UWAGA!

Więcej turystów z zagranicy na Warmii i Mazurach

Rok 2011 to przełom, jeśli chodzi o liczbę turystów zagranicznych wypoczywających na Warmii i Mazurach w stosunku do lat poprzednich. Takie wnioski płyną z przedstawionego zarządowi województwa raportu okresowego z realizacji strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2020.

- Nie mamy ani nowszych, ani bardziej precyzyjnych wyliczeń, jeśli chodzi o gości odwiedzających nasz region, ponieważ nie ma takiego obowiązku statystycznego, nie zgłaszają tego ani hotele, ani wypożyczalnie sprzętu, ani żadne inne branżowe podmioty – mówi marszałek Jacek Protas. – Dysponujemy jedynie danymi szacunkowymi z punktów informacji turystycznej. Jednak z badań przy budowaniu raportu z realizacji strategii jasno wynika, że tendencja wzrostowa jest wyraźna i wierzę, że potwierdzi się ona w danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2012, które będą znane w drugiej części tego roku.
       Także liczba turystów krajowych korzystających z noclegów na Warmii i Mazurach jest z roku na rok coraz większa. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrost wynosi od 377 osób w roku 2005 do 566 osób w roku 2011. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku łącznej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej w województwie. Posługując się tym samym wskaźnikiem na 1000 mieszkańców wzrost wynosi od 530 osób w roku 2005 do 660 osób w roku 2011.
       - Te dane potwierdzają, że realizowane przez samorząd województwa kampanie promocyjne, szczególnie nasz udział w światowym plebiscycie na 7 Nowych Cudów Świata pod hasłem „Mazury Cud Natury”, przynoszą oczekiwane efekty – dodaje marszałek Jacek Protas. – Ale dowodzi także tego, że sprawdza się obrany przez nas kierunek inwestowania w wysokiej klasy infrastrukturę turystyczną, szczególnie zaś w hotele cztero i pięciogwiazdkowe, bo takie obiekty wybierają przede wszystkim turyści zagraniczni.
       „Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego” jest to podstawowy plan strategiczny wytyczający kierunki rozwoju województwa. Wyznacza ramy programowe dla powstających w regionie innych dokumentów planistycznych.
      
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama