UWAGA!

Wierzę tylko w Boga

Wczoraj przed kurią biskupią w Elblągu odbyła się manifestacja osób "poszkodowanych przez kościół". "Oddajcie nasze pieniądze", "Siódme nie kradnij" - takiej treści transparenty trzymali w rękach elblążanie, którzy uważają, że władze kościelne nadużywają ich zaufania i swoich kompetencji.

Przed kurią biskupią zebrało się około 50 osób, w większości ludzi starszych, którzy domagają się zwrotu pieniędzy, które pożyczyli księdzu Hlberdzie, byłemu proboszczowi parafii św. Jerzego. Organizatorem manifestacji było Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Europejska "NIE".
     - Nie możemy dłużej tolerować bezkarności kościoła - mówi Krzysztof Sierżantowicz, wiceprezes Stowarzyszenia "NIE". - Od czegoś trzeba było zacząć. Myślę, że dzisiejsza manifestacja to tylko początek. Myślimy już o zorganizowaniu akcji ogólnopolskiej.
     - Wierzę w Boga, ale nie wierzę w księży - mówił oburzony mężczyzna. Manifestujący nie szczędzili słów krytyki i pogardy w stosunku do przedstawicieli kościoła. Głośno rozprawiali o ich moralności, snując przeróżne spekulacje na temat ubiegłorocznego zaginięcia biskupa w Moskwie. Wczoraj biskupa nie było w Elblągu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy wczesnym rankiem wyjechał z miasta.
     - Już dość tego zakłamania, wzięli nasze pieniądze, a teraz nie ma komu ich oddać - dodaje starsza kobieta. - Potrafią tylko brać...
     Większość osób, które przyszły wczoraj na manifestację to byli członkowie i akcjonariusze Towarzystwa Inwestycji Wzajemnych, z którego to towarzystwa ksiądz Jan Halberda zaciągnął wielomilionowe pożyczki i ich nie zwrócił. Chodziło też o pożyczki, jakie w imieniu parafii św. Jerzego zaciągał w bankach i u osób prywatnych. Jak dotąd żaden sąd nie zadecydował o tym, że parafia ma oddać długi. Wyroki zawsze były pomyślne dla księdza Hlaberdy, a tym samym całego kościoła. Przypomnijmy chociażby sprawę byłej księgowej z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, która pożyczyła księdzu Halberdzie z kasy firmy 200 tys. złotych. Sąd nakazał, że to ona ma spłacić dług, a nie kościół. To samo spotkało wdowę po gdyńskim biznesmenie, który pożyczył księdzu 800 tys. dolarów. Pieniędzy tych kobieta nigdy nie odzyskała i nie odzyska - zgodnie zresztą z decyzją sądu.
     - W TWI włożyłem kilka miliardów starych złotych - opowiada jeden z manifestujących. - Nie widzieliśmy nic złego w tym, że parafia pożyczyła od nas pieniądze, ponieważ nikt się nie spodziewał, że ich nigdy nie odda.
     - Nawet, jak straciliśmy te pieniądze z TWI, nie mogłam uwierzyć, że to z winy księdza Halberdy - opowiada jedna z kobiet, która straciła dorobek życia w TWI. - Myślałam, że to prezes towarzystwa próbuje nas wykołować. Dopiero, jak zaczęły wychodzić na jaw wszystkie inne nadużycia parafii św. Jerzego, zrozumiałam o co chodzi.
     Elblążanie
     Orszak elblążan z transparentami, ale w milczeniu przemaszerował dookoła katedry św. Mikołaja, bacznie obserwowany z okien kurii. Jeden z księży wyszedł przed kurię i zaczął robić zdjęcia manifestującym.
     Podczas całej akcji nie doszło do żadnych chuligańskich wybryków. Po kilkunastu minutach wszyscy rozeszli się do domów z poczuciem, że jednak coś zrobili.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kazdy ma chyba jakies wyobrazenie o tym kim jest ksiadz i jaka powinna byc jego rola. Niestety jak patrze na dzisejszych ksiezy i ich poczynania to nie potrafie ich dopasowac do tego wyobrazenie. Dzisiejszy kosciol to po prostu jedna wielka firma, nastawiona na maksymalizacje zysku. Jedyna roznica polega na tym ze ksieza chodza w sutannach pdczas gdy pracownicy innych firm w garniturach.
 • Biada wam ,uczeni w Pismie i faryzeusze,obludnicy,ze zamykacie Krolestwo Niebios przed ludzmi,albowiem sami nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejsc tym, ktorzy wchodza.Biada wam, uczeni w Pismie i faryzeusze,obludnicy,ze pozeracie domy wdow i to pod pokrywka dlugich modlitw,dlatego otrzymacie surowszy wyrok.Biada wam,uczeni w Pismie i faryzeusze, obludnicy, ze obchodzicie morze i lad , aby pozyskac jednego wspolwyznawce, a gdy nim zostanie,czynicie go synem piekla dwakroc gorszym niz wy sami Ewangelia SW MATEUSZA 23 13-15
