UWAGA!

Więcej profilaktyki - to więcej uratowanych

 
Elbląg, Nadkomisarz Marek Cieślak podczas prewencyjnego spotkania z młodzieżą,
Nadkomisarz Marek Cieślak podczas prewencyjnego spotkania z młodzieżą, fot. nadesłana

Policjanci prewencji kryminalnej i wykroczeń podsumowali pracę za wrzesień 2015 roku. To właśnie oni są tymi funkcjonariuszami, którzy jako pierwsi ukazują ludziom poszczególne rodzaje przestępstw i wykroczeń ze skutkami włącznie.

Często są w szkołach, prowadzą prelekcje, pogadanki, rozmawiają z młodzieżą. Jest to profilaktyka, która jest nieprzeceniona w walce z przestępczością.
       Tematy, które poruszają dotyczą zarówno bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i nowych zagrożeń, takich jak uzależnienie od dopalaczy, oszustwa „na wnuczka” czy hazard. Funkcjonariusze prewencji kryminalnej i wykroczeń udzielają porad i pomagają. Ich praca jest namacalna. Mówią o rzeczach trudnych w sposób przekonujący, ale i atrakcyjny.
       - Bezpośrednia rozmowa uczniów ze specjalistami o wszelkim uzależnieniach i ich konsekwencjach może pomóc ustrzec młodych ludzi przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. W samym wrześniu blisko 4 tys. osób wzięło udział w pogadankach. Jeżeli z tej liczby uda nam się przekonać chociażby jednego gimnazjalistę do tego, żeby nie próbował dopalaczy, to dla mnie jest to już sukces – mówi nadkom. Marek Cieślak, specjalista zespołu prewencji kryminalnej nieletnich i patologii.
       Praca zespołu przedstawia się w liczbach, a są to liczby imponujące.
       Przez okres września 2015 roku policjanci przeprowadzili 288 spotkań z dziećmi, młodzieżą, pedagogami i seniorami. Czyli docieramy do tych grup, które są szczególnie narażone na zagrożenia, które niesie marginalna codzienność. W tych spotkaniach wzięło udział blisko 4 tys. osób.
       - Kładziemy duży nacisk na profilaktykę i z roku na rok takich działań i podmiotów, z którymi współpracujemy będzie dużo więcej. To znaczy, że będziemy mogli pomóc większej ilości osób – dodaje nadkomisarz.
      
      
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama