UWAGA!

Woda opadła, problemy zostały

 
Elbląg, Kumiela pokazała swoje groźne oblicze
Kumiela pokazała swoje groźne oblicze (fot. Anna Dembińska)

Ile od 2011 roku wydano na regulację Kumieli i innych rzek w Elblągu? Dlaczego lokalny system monitorowania, zainstalowany na Kumieli, nie przewidział tak wielkiej wody? To kolejne pytania w sprawie ostatniej powodzi, na które odpowiedzi szukaliśmy przez ostatnie tygodnie. Co ustaliliśmy?

18 września na Elbląg spadły hektolitry wody. Kumiela sparaliżowała miasto, podtapiając piwnice, wyłączając z ruchu aleję Grunwaldzką, ul. Związku Jaszczurczego, Fabryczną, część Malborskiej. Czy można było temu zapobiec? Dlaczego wielomilionowe inwestycje, realizowane w ostatnich latach, nie obroniły miasta przed zalaniem?
       W latach 2013-14 kosztem prawie 4 mln zł przebudowano wały od ujścia Babicy do granicy miasta. Od września 2012 r. do września 2013 r. przebudowywano system przeciwpowodziowy na Fiszewce (od ujścia rzeki do mostu kardynała Wyszyńskiego – koszt 306 tys. zł), w latach 2011- 2013 wyregulowano Kumielę na odcinku od Grobli św. Jerzego do ul. Marymonckiej (6,7 mln zł) oraz wybudowano jaz na Kumieli przy Zakrzewskim Młynie (1,3 mln. zł). To inwestycje Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.
       - Regulacja koryta rzeki poprawiła warunki przepływu wielkich wód. Sposób umocnienia koryta rzeki nie ma istotnego znaczenia. Ważne jest zwymiarowanie przekroju poprzecznego rzeki w taki sposób, aby pomieściła się w nim założona w projektowaniu ilość wody. Uregulowane koryto rzeki zostało zaprojektowane i wykonane na przepuszczenie wielkich wód o prawdopodobieństwie pojawienia się raz na 200 lat – wyjaśnia Cezary Terech, dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.
       Dlaczego w takim razie nie spełniły do końca swojego zadania? Bo okazuje się, że potrzeby inwestycyjne są o wiele większe, co pokazały wrześniowe ulewy, które mogą się powtórzyć.
       - Aktualnie priorytetem jest wybudowanie zbiorników retencyjnych, które ograniczą spływ wód rzecznych do Kumieli. Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych ma opracowane trzy lokalizacje zbiorników retencyjnych. Posiada również dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę zbiornika na Srebrnym Potoku. Koszty tej inwestycji przewyższają możliwości finansowe ŻZMiUW, jak i samorządu, dlatego będziemy wspólnie poszukiwać dofinansowania tego przedsięwzięcia. Zamierzamy w tej sprawie wystosować wspólnie wystąpienia do wojewody i ministra środowiska – informuje Łukasz Mierzejewski.
       - W ramach swoich działań ŻZMiUW planuje przebudować koryto Kumieli na odcinku 14,8 km wraz z budową dwóch zbiorników retencyjnych (szacowana wartość 20 mln zł), wybudować zbiornik wodny na potoku Dębica (szacowana wartość 1,5mln zł) oraz regulację Srebrnego Potoku na odcinku 12 km i budowę dwóch zbiorników retencyjnych. Warunkiem podjęcia inwestycji jest posiadanie środków finansowych przynajmniej na wkład własny, przy założeniu, że uda się skorzystać ze środków finansowych UE – dodaje Cezary Terech.
       Co ciekawe, służby kryzysowe o zagrożeniu powodziowym miał powiadamiać Lokalny System Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Został zbudowany w ostatnich latach za prawie 2,3 mln złotych. Dlaczego nie ostrzegł?
       - System monitorowania wskazuje jedynie tendencję wzrostową, traktowany jest jako uzupełniający dla prognoz dotyczących opadów podawanych przez IMGW. Program prognozuje jedynie wystąpienie danych zjawisk i nie uwzględnia długotrwałości opadów – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza. Co istotne na rzece Kumieli, na której pracuje program, nie ma stanów ostrzegawczych i stanów alarmowych. Nie ma więc punktów odniesienia w przypadku zagrożenia powodziowego. Jest to pierwszy tego typu prototypowy system zbierający dane z rzeki tej klasy – dodaje Łukasz Mierzejewski.
       Po ostatniej powodzi urzędnicy ustalili z przedstawicielami firmy DHI Polska z Warszawy, która stworzyła ten program, że zostanie do niego dodany jeden parametr – wskazujący długotrwałość opadów. Trwają także analizy, w jaki sposób umocnić brzegi rzeki w miejscach, w których ostatnio wylała Kumiela, szczególnie w okolicy ul. Związku Jaszczurczego i jak spowolnić jej bieg w takich ekstremalnych sytuacjach.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jak spowolnią bieg to na logikę spiętrzą ją na wolniejszym odcinku, co spowoduje w końcu jej wylanie. Przepust były ogranicznikiem i spiętrzył wody co zaowocowało wylaniem na Grunwaldzką.
 • Jaką regulacje Pieniądze wyrzucone w beton Zamiast rzeczki teraz jest betonowy kanał który pcha wodę szybciej do miejsc które zostały zalane Ten kto to zaplanował, zatwierdził powinien pokryć straty ludzi z własnej kieszeni Że niby wcześniej deszcz nie padał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  6
  Zielarz(2017-10-05)
 • Powinni zrobić awaryjną tamę na Dolince, przy ulicy Agrykola, ( miejsce łatwe do zatamowania ) zamknięcie jej spowodowałoby wylanie wody na Dolinkę, poza placem zabaw łatwym do odtworzenia nic tam nie ma, chodniki krzywe, a jak by zalało pozostałości po amfiteatrze to też mała strata. Uwaga to mój pomysł autorski, wiec wykorzystanie go związane jest z uzyskaniem mojej zgody.
 • Przepraszam, ale gdyby nadmiar wody skierować na tzw. basen miejski, który mógłby zastąpić tymczasowo zbiornik przeciwpowodziowy to, chyba straty byłby o wiele mniejsze, a i bezpieczeństwo mieszkańców byłoby zapewnione. Ale komuś widać nie przyszło to do głowy. Jeśli ją ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  5
  mieszkaniec.(2017-10-05)
 • A nie dało rady przymknąć tej tamy o metr niżej ?
 • do mieszkańca, nie da rady napełnić szybko basenu taka konstrukcja, poszukaj jest gdzieś artykuł na ten temat
 • Problem to mają w urzędzie miasta pozwolenia np. Budowa sądu w takim miejscu to im nie przeszkadzało słabi są te nasze włodarze miasta czas na młodych ludzi!!!!! I na pewno będą lepsi od stałych bywalców!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  Elblazanin(2017-10-05)
 • @ Esol -To należy zmienić konstrukcję, aby spełniła założenia podpowiadane przez " mieszkańca ". Wstawienie jakiegoś większego przepustu, czy rury to chyba żaden problem.
 • W dalszym ciągu dziwię się czemu nikt nie bierze basenu pod uwagę przecież napełnić go to trwa kilka dni czy już ktoś wziął kasę za jego oddanie pod budowę hotelu dla jakiegoś kolesia czy to sprawa nieodwracalna? nie budujcie gówna za kupę milijonów bo to nadaje się tylko dla kaczek parę bajorek i zjeżdzalnia taką mzna wykonać dla dzieci przy kumieli deszcz nie pada tydzień silne opday trwają z zasady dzień i ten basen wystarczy żeby wychamować rozpęd kumieli myślę ze basen jest już dawno sprzedany za naszymi plecami itylko czekaja odpowiedniej chwili żeby zacząć budowę hotelu a nastąpi to jak zaczną robić te bajorka
 • Takie problemy ma miasto dzieki nieporadnym radnym jak np Maria Kosecka... do odwolania!!!
 • A może mieszkańcy Elbląga powinni jakis protest zorganizować przeciw niegospodarnosci władz miasta. Protestowano w obronie drzew na ul. Moniuszki, powinien być również protest w obronie parku Dolinka oraz basenu. Park Dolinka jest unikatowym miejscem w Elblągu. Oddaje charakter i atmosferę dawnego miasta. Obecna władza nie jest w stanie tego zrozumieć.
 • Cały park Dolinka jak i basen to obiekty zabytkowejak i wodospady i nie powinny być ruinowane i przebudowywane
Reklama