UWAGA!

We Fromborku będzie jeszcze ładniej

 
Elbląg, Już widać pierwsze zarysy nowego rynku. Prace potrwają do końca lipca
Już widać pierwsze zarysy nowego rynku. Prace potrwają do końca lipca (fot. MS)

Układ słoneczny ułożony z kostki, siedziska przywodzące na myśl planety i Kopernik, który "usiądzie" na trzecim z nich – jeszcze tego lata rynek we Fromborku całkowicie się zmieni. Prace potrwają do końca lipca. Zobacz zdjęcia z remontu.

Tego lata Frombork przejdzie rewolucję. Zarówno rynek, znajdujący się pod wzgórzem katedralnym, jak i tzw. Kanał Kopernika, zostaną zrewitalizowane.
       Ten pierwszy wybudowano już po wojnie, od tego czasu nie było tam większych remontów. Teraz miejsce to zyska całkiem nowy wygląd. Pojawi się tam Układ Słoneczny wykonany z kostki granitowej, Na orbitach stanie osiem łukowatych siedzisk, symbolizujących planety. Na trzecim "usiądzie" Kopernik odlany z brązu. W centralnej części rynku zostanie zamontowana fontanna posadzkowa, której strumienie będą podświetlane. Ciekawostką może być fakt, że podczas prac rozbiórkowych okazało się, że ta starsza została wybudowana z płyt nagrobnych. Zostały one przekazane fromborskiemu Muzeum Mikołaja Kopernika.
       Tuż obok fontanny pojawi się zabytkowa, odrestaurowana pompa. Rynek zostanie oświetlony i otoczony szerokimi chodnikami z płyt granitowych. Będzie monitoring i bezprzewodowy Internet, ustawione zostaną kosze na śmieci i ławeczki. Wzdłuż ścian budynków zostaną posadzone drzewa, które będą podświetlane.
       Remont obejmie również XIV- wieczny kanał nazywany Kanałem Kopernika.

  Elbląg, Wizualizacja: Europrojekt Grzegorz Latecki, www.europrojekt.elblag.pl
Wizualizacja: Europrojekt Grzegorz Latecki, www.europrojekt.elblag.pl

Jak informuje Andrzej Szyszło, Kierownik Referatu Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej, Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta i Gminy Frombork, stan tego miejsca był fatalny. Teraz, w ramach prac, zlikwidowano pomosty gastronomiczne, czyli platformy, które ustawiali tuż nad kanałem pobliscy restauratorzy, usunięto mało profesjonalne ślady naprawy. Obecnie trwają prace związane z remontem ścian i dna kanału. Według projektu wymienione zostaną również balustrady wokół, pojawią się również nowe chodniki tuż nad brzegiem.
        Inwestycja ma potrwać do końca lipca. Kosztuje 3,5 mln zł, z czego ok. połowę pokryją środki unijne.
      
       Zobacz wizualizację rynku we Fromborku.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bardzo się cieszę. Na pewno odwiedzę Frombork w sierpniu. Pozdrawiam mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  0
  kropla(2015-06-23)
 • no i fajnie. zróbcie jeszcze coś z tym dworcem i jego otoczeniem. kościół który kiedyś był kotłownią też mógłby przestać być zamknięty na trzy spusty i zarastający krzakami
 • Lepiej gdyby Kolej Nadzalewowa jeździła
 • A kiedyś we Fromborku byli jeszcze turyści. .. Ze 20 lat temu był pociąg, całkiem fajna plaża. .. :( Kiedyś można było nawet dopłynąć tam statkiem. .. Ostatnio latem puste ulice:(
 • Popieram, Frombork ma jakiś swój urok. Byle tylko te upiększenia nie wyszły kiczowato!
 • Frombork ma swój urok, ale dopóki nie wróci życie na nadzalewowej plaży i nie przywrócą połączenia kolejowego, to już nigdy nie będzie ''to''.
 • Jak nie postawią nowego ratusza (jak Tolkmicko) to żaden turysta tam nie przyjedzie
 • Muszę napisać że w tym miasteczku jest co raz gorzej. Odpływ turystów jest widoczny golym okiem. Uwielbiam tam jeździć ale Frombork nie rozwija się. Szkoda bo jest ogromny potencjał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  14-500(2015-06-24)
 • Wybudujcie kolejne biedry
 • Niestety, pierwszy raz od powstania fromborski basen będzie w tym roku nieczynny, brak również plaży i kąpieliska miejskiego. Nie ma się wiec co dziwić, że nikt nie chce się zatrzymywać w tym mieście na dłużej, poza zwiedzeniem katedry i spacerkiem do portu w mieście brak innych atrakcji.
 • Od kulinarnej strony zycia tego miasta. Ul. Rybacka 4 miesci sie restauracja 'Akcent'. Gdzie sprzedaja po za sezonem odmrazane 80% swego menu. Jedyne co mieli tam dobre to piwo, frytki i Kelnerke Anie wokularach, ktora pozdrawiam. :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  gdanszczanka.23(2015-06-24)
 • Do Tolkmicka przyjeżdżają podziwiać ratusz
Reklama