UWAGA!

Większe prawa lokatorów

Ustawa uwłaszczeniowa wzbudza wiele kontrowersji. Mało kto wie, na czym ona polega i co daje lokatorom mieszkań lokatorskich i spółdzielczych. Mieszkańcy Elbląga będą mogli poznać swoje prawa dzięki zawiązanemu właśnie Obywatelskiemu Stowarzyszeniu Uwłaszczeniowemu.

W Elblągu powstało Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe. Można w nim bezpłatnie uzyskać wszelkie informacje dotyczące przekształcenia własnościowych i lokatorskich mieszkań spółdzielczych w pełną własność oraz otrzymać bezpłatne formularze przekształceniowe.
     - Spółdzielcze mieszkanie własnościowe nie jest tak naprawdę własnością lokatora - mówi Witold Łada, członek zarządu Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Elblągu. - Ustawa uwłaszczeniowa jest właśnie po to, abyśmy byli pełnoprawnymi właścicielami swoich mieszkań, a co najważniejsze nie musieli utrzymywać administracji spółdzielni mieszkaniowych.
     Ustawa uwłaszczeniowa daje lokatorom także to, że nie będą oni musieli opłacać czynszu, a jedynie media. Wielu ludzi o tym nie wie, dlatego powstało stowarzyszenie.
     Najważniejszym zadaniem stowarzyszenia jest informowanie mieszkańców o ich prawach oraz o korzyściach, jakie daje ustawa.
     - Kiedy mieszkanie stanie się pełną własnością lokatora, żadna spółdzielnia nie będzie miała prawa wyrzucić go z własnego mieszkania, nawet jeśli lokator nie będzie płacił czynszu - dodaje Witold Łada. - Natomiast mieszkania lokatorskie można wykupić za nie więcej, jak trzy procent wartości rynkowej.
     Szczegółowe informacje na temat ustawy uwłaszczeniowej można uzyskać w siedzibie stowarzyszeniu przy ul. Odzieżowej 12 (za Hetmanem) pokój nr 118 w poniedziałki i czwartki w godz. od 14.00 do 18.00 Stowarzyszenie uruchomiło także dwa punkty konsultacyjne - przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski przy ul. Robotniczej otwarte we wtorki i piątki w godz. od 16.30 do 18.00 oraz przy parafii św. Wojciecha przy ul. Wiejskiej czynne w środy w godz. od 19.00 do 20.00.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • moze i spoldzielnia go nie wyrzuci ale jesli nie bedzie regulowal oplat moze to zrobic sad na wniosek wspolnoty mieszkaniowej ktora powstaje w momencie wydzielenia i sprzedazy jednego lokalu mieszkalnego
  • Szanowni Państwo szukanie taniej popularności jest w modzie i wypowiedź, że nie będzie konieczności płacenia czynszu jest idiotyczna. Płacenie czynszu obejmuje m.in. takie koszty jak zimna woda, ciepło, sprzątanie, wywóz nieczystości. Niepłacenie czynszu oznaczałoby, że z tych medii lokatorzy nie bedą korzystać. Namawianie do uwłaszczenia jest tu jakimś nieporozumieniem. Po pierwsze nikt nam za darmo mieszkań nie da. Wyodrębnienie mieszkania wiąże się z pewnymi kosztami, tj. opłata notarialna, księga wieczysta, opłata rzeczoznawcy, a w przypadku gdy mieszkanie jest lokatorskie to jeszcze 3% wartości mieszkania wg wyceny rzeczoznawcy wpłacić do Sp-ni. E.
  • Moja droga E. - kjak możesz zabierać zdanie, skoro nie wiesz co to jest czynsz? Nikt nie mówi. Czynsz to nie jest wszystko to co płacimy do spółdzielni, ale czynsz jest tylko częścią składową opłat za mieszkanie. Czynsz+ opłata za wywóz śmieci,+ gaz + winda itp - to są opłaty. A sam czynsz jest zupełnie czymś innym. lokatorka mieszkania własnościowego