UWAGA!

Więcej pieniędzy, wiecej zabiegów

Elbląg, Więcej pieniędzy, wiecej zabiegów

Szpitalowi Miejskiemu w Elblągu udało się pozyskać dodatkowe środki z NFZ na wykonanie kilkudziesięciu skomplikowanych zabiegów wszczepienia endoprotez pacjentom z chorobami stawów i kości. To bardzo skróci czas oczekiwania na operację. W wielu przypadkach chorzy czekają na szansę powrotu do zdrowia nawet 3 lata. Dodatkowe zabiegi zostaną w wykonane jeszcze w tym roku.

Problem jest bardzo poważny. Szacuje się, że w Polsce na osteoporozę choruje ok. 3,3 miliona osób. Tymczasem większość kobiet po 50 roku życia nie leczy się z powodu wysokich kosztów zabiegów. W Elblągu to się zmieni i to jeszcze w tym roku.
     W Szpitalu Miejskim w Elblągu funkcjonuje oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, zatrudniający doskonałych lekarzy ortopedów i specjalistów z zakresu fizjoterapii oraz wykwalifikowaną kadrę pielęgniarek. Na oddziale wykonywane są skomplikowane zabiegi, dzięki którym pacjenci powracają do pełnej sprawności ruchowej.
     - Niedawno mieliśmy podziękowania od starszej pacjentki, która stwierdziła iż wszczepienie endoprotezy sprawiło, że powróciła do niej radość życia - mówi Wiesława Lech, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu. - Niestety, w związku z limitowaniem przez NFZ procedur medycznych, nie mogliśmy w sposób planowy przyjmować więcej pacjentów niż narzucony limit. W wielu przypadkach właśnie endoproteza biodra czy kolana przywraca ludziom sprawność i możliwość życia bez bólu.
     Czas oczekiwania na planowany zabieg oscyluje niestety w granicach od 8 miesięcy do nawet 3 lat. Obecnie na zabieg w elbląskim szpitalu oczekują w kolejce 232 osoby.
     - W celu zmniejszenia kolejek zaproponowaliśmy NFZ w Olsztynie zwiększenie limitu na tego typu procedury jeszcze w tym roku - mówi dyrektor Lech. - Lekarze specjaliści ortopedii Szpitala Miejskiego w Elblągu zadeklarowali gotowość wykonania w tym roku dodatkowych zabiegów.
     Kolejnym problemem jest wysoki koszt endoprotezy biodra i kolana. Waha się bowiem w granicach 3-5 tys. zł. Dochodzą jeszcze koszty zabiegu operacyjnego.
     Szpital Miejski w Elblągu otrzymał dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia na wykonanie w tym roku dodatkowych kilkudziesięciu zabiegów wszczepienia endoprotez biodra i kolan. Teraz personel Szpitala dzwoni do pacjentów oczekujących na zabieg i proponuje wykonanie jeszcze w tym roku.
     - Pacjenci są zadowoleni. Mamy wiele przykładów podziękowań i radości za szanse powrotu do zdrowia i sprawności ruchowej - mówi Wiesława Lech, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.
     W 2000 r. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie proklamowała "Dekadę kości i stawów" w latach 2000 - 2010. To inicjatywa na rzecz rozpowszechniania wiedzy i prewencji chorób narządów ruchu. W 2000 r. poparcie tej inicjatywie udzielił papież Jan Paweł II oraz rządy 45 państw, w tym Polska. Celem ogłoszonej dekady jest zmniejszenie zachorowań, kalectwa i liczby zgonów będących następstwem schorzeń narządów ruchu i wypadków komunikacyjnych. Choroby bioder i stawów, przechodzą w poważne choroby zwyrodnieniowe, choroby kręgosłupa, osteoporozę, urazy kończyn, deformacje u dzieci. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest zapobieganie i leczenie - często niezbędny jest zabieg operacyjny wszczepienia endoprotez kolan i bioder.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama