[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Władza, w sposób cyniczny, robi z nas poddanych

 
Elbląg, Protest pod elbląskim Sądem Okręgowym
Protest pod elbląskim Sądem Okręgowym (fot. Michał Skroboszewski)

W całym kraju trwają protesty w obronie Sądu Najwyższego oraz praworządności. Swój sprzeciw pokazali uczestnicy manifestacji pod Sejmem, a także m.in. mieszkańcy Poznania, Katowic, Torunia, całego Trójmiasta. Również w Elblągu protestowano. Zobacz więcej zdjęć. 

Protesty są m.in. efektem zamieszania wokół Małgorzaty Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego. Zarówno premier, jak i prezydent oraz mający większość w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, na podstawie znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym, uważają, że nie pełni ona już tej funkcji i że jest sędzią emerytowaną. Z kolei ona sama, a także znaczna część środowiska prawniczego (w tym m.in. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, Naczelna Rada Adwokacka) oraz opozycja uznają, że jej kadencja, zgodnie z Konstytucją, trwa do 30 kwietnia 2020 r.
       "Z chwilą powołania do pełnienia przedmiotowej funkcji rozpoczyna się zatem kadencja pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, która nie może zostać skrócona żadną ustawą. Podobnie zresztą jak nie można skrócić konstytucyjnej kadencji innych organów konstytucyjnych" - wyjaśnia Małgorzata Gersdorf, w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.
       Nowy projekt dotyczący sądownictwa, nad którym posłowie obradowali w Sejmie cały czwartek, w opinii m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, to odpowiedź na tę sytuację. Zakłada on m.in. wybór I prezesa zaraz po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego, a nie, tak, jak obecnie, dopiero, gdy są one obsadzone wszystkie.
       "(...) Projekt prowadzi m.in. do możliwości manipulacji przez prezydenta i premiera przy wyłanianiu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego oraz do znaczącego ograniczenia samorządności w sądach powszechnych" – wyjaśnia Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w oficjalnym komunikacie (w całości można go przeczytać na tej stronie).
       W całym kraju na ulicach miasta odbyły się protesty, również i w Elblągu – pod Sądem Okręgowym przy Placu Konstytucji. Przyszło ok. 40 osób. Najpierw odczytano preambułę Konstytucji, później każdy mógł powiedzieć parę słów.
       - Nie mogę się pogodzić z tym, że łamane jest prawo w sposób cyniczny – mówił jeden z mieszkańców Elbląga. - Władza, w sposób cyniczny, robi z nas poddanych.
       - Wśród wyborców PiS jest dużo porządnych ludzi. I im jest teraz po prostu wstyd, że tak się dzieje – dodał inny.
       Pojawiały się głosy mówiące o tym, że to, co robi obecna władza już było - za czasów PRL.
       Na proteście była również Teresa Bocheńska, w tamtym okresie działaczka Solidarności, a później radna, społecznik, obecnie prezes Banku Żywności.
       - Myślałam, że moje życie tak będzie wyglądało do końca [jak w komunie – red.]. Nagle przyszedł rok 80', wspaniały czas Solidarności, tej przez duże i przez małe "s". Później nadeszły lata 80., mroczne i ponure, ale zupełnie inne. Żyliśmy wtedy z podniesionymi głowami, z tą świadomością, że nic nie jest wieczne. W 1989 r. znaleźliśmy się w innym świecie, w innym, wolnym, kraju. Kiedy można było zacząć spełniać swoje marzenia i brać sprawy w swoje ręce, budować świat wokół siebie, zgodnie ze swoimi pragnieniami – mówiła. - Ja chcę w takim kraju żyć. Nie chcę, żeby wróciło to, co było, chociaż mam już wrażenie, że przeżywam deja vu. Na to się nie zgadzam.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • A gdzie byli ci protestujący jak rząd Platformy Obywatelskiej traktował nasze państwo jak swój prywatny folwark?? Niech to starsze towarzystwo lepiej idzie na działeczkę pielić grządki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  90 38
  NIE_dla_PIS_PO(2018-07-20)
 • Niech Jaroslaw Kaczyński zrobi w końcu porządek w Naszym kraju. A dziadki do domu, ciepłe kapcie i wnuki nianiczyc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  77 45
  Normalnosc(2018-07-20)
 • Garstka nic. Nie. Znaczących starców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  72 27
  (2018-07-20)
 • "W całym kraju trwają protesty w obronie Sądu Najwyższego oraz praworządności. "-jakie protesty? gdzie? Bo chyba nie chodzi o te spotkanka towarzystwa wzajemnej adoracji? Żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 11
  (2018-07-20)
 • W celu zwiększenia frekwencji zaczęli sprowadzać psy, co widać na zdjęciach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60 26
  emeryt(2018-07-20)
 • Widać niektórym tęskni się do pochodów pierwszomajowych :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 17
  robinchu(2018-07-20)
 • Ciekawe, jak się poczujesz, jeśli o Tobie ktoś tak kiedyś powie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 23
  cmyk.(2018-07-20)
 • Garstka ludzi, ale jakich. .. .. odważnych i myślących. Mających wyobraznię i poczucie ważności chwili. PISowskie wprowadzanie, ,dobrej zmiany, ,metodami kneblowania ust na komisjach sejmowych oraz nocne głosowania w pośpiechu doprowadzą POLSKĘ do poziomu już nie PRL lecz KOREI PÓŁNOCNEJ. A propagandowe slogany i wszelkie, ,inwestycje typu przekop, ,. .. janosikowe regulacje ekonomii, ,już niedługo skutkować będą wielką biedą i zamieszaniem. .. Bierność ludzi sprowadzi wieloletnie nieszczęście. Dostajecie 500+, a tracicie swoją wolność osobistą i przyszłość. .. .. Co do przeszłości i starości. .. to przecież ONI wyrwali ten kraj z gruzów, głodu i niebytu. Młodzi ludzie z brakiem szacunku i pogardą to nic dobrego, nie rokuje uczciwego życia. .. .a nieszczęścia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 37
  klmn(2018-07-20)
 • garstka Ludzi, ale jakich!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 16
  klmn(2018-07-20)
 • Ludzie, czy naprawdę nie widzicie potrzeby reformy sądownictwa??? Większość społeczeństwa nawet stanowczo się tego domaga !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 6
  starszyalenormalny(2018-07-20)
 • Piesek jest tym głównym protestującym !!! żenada, żenada, żenada !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 21
  (2018-07-20)
 • to portal lewacki nazywa protest, nie osmieszajcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 20
  frania(2018-07-20)
Reklama