UWAGA!

Wizyta pełna sentymentów

Elbląg, Aż trudno uwierzyć, że takie samochody produkowano kiedyś w elbląskich fabrykach.
Aż trudno uwierzyć, że takie samochody produkowano kiedyś w elbląskich fabrykach.

Czterdziestu byłych mieszkańców Elbląga, wśród nich wnuk miejscowego producenta samochodów, przybyło dzisiaj do swojego rodzinnego miasta. Wszyscy mieszkają teraz w Niemczech, a przyjechali, by odwiedzić miasto i powspominać.

Dzisiaj goście obecni będą będą na wernisażu wystawy „100 lat Elbląga" w elbląskim muzeum. Jutro natomiast w Bibliotece Elbląskiej spotkają się z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, organizacji pozarządowych oraz członkami stowarzyszenia mniejszości niemieckiej. W piątek będą uczestniczyć w otwarciu III Elbląskich Targów Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
     Wśród gości z Niemiec jest ponad 70-letni wnuk Franza Komnicka. Jego dziadek, żyjący na przełomie XIX i XX wieku był przemysłowcem, który założył w Elblągu fabrykę samochodów. Auto o nazwie Komnick produkowane było głównie na rynek Niemiecki, ale kilka partii trafiło również do Rosji. Samochód spodobał się Rosjanom, ponieważ wyścigowe auto o wdzięcznej nazwie "Czerwona Strzała" zajęło I miejsce w prestiżowym rajdzie w okolicach Moskwy.
     Montownia aut mieściła się przy ul. Fabrycznej. Franz Komnick produkował samochody ekskluzywne i drogie, ale również ciężarówki. Jeździli nimi przede wszystkim dawni elblążanie. Komnick niestety nie wytrzymał konkurencji produkowanych w Niemczech już wtedy mercedesów.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Historia kołem się toczy! Tu żyli, kochali się, rodzili, umierali. To ich (a obecnie nasz) Faterland! Bądżmy dla nich życzliwi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-06-20)
 • Cóz oni mogą wspominać kiedy nas nie stać na odbudowę tego co wybudowali ich dziadkowie, kiedy jesteśmy w kropce gdyż nasi rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie niszczyli to miasto gdyż należało do Niemców. "(...)Cóż więc jest, co zostało nam co wszystko wiemy(...) głowę zwiesił niemy"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-06-20)
 • Droga Uczennico, powinnaś jeszcze długo pouczyć się historii, to nie nasi dziadkowie zniszczyli Elbing zwany dzisiaj Elblągiem (a bynajmniej nie moi, bo byli Polakami), zrobili to potomkowie Słowian Wschodnich, Mongołów i cholera wie czego jeszcze zwani wtedy ludzmi radzieckimi (homo sovieticus) podczas wielkiej imprezy na cześć ich wielkiego przywódcy ideowego - ojczulka Stalina - w kilka dni po wyzwoleniu miasta z pod faszystowskiego jarzma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lenin vel Kloss(2001-06-21)
Reklama