 • Jak to jest mozliwe, ze w kraju podobno laickim i demokratycznym, system prawny nie jest w stanie wyegzekwowac slusznych roszczen? No i jest to gozka lekcja na przyszlosc, ktora pokazuje jak nierzetelnymi partnerami moga byc przedstawiciele kleru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zdrowy Rozsadek(2001-04-26)
 • pisać mi się nie chce o tych antychrystach którzy są gorsi od diabła.Z diabłem się dogadasz a im trzeba zapłacić i to nie mało czego sam doświadczyłem.Niech Bóg ma ich w swojej opiece AMEN.
 • nie ma to jak ks.mustang!!! z Mikolaja!jezdzi sobie honda civic 1.5vtec.a przeciez za ta honde mozna tyle kupic dla potrzebujacych dzieci i biednych rodzin! a jeszcze jedna ile on wydaje na papierosy!kto to widzial zeby ksiadz palil papierosy! to jest szczyt wszystkiego! za duzo sobie pozwalaja moim zdaniem a w szczegolnosci w Mikolaju i na Bema! Boze zabierz ich stad!prosimy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niemoge powiedziec(2001-04-26)
 • Prawdą jest iż społeczeństwo dostrzega zabawę kościoła żywymi lalkami, jednak nie zmienia to faktu iż Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Europejska "NIE" znalazło dobrą metodę na zwrócenie uwagi społecznej na siebie. Otóż pieniądze, których i tak nikt już nikomu nie zwróci - a przynajmniej małe jest prawdopodobieństwo że tak się stanie - wzbudzają ogromne emocje. Ktoś to zauważył i postanowił wykorzystać. Wszak "problemów się nie rozwiązuje, problemy się przeżywa, jak dnie których gdy miną już nie ma"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-26)
 • księża, księża uber alles! faceci w czerni są bardziej pazerni!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bł. $$$(2001-04-26)
 • Ad. wypowiedzi Uczennicy: Nie masz racji piszac, ze RS "NIE" wykorzystuje te sytuacje do promowania siebie. RS "NIE" po prostu nie boi sie wystapic przeciw hipokryzji kleru, glosno powiedziec: "Panowie! Wasze powolanie to na pewno nie sluzba Bogu i spoleczenstwu". Niestety sedziowie, policjanci, politycy i zwykli ludzie boja sie krytykowac kler i to jest glowna przyczyna tego, ze przedstawicieke kosciola (rzymsko)katolickiego w Polsce czuja sie bezkarni. Czas powiedziec glosno: NIE!
 • Protestujący zapomnieli o jednym. Inwestując w TWI liczyli na nieuzasadnione ekonomicznie zyski. Jednym słowem liczyli, że wyrwą złodziejski procent od zwracających się o pożyczki. Brali więc udział świadomie w kancie. Teraz wylewają krokodyle łzy i uważają się za oszukanych. Tymczasem sprawa TWI skończyła się w sądzie./ nie można prowadzić działalności bankowej bez zezwolenia /. Mentalność Kalego. Jak ja ukraść to dobrze, jak mi ukraść to źle. Uważam, że grupa protestujących to palanci bez honoru. Przykład przeciętnej inteligencji protestujących wyrażała panienka pokazana w Elbląskiej telewizji, nie potrafiąca sklecić zdania i szczerząca zęby w głupim uśmiechu jakby ją coś swędziało.
 • Zgadzam się z Panem. Nie mam racji. I te wszystkie małe dzieci które krzyczą też nie zwracają na siebie uwagi. Proszę mi wybaczyć porównanie, ale doprawdy tego typu zachowania w społeczeństwie to czysty brak dojrzałości. Wypowiedzi typu "Nie - bo nie". Krzyk jest moim zdaniem brakiem argumentów. Wzbudza niepotrzebne emocje. Ta epoka już minęła. Weszliśmy w nowy wiek, jesteśmy bardziej doświadczeni, świadomi i oczytani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-28)
 • A tak poza tym gratuluję odwagi i niezwykłości. Skoro "zwykli", jak to Pan raczył się określić, ludzie boją się wystapic przeciw hipokryzji kleru. "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym nie dostrzegasz". A co do oceny społeczeństwa - proszę pamiętać "Tacy poeci jaka jest publiczność" zauważył słusznie Adam Asnyk. "Panowie! Wasze powolanie to na pewno nie sluzba Bogu i spoleczenstwu". i to jest glowna przyczyna tego, ze przedstawicieke kosciola (rzymsko)katolickiego w Polsce czuja sie bezkarni. Czas powiedziec glosno: NIE!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-28)
 • "Płytkim ludziom zawsze najmędrszym się zdaje to co jest najłatwiejszym" Józef Ignacy Kraszewski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-28)
Reklama