UWAGA!

Wielkie remonty w ptasich domkach (Opowieści z lasu, odc.89)

Elbląg, Wielkie remonty w ptasich domkach (Opowieści z lasu, odc.89)
Fot. Maciej Chromy

Jesień to czas, w którym znaczna część ptaków odlatuje do ciepłych krajów. W lesie robi się coraz ciszej, słychać tylko popiskujące sikorki i kruki, które szukają pożywienia. Większość „ptasich mieszkań” jest już pusta. Ten moment wykorzystują leśnicy, którzy w lasach Nadleśnictwa Elbląg dokonują przeglądu budek dla ptaków wywieszanych w lesie.

- Stare i zniszczone budki są wymieniane na nowe, a te, które jeszcze nadają się do użytku, są sprzątane. Trzeba to robić, żeby nie gromadziły się w nich pasożyty, bo mogą być one uciążliwe dla nowych lokatorów, którzy pojawią się wiosną. Zdarza się, że leśnicy znajdują w nich stare jaja, a nawet martwe pisklaki, których rodzice, z jakichś powodów, nie byli w stanie wykarmić – opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Te porządki nie bez powodu odbywają się jesienią.
       - Chodzi o to, żeby nie przeszkadzać ptakom w czasie, gdy zamieszkują budkę – wyjaśnia Jan Piotrowski i dodaje: - Przeciętnie w każdym leśnictwie znajduje się kilkadziesiąt budek, co roku wszystkie zostają dokładnie sprawdzone.
       Leśnicy dbają o ptaki w lesie również na inne sposoby.
       - Zimą, przy leśniczówkach, leśnicy wieszają pyzy z tłuszczu i nasion – tłumaczy Jan Piotrowski. - Natomiast wiosną, w czasie planowania wycinek, stare, dziuplaste drzewa są oznaczane, dzięki temu wiadomo, że nie są one przeznaczone do wycinki. Do swojej naturalnej śmierci pozostaną domem dla wielu leśnych zwierząt, w tym także ptaków.
       Ponadto, jak dodaje leśnik, wokół gniazd ptaków drapieżnych ustala się strefę ochronną.
       - Wtedy też w najbliższym sąsiedztwie gniazda nie można wykonywać żadnych prac w okresie lęgowym – mówi Jan Piotrowski. - Ustawiane są także specjalne czatownie dla ptaków drapieżnych, z których łatwiej jest im polować na nornice. To tylko część działań, które wykonujemy na rzecz ptaków. Ich obecność jest dla nas ważna, bo pomagają one utrzymać las w zdrowiu.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a czemu część zwierząt zostaje odstrzelona bo rzekomo jest chora?? jakby to człowiek Góru wiedział kto jest chory akto zdrowy!! lepiej zabić dla frajdy! ale o tym ciszooooo
 • Nie popadajmy w jakąś paranoję. Kocham przyrodę, mnóstwo czasu spedzam w lesie. Ale nie mówmy, że każdy odstrzał jest zły. Człowiek do tego stopnia zmieścił środowisko, że przynajmniej w Europie nie ma już naturalnych lasów. Pewien stopień ingerencji człowieka jest przez to niezbędny. Mądra gospodarka leśna, jak wyrąb, odstrzał jest potrzebna. Na marginesie nie popieram Szyszki ;-) Przez człowieka nie ma miejsca na duże drapieżniki i m.in. dlatego trzeba to regulować. Pamiętamy, ze mięso nie rodzi się w sklepie, a np. krokwie do budownictwa nie rosną w tartaku. Nie przeszkadzajmy ekspertom zarządzać ladnie, a będziemy mogli cieszyć się przyrodą.
 • @cobytuwpisac - ja mam takie jedno marzenie, aby ten lesniczy pomylił głowy i sobie strzelił przez przypadek chcąc wymierzyć np. w jelonka
 • jakim prawem nadleśnictwo wycina ogromną ilość zdrowych drzew ? Niedawno wycinali na potęgę zdrowe drzewa w okolicy Jeleniej D. Szyszko wydał rozkaz wbrew Unijnym zakazom dewastacji przyrody ?
 • "Przeciętnie w każdym leśnictwie znajduje się kilkadziesiąt budek" No tak, lesnictwa musza sprowadzać z Finlandii deski na budowę domków dla ptaków. A to jest koszt, który nie miesci sie w budżecie. I biedne ptaszki musza mieszkać po kilka rodzin w jednym domku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  wodnikszuwarek(2017-11-19)
 • wywieszane ptaki w lesie potrzebują budek to ogólnie rzecz wiadoma
 • Panie Piotrowski, leśniku cytat " Natomiast wiosną, w czasie planowania wycinek, stare, dziuplaste drzewa są oznaczane, dzięki temu wiadomo, że nie są one przeznaczone do wycinki. Do swojej naturalnej śmierci pozostaną domem dla wielu leśnych zwierząt, w tym także ptaków ", tniecie, jak leci całymi połaciami. Nie widać, abyście cokolwiek zostawiali. Obszary leśne Piórkowa, Młynar, Chruściela. Cena drewna, robi swoje.
 • Dlatego bo to nie Ty kończyłeś szkoły leśne i zarządzanie gospodarką leśną więc nie jesteś ekspertem.
 • ekspert się znalazł, chyba od hemoroidów. Mafia drzewna wycina lasy na potęgę bo zwietrzyła potężną kase.
 • A jak Pan myśli czy ze spruchniałych i popękanych drzew uda nam się na tartaku przygotować dla pana deski na stół i podłogę. Pewnie jak Pan kupuje drewno w róznej postaci to zawsze wybiera pan takie które jest już spróchniałe i się rozypuje po to żeby stawiając je sobie w domu mieć radość że kożysta się tylko z chorego drewna. Nie korzystajcie z drewna to nikt nie bedzie wycinał drzew.
 • sęk w tym że wycinają młode, zdrowe drzewa
 • a jakie mają wycinać ????
Reklama