UWAGA!

Wnioski i interpelacje po raz ostatni

 
Elbląg, Tak było podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej tej kadencji, która odbyła się 1,5 roku temu
Tak było podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej tej kadencji, która odbyła się 1,5 roku temu (fot. arch. AD)

To już ostatnia sesja Rady Miejskiej w tej kadencji. Radni zebrali się, żeby podejmować decyzje związane z losami miasta. Zanim jednak zaczęto głosować nad uchwałami, pojawiły się interpelacje i wnioski, czyli pytania i pomysły skierowane do prezydenta.

Warto przypomnieć, że interpelacja oraz wniosek to narzędzia, za pomocą których radny może domagać się od organu wykonawczego (w tym przypadku prezydenta) podjęcia określonych działań. Na ostatniej, dzisiejszej (6 listopada) sesji Rady Miejskiej przed wyborami samorządowymi, które odbędą się już za dziesięć dni, padło całkiem sporo pomysłów i propozycji.
       I tak m.in. radna Jolanta Janowska (PiS) poprosiła, żeby przystanek na ul. Legionów miał swoją wiatę. Jak mówiła Janowska wielu mieszkańców dojeżdża stamtąd do pracy i do szkoły, dlatego wiata byłaby nieoceniona zwłaszcza w okresie zimowym.
       Z kolei trójka radnych - Maria Kosecka, Robert Turlej i Edward Stasiuk (PO) - chciałaby szerokiej kampanii społecznej dotyczącej tzw. dopalaczy, która miałaby młodym ludziom pokazać alternatywne metody spędzania wolnego czasu.
       Halina Sałata, radna PiS, poprosiła, żeby rozważyć propozycję utworzenia tzw. koperty życia. Chodzi tu o to, żeby do pudełka włożyć najważniejsze dokumenty związane ze zdrowiem i umieścić je w lodówce.
       Z kolei wiceprzewodniczący Rady, Antoni Czyżyk (PO), chciałby utworzenia kącika do zabawy oraz strefy karmienia dla matek w Urzędzie Miejskim.
       Natomiast radny Henryk Horbaczewski (SLD) zwrócił uwagę m.in. na to, że przejście dla pieszych zlokalizowane na skrzyżowaniu ul. Nowowiejskiej, Płk. Dąbka i Teatralnej jest niebezpieczne i należałoby je przeprogramować ( więcej o problemie znajdziesz tutaj).
       Z kolei Maria Kosecka (PO), m.in. chciałaby, żeby odpowiednio uhonorować marszałka Piłsudskiego. Według radnej stosowna byłaby tablica, która miałaby się pojawić na powstającym właśnie budynku, który będzie zlokalizowany na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego oraz Płk. Dąbka. Jak zadeklarowała  Kosecka "w przypadku przeszkód natury finansowej deklaruję czynny udział w sfinansowaniu przedsięwzięcia". Z kolei Joanna Grykiel - Figielska (PiS) chciałaby, żeby znalazły się pieniądze na modernizację toru wrotkarskiego przy SP nr 12.
       Podczas składania wniosków po raz kolejny pojawił się temat sytuacji wokół EPEC-u (szczegółowe informacje znajdziesz tutaj).
       - Komisja rewizyjna ustaliła, że w EPEC-u będzie szczegółowy audyt, który będzie obejmował zagadnienia techniczne. Dopiero po tym będzie można wyciągnąć wnioski - mówił Paweł Fedorczyk, radny PiS.
       Z kolei Ryszard Klim (SLD) wskazał, że komisja rewizyjna nie zdecydowała o audycie wszechstronnym, a jedynie o audycie finansowym.
       Natomiast Małgorzata Adamowicz (PO) zakończyła dyskusję mówiąc o tym, że komisja rewizyjna nie podjęła decyzji o przeprowadzeniu tego konkretnego audytu, a zgłosiła się do prezydenta Wilka o podjęcie audytu w spółkach miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem EPEC-u.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Drodzy radni z PO- a kto stworzył szeroką kampanię o LEGALIZACJI DOPALACZY?
  • kolejny wyścig można uznać za rozpoczęty, a po wyborach wygrani będą mogli w pełni zanurzać swoje RYJE w korycie, które jest zawsze pełne niezależnie od tego czy miasto tonie w długach
Reklama