UWAGA!

Wesoło nie jest, ale inni mają gorzej

W Elblągu, co miało paść, już padło, ale kryzys ekonomiczny zbiera żniwo w regionie - wskazuje Mirosław Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”. - Najbardziej cierpi Kwidzyn, gdzie ok. 2 tys. osób straci pracę. My próbujemy coś robić, ale niepokoi nas brak odpowiedniej reakcji władz.

Region elbląski „Solidarności” nie mieści się tylko w granicach województwa warmińsko-mazurskiego. Swoim zasięgiem obejmuje też część Pomorza, stąd niepokój o pracowników w Kwidzynie.
     - Tam ok. 2 tysięcy osób pójdzie na bruk - mówił podczas dzisiejszej (25 lutego) konferencji prasowej Mirosław Kozłowski, szef elbląskiej „Solidarności”. - Obecny kryzys w sposób szczególnie dotkliwy dotyka pracowników przemysłu elektronicznego. Prowadzimy negocjacje z pracodawcami, może uda się uratować choć trochę miejsc pracy.
     W związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną i narastającą falą zwolnień pracowników, 12 lutego odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”.
     - Zobowiązaliśmy komisje zakładowe do niezwłocznego informowania o sytuacji w zakładach pracy - mówi przewodniczący Kozłowski. - Szczególnie chodzi tu o planowane zwolnienia z pracy, przestoje i przymusowe urlopy; o propozycje zmian zasad wynagradzania na niekorzyść pracowników, niewypłacanie premii, niewypłacanie wynagrodzeń w terminie oraz o propozycje zawieszenia lub likwidacji Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
     Sytuacja w regionie jest gorsza niż w samym Elblągu, bo - jak mówi Mirosław Kozłowski - u nas co miało paść, już padło. - Słyszałem o kilku, ale indywidualnych , nie grupowych zwolnieniach - mówi przewodniczący „S”. - Nie znam jednak szczegółów, bo w tych zakładach nie ma komisji zakładowych „Solidarności”.
     Nie jesteśmy jednak zupełnie wolni od problemów związanych z kryzysem ekonomicznym.
     - Oczywiście, bezrobocie wzrasta, coraz więcej naszych rodaków wraca z zagranicy, więc wesoło nie jest, ale nie tak źle, jak w Kwidzynie - podsumowuje Kozłowski.
     W związku z trudną sytuacją w kwidzyńskich zakładach pracy, 23 marca o godz. 11 przed siedzibą burmistrza Kwidzyna zorganizowana zostanie manifestacja związkowców z całego regionu. Elbląscy członkowie „Solidarności”, którzy chcą wesprzeć swoich kolegów z Kwidzyna, mogą zapisywać się na wyjazd do 16 marca.
     Protestować będą też pracownicy pionu energetycznego. - 6 marca w Gdańsku odbędzie się manifestacja pracowników koncernu Energa - zapowiada Mirosław Kozłowski. - Towarzyszyć im będą także górnicy i stoczniowcy.
     - Również w lutym odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, podczas którego okazało się, że nie ma branży, w której byłoby lepiej - szykuje się więc fala protestów - przewiduje przewodniczący. - Mówi się o strajku generalnym, bo rząd lekceważy nasze argumenty.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wowka A moim zdaniem to zdumiewające i zastanawiające jak to jest, że przedsiębiorcy zwalniają, redukują pracowników zmniejszają wynagrodzenia za prace nie wypłacają premii itd. Tymczasem na posadkach państwowych jest całkiem dobrze i bezpiecznie. Nasi wizjonerzy i animatorzy życia społeczno-gospodarczego nie odpowiadają za nic!~!! Mogą się mylić (np. statek Nowa Hanza) marnotrawić (np. zegar słoneczny)nic nie robić (np. nie poszukując i pomagając inwestorów) a pensje i premie dostają!!! A jakie są to kwoty zobacz tutaj www.tczew.naszemiasto.pl
 • Niezłą pensyjkę 12 365 zł ustalił sobie pan Słonina. To jest normalne draństwo za taką robotę a raczej brak roboty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pietuszkuć(2009-02-25)
 • Może w ramach protestu Kozłowski dokona samospalenia?
 • jeszcze nie wszystko padło, padnie pana związek i pan a czy pan zmniejszył sobie wynagrodzenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gorzki(2009-02-25)
 • Niech pan "przewodniczący" tylko ludzi nie namawia do strajku bo tym biednym kwidzyniakom pozamykaja wszytskie fabryki!!!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2009-02-25)
 • Kozłowski pewno z NEBraski
 • Panie Kozłowski ! Czy nie wystarczy juz Panu tego, ze dzięki pana działalności upadly w elblągu zaklady mięsne i logstor? Przez Pana straciłem prace a moja rodzina klepie biedę. Tyle ludzi zostało bez pracy a pan teraz niszczy kwidzyn!. Opamietaj się i Pan w koncu chwyć Pan łopate i weź za normalną pracę, bo juz zapomniałes co znaczy pracować!Z tego co wiem to za bardzo szkolony Pan nie jest!. W gębie to jest Pan mocny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były pracownik zakładów mięsny(2009-02-25)
 • Na świecie jest jest kryzys, ale nie Urzędzie Miejskim w Elblągu. Pan prezydent podniósł pensje w urzędzie. Brak mi słów na takie zachowanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kasztaniak(2009-02-25)
 • Kozłowski, PRECZ OD ZAKŁADÓW PRACY. Dość już nabruździłeś robiąc sobie publiczkę i "karierę polityczna" Wracaj skąd się wygrzebałeś a ludzi i zakłady zostaw w spokoju. Sądzisz, że ktoś da się nabrać na tanie chwyty propagandowe typu manifestacja ? I co ta manifestacja ma zmienić ? Sadzisz, że ktoś jeszcze w tym kraju nie wie o kryzysie ? Tylko żeby o tym dyskutować, trzeba mieć wykształcenie, Kozłowski. A co taki prostaczek po podstawówce jak ty może dobrego zrobić ? Nic. Przestań się ośmieszać i zniknij z naszego miasta na zawsze !!!!!
 • Pan Kozłowski jeszcze nic dobrego to nie zrobił dla pracujących. Jaką by sprawę nie podjoł to sknoci.
 • Sprzedaż bankrutującego Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów w Elblągu ( firmy miasta) to też wina Kozłowskiego ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-02-25)
 • masz racje PDiM to nie wina Kozłowskiego. .. .może miasto zacznie cos myśleć w tej sprawie. .. .bo 60 osób pojdzie na bruk. .. .. Prezydencie zrób coś!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jeszcze pracujacy(2009-02-26)
Reklama