UWAGA!

Wnioski dla władz nie są dobre (opinia)

 
Elbląg, Maria Kosecka
Maria Kosecka (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam felieton pani Marii Kasprzyckiej. Jako osoba nieźle zorientowana w tajnikach samorządu z uznaniem odczytuję profesjonalną analizę wydatkowania środków na cele kulturalne. Jest to zrozumiałe, mamy wszak do czynienia z niedawną dyrektor Muzeum, osobą doskonale zorientowaną w tych zagadnieniach. Dobrze, że lokalne media umożliwiły publikację rzetelnej oceny poczynań miejscowych władz. Należy jedynie mieć nadzieję, że ratuszowe macki nie wyciszą kolejnego niezależnego głosu w debacie publicznej – pisze Maria Kosecka, była elbląska radna.

Oczywiście również pokusiłam się o analizę dokumentu pt. Sprawozdanie z wykonania budżetu w 2018 r. Wnioski niestety nie są dla władz dobre, przychody zależne od ich pracy nie zostały osiągnięte w zakładanej wysokości, natomiast odnotowane przekroczenia dotyczą wpływów z podatków od osób fizycznych oraz prawnych, które wzrosły w stosunku do planu odpowiednio o 6,35% i 33.55%. Rok 2018 był rokiem szczególnym – wyborczym, tylko czy zaangażowanie w walkę wyborczą powinno odbijać się na efektywności pracy włodarzy i urzędników? Widać to również po innych wskaźnikach, zmalała liczba nabywców nieruchomości wyłonionych w drodze przetargu. „W roku 2017 wyłoniono nabywców dla 54 nieruchomości z zaoferowanych 100 nieruchomości, a w roku 2018 wyłoniono nabywców dla 31 nieruchomości z zaoferowanych 72 nieruchomości. W 2018 r. zmalała ilość sprzedanych komunalnych lokali mieszkalnych – z 338 zbytych w 2017 r. do 177 zbytych w 2018 r.”
       Równie ciekawe dane można wyczytać z rozdziału „Realizacja planów wieloletnich”
       Między innymi:
       - utworzenie ścieżek dydaktycznych na cele turystyczna - rekreacyjne w Elblągu wykonanie planu 7,27%
       - poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga 4,93% planu      
       - rewitalizacja Parku Dolinka (aż!) 0,96% planu
       Natomiast w 100% zrealizowano inwestycje dla żeglarzy, oczywiście cieszę się z tego niezmiernie, tylko czy możemy mówić o zrównoważonym rozwoju miasta? Do tego od dawna namawiam włodarzy. Alokujmy środki równomiernie, zaspokajając maksymalnie szerokie kręgi społeczeństwa. Nie można kierować się kolesiostwem, przyznając pieniądze z pokrzywdzeniem innych obszarów miasta. Przywołane powyżej zadania są dla większości elblążan problemami od dawna oczekiwanymi, tak jak od dłuższego czasu wypatrywana jest naprawa zniszczeń po powodzi w Bażantarni. Próżno jednak szukać takiego zadania w budżecie.
       Pytania można mnożyć. Będąc radną upominałam się o konieczny wzrost płac pracowników administracyjnych, tych w Departamencie Świadczeń Rodzinnych i tych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Nie znajdziemy również żadnej wzmianki na temat przeznaczenia środków na adaptację zakupionego od PZU budynku, na poprawę warunków pracy dużej rzeszy pracowników urzędu.
       Ale miało być do felietonu, gratuluję koncepcji i z niecierpliwością czekam na kolejny materiał, byle tylko odważnie i szczerze. Czas rozwalić lokalne układy!
      
Maria Kosecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Orędowniczka i wielokrotna współuczestniczka lokalnych układów (zwłaszcza na styku publicznego, prywatnego i kościelnego), firmowanych głównie przez PO-PiS-PSL i lokalną kurię, mówi dziś o "rozwalaniu lokalnych układów" - całe szczęście, że nie przywdziałem jeszcze odświętnej zbroi, bo bym nie zdążył;)
 • a ja coś czuję że radna nieporadna Kosecka szykuje się do korytka na jesienne wybory, tak jak ten nierób Wcisła, który co dwa dni publikuje swoje wypociny i teraz przed wyborami udaje zatroskanego o Elbląg, jeden z portali co chwilę go lansuje, co za obłuda
 • To pani wie kogo i jak ratuszowe łapki wyciszała???????
 • Szanowni radni, byli radni, prezydenci i vice oraz cała reszta nas tu komentujących. Dopóty, dopóki nie spełni się jeden podstawowy warunek rozwoju naszego miasta, czyli równy podział władz w tym śmiesznym województwie, możemy sobie w nieskończoność dzielić włos na czworo, ale od tego mieszania herbata słodsza się nie zrobi, zapewniam. Dlaczego nikt tego postulatu głośno i oficjalnie nie podnosi?
 • "Profesjonalna analiza"? Zdaje się, że powstaje kółeczko wzajemnej adoracji "byłych". Jedna dostrzegała zmarnowane szanse na poprawę bytu elblążan poprzez dofinansowanie występów orkiestry w Rzymie (pewnie licząc na najazd Włochów do Elbląga pod wpływem utworu X czy Y), druga upatruje szans na zatrzymanie exodusu młodych ludzi (największy problem miasta) poprzez rewitalizację Dolinki. Myślę, że mieszkańcom bardzo potrzebne jest malowanie trawy na zielone przy dźwiękach orkiestry! Brawo! Poproszę o więcej profesjonalnych analiz.
 • Dawno nie czytałem opracowań p. Marii, czysta przyjemność. Konkretna, jasno opisana diagnoza bez zbędnych ozdobników trafnie określająca słabość wróbelka.
 • Kolejne ,jajakobyły'
 • Panie Robercie tak łatwo przychodzi Panu obrażać innych w szczególności kościół. A czym konkretnie może si ę Pan pochwalić, każde wybory przerypane. Brak poparcie elbląskiego społeczeństwa widoczne. Sukcesów nie było i widać, że nie będzie.
 • Szanowne Panie Marię macie pełną rację. Pochwalam odwagę. To duże miasto wymaga przewietrzenia i mądrej polityki. Od wielu lat obserwuję nepotyzm i kolesiostwo. Szkoda tego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  20
  Lalek(2019-06-27)
 • Prawdziwy wysyp felietonistów nasz czeka przed jesiennymi wyborami teraz tylko trzeba poczekać na reaktywacje tego co był chyba już wszędzie i jesteśmy w komplecie. .. .. Szkoda, że ci felietoniści nie mieli odwagi wziąć udziału w konkursie i wyborach samorządowych i przekonując wyborców do swoich racji. .. .No cóż Prezydent Wróblewski znokautował konkurencje i otrzymał rekordowe poparcie społeczne otrzymujac mandat zaufania na cała kadencję czy to się komuś podoba czy nie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  Kat_Na_Idiotów(2019-06-27)
 • Kolynski moze się pochwalić bezładną paplaniną i cytowaniem jakichś tam jego guru. A co mu przynosi największą przyjemność to widać. Procentowa akceptacja społeczeństwa mówi sama za siebie. Teraz zandberg razem z wiosną uczynią kolejną mieszankę. Czakamy na comingouty. Będzie zabawa. Co to za siła że muszą się scalać przeciwko pisowi który sam ich wszystkich łyka.
 • bolszewickaq narracja, odwrócony krzyż. .. sączacy się z wpisów jad nienawiści, . .. pomódlcie się ludzie za duszę tego biednego człowieka, . ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  8
  wwqrwqe(2019-06-27)
Reklama