zaniechamy informowania elblążan o rzeczywistym stanie świadczonych przez olsztyński WCPR usług, będących wynikiem niesfornej reformy SPR. Akcję skierujemy szczególnie do osób starszych i będzie ona prowadzona z takim samym rozmachem, jak grudniowa i zakończona już akcja „40 minut”.
       Składamy też deklarację, że jeśli w przeciągu trzech miesięcy umilkną zgłaszane do nas incydenty w funkcjonowaniu nowego systemu na terenie Elbląga, to dalszych działań w temacie nie podejmiemy. Zachęcamy do poszukiwania techniczno-merytorycznych, a nie politycznych rozwiązań problemu.
       Serdecznie Państwa pozdrawiamy i życzymy samych udanych interwencji.
       Członkowie SMD Elbląg”
      
       Oraz dopisek Młodych Demokratów dla elbląskich mediów:
      
„Zastanawia nas upór olsztyńskich urzędników, którzy w próbie ratowania wizerunku Wojewody posuwają się do obarczania nas winą za niepowodzenia ich reformy. Niestety, dialog z nimi możemy prowadzić tylko za Państwa pośrednictwem. Nie wiemy, co jeszcze planuje Olsztyn, dlatego chcemy przeprowadzić akcję szkoleniową dla elblążan. W marcu zorganizujemy spotkania na największych osiedlach, tłumacząc ich mieszkańcom, jak najszybciej i skutecznie wezwać pomoc. W związku z tym, że jesteśmy atakowani argumentami nie do udowodnienia, tylko naszymi szczerymi działaniami możemy udowodnić, że naprawdę walczymy o bezpieczeństwo naszych znajomych i rodzin.
       Poza tym podczas wizyty Oliwiera Pietrzykowskiego i Mateusza Smolińskiego w Olsztynie panowie proponowali urzędnikom organizację takich szkoleń, żeby ludzi nauczyć odnajdywać się w nowej sytuacji. Wtedy temat pominięto.
       Mateusz Pamuła, SMD Elbląg"
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To wina Elblążan, że karetki jadą dłużej do chorych w Elblągu niż przed reformą olsztyńskiego wojewody.
 • A gdy niewdzieczni i nikczemni mieszczanie 14 kwietnia roku pańskiego 2013 pognają Nowaczyka i jego kompanów z ratusza, obsadzimy nasz gród dzielnymi i skutecznymi orzełkami z młodej Platformy Obywatelskiej z niejakim Guliwerem na czele.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zły Krasnal(2013-02-26)
 • Pamietajcie aby znać numer drogi na której ulegniecie wypadkowi, bądz będziecie takowego świadkiem. Inaczej gruntownie przeszkolony i pełen dobrej woli olsztyński operator nie ustali miejsca zdarzenia. Dobrze jeszcze, że łączy z elbląską policją. Piszę na podstawie konkretnego przypadku. Krzysztof Luks
 • I po co durna redakcja powoduje jeszcze większe ANTAGONIZMY wśród mieszkańców? Czy taki jest cel waszego smiesznego portalu żeby wkur@@ć ludzi takimi tytułami? Kategoryzacja miast i udawanie wiecznie pokrzywdzonych. kpina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariuszol(2013-02-26)
 • Pietrzykowski garnie się do władzy a jeszcze studiów nie skończył i udaje mądrego w sprawie bezpieczeństwa życia ludzi. .mądrzejszy niż specjaliści pracujący 20 lat w tej działce. .brawo. .wysyłaj chłopie kolejne karętki w Ęlblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kilimandżaro(2013-02-26)
 • podkreślaliśmy i apelowaliśmy o wyrozumiałość względem dyspozytorów i ratowników medycznych. .. mam pytanko gdzie były te apele ponieważ ja czytałam tylko o nagonce na olsztyńską dyspozytornię
 • pobierać nauki dużo czytać a politykę zostawić dla inteligentnych
 • nie lubimy was i tyle wszytsko w dup. .. sobie wkladacie a nas okradacie chcecie zrobic z siebie stolice warmi-mazur wojewoda yzty dziadu ryj masz brzydki a ludzi gdzies, ,. ok. ok ale przez ten wasz olsztyn byl ofiary przez glupie zlewanie nie odbieranie telefonow i pomylki zgineli ludzie. .czemu nie ma winnego????? kiedy bedziemy sadzic politykow!!!!za bledy co nam wyczynili. .karac politykow za klamstwa i zlewki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KARAC POLITYKOW(2013-02-26)
 • W krawacie-Przed urzędowaniem szczuplutki porównać można zdjęcie a obecnie ????
 • Przestańcie komentować pozbawione sensu poczynania. A nie sami nakręcacie temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmartwiona(2013-02-26)
 • Oj. .. kiepściutki ten wojewoda. I jak tu władzę szanować ?
 • pomijajac calkowicie polityke -pomijajac dyskusje madre nie madre----- ale nie moge sobie wyobrazic = miasta na swiecie -----miasata cirka 120 tys ----- pozbawionego wełasnych sluzb ratowniczych-----idac sladem takiego rzadzenia --- prosze bardzo pogotowie gazowwe -wodociagowe-energetyczne -ciepłownicze-pogotowie isłuzby przeciw powodziowe -- sluzby cywilne na wypadek wojny ----- WSZYSTKO PRZENIESMY DO OLSZTYNA ----- POLICJA --OCHRONA KOLEI WSZYSTKIE FIRMY OCHRONIARSKIE STRAZ MIEJSKA ITD ITD NIECH WSZYTSKOE ZOSATNIE PRZENIESIONE DO OLSZTYNA- NIR MIE MAM NIC NAPRZECIW-TYLKO JEDEN WARUNEK --MA ICH BUDZET NA ICH KOSZTA NA ICH ODPOWIEDZIALNOSC -----MYSLE ZE JEDYNE CO MOZNA ZOSATWIC U NAS----- TO POGOTOWIE SEKSUALNE ----- BO Z BIEDY JUZ 12 LATKI SIE PROSTYTUJA ZA JEDYNE DOLDADOWANIE DO TELFONY W WYSOKOSCI 5 ZLOTYCH
Reklama