UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wicepremier złożył dymisję, ważą się losy wyborów

 
Elbląg, Jarosław Gowin
Jarosław Gowin (fot. Wikipedia)

Wicepremier Jarosław Gowin podał się dzisiaj do dymisji. Jego decyzja to efekt braku porozumienia w sprawie terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Koalicja z Prawem i Sprawiedliwością trwa, a wicepremierem z ramienia Porozumienia ma być Jadwiga Emilewicz. Decyzja, jak się okazało, miała jednak wpływ na przebieg dzisiejszych obrad w Sejmie. 

Jarosław Gowin odchodzi z rządu. Złożył dymisję zarówno z funkcji wicepremiera jak i ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jak stwierdził, on sam nie poprze propozycji PIS, by głosowanie korespondencyjne mogło się odbyć 10 maja. Ale poprą ją zapewne pozostali posłowie jego ugrupowania. - Zaproponowałem (w ostatniej wersji - red.), by wybory korespondencyjne odbyły się za trzy miesiące, ale ta propozycja została odrzucona, dlatego podaję się do dymisji - tłumaczył dziennikarzom. 

- Możliwość wprowadzenia korespondencyjnego głosowania dla wszystkich jest dobrym rozwiązaniem. Większość Porozumienia je poprze - zadeklarowała Jadwiga Emilewicz.

Wygląda więc na to, że dzisiaj podczas posiedzenia w Sejmie parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy przegłosują zapis, że wybory prezydenckie 10 maja odbędą się w formie korespondencyjnej. Ustawa ma następnie trafić do Senatu, który ma prawo pracować nad przepisami w ciągu 30 dni. A potem wróci do Sejmu, w którym Zjednoczona Prawica nadal ma większość. A to oznacza, że przepisy wyborcze mogą wejść w życie... dosłownie na dwa dni przed wyborami.

Jarosław Gowin wyraził też nadzieję, że uda się mu przekonać opozycję,by poparła inną propozycję - zmianę konstytucji, która umożliwiałaby przesunięcie wyborów prezydenckich o rok czy dwa. Każda z propozycji, o których mowa od kilku dniach na forum publicznym, spotkała się z krytyką większości prawniczych autorytetów, które mówią o łamaniu konstytucji. 

Opozycja jest przeciwna zmianom konstytucji, apeluje do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który - jak stanowi konstytucja - automatycznie odroczy termin wyborów prezydenckich. 

 

Aktualizacja z godz. 13.20: Decyzja Jarosława Gowina, jak się okazało, wywołała skutki podczas dzisiejszego głosowania w Sejmie. PiS-owi nie udało się wprowadzić do porządku obrad punktu dotyczącego głosowania korespondencyjnego. 228 osób zagłosowało "za", 228 osób było przeciw, trzy osoby się wstrzymały. - Chcę w to wierzyć, że ten rząd wreszcie zrozumie, że jedyną drogą zatrzymania tego szaleństwa i przesunięcie terminu wyborów, jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej - powiedział tuż po głosowaniu Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej. 

 

Aktualizacja z godz. 14.45:  Trwa przerwa w obradach Sejmu. Mają być wznowione jeszcze dzisiaj o godz. 18.30. A nie we wtorek, jak wcześniej podawała marszałek Elżbieta Witek.

 

Aktualizacja godz. 22:55. Sejm uchwalił zmiany w kodeksie wyborczym wprowadzające głosowanie korespondencyjne. Za było 230 posłów. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie większość ma opozycja.

 

 

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